Kecskeméten országos viszonylatban is rendkívüli lehűléssel, mínusz 6,2 C-os faggyal kezdődött el a tavasz március 20-án hajnalban. Az azt megelőző, rendkívül hideg reggelek után, ez egy mélypont volt a már virágba borult kajszifáknak. Már akkor bizonyos volt, hogy a szakszerű védekezés ellenére is, jelentős károk keletkeztek egyes korai fajtáknál. Ehhez kapcsolódott, hogy leborotválta a kajszifák virágainak nagy részét a hajnali fagy. Lehet, hogy semmi értelme a Kiskunságban barackot vagy akár korai szilvát termeszteni. Drága lesz az aranysárga gyümölcs, lehet, hogy lekvárra sem futja abból, ami beérik.

Kecskeméten országos viszonylatban is rendkívüli lehűléssel, -6,2 C-os faggyal kezdődött el a tavasz március 20-án hajnalban - írta a Hírös.hu. Az erős fagyot követően 6-7 órával már kint jártak a Bács-Zöldért Borbásban található kajszibarack ültetvényében. 10-15 éve is voltak már ebben az időszakban ilyen fajta lehűlések, azonban most a korán érkezett, hosszantartó enyhe februári idő miatt mintegy 3 héttel hamarabb indult el a virágzás, így a legkritikusabb gyümölcsképződési időszakban érte a rendkívüli hideg a már teljesen megnyílott virágokat illetve a kis gyümölcskezdeményeket.

Kecskeméten rendkívüli lehűléssel, mínusz 6,2 C-os faggyal kezdődött el a tavasz március 20-án hajnalban, ez mélypont volt a virágba borult kajszifáknak - Fotó: Youtube, Kecskemét Televízió

Az, hogy meddig tarthat még ez a fagykár tekintetében kockázatos időszak Bűdi Zsolt, a Bács-Zöldért tulajdonos, vezérigazgatója szerint ma már szinte megjósolhatatlan.

A március 18-i hét elején érkezett lehűlés egyre nagyobb területen okozott hajnali fagyokat, keddről szerdára virradóra már csaknem országszerte fagypont alatti hőmérsékletek állították komoly fagyvédelmi feladatok elé a gyümölcstermesztő gazdákat. Gyenge fagyok még csütörtök reggel is sokfelé előfordultak.

Február utolsó és március első két dekádjának csapadékösszege csak az északnyugati és az északi országrészben haladta meg a sokéves átlagot, hazánk jelentős részén 10-30 mm-rel elmaradt attól. A 90 napos csapadékmennyiség is hasonló területi eloszlású, itt a hiány az Alföldön és a Dunántúl délkeleti felén a 20-50 mm-t is elérte. A talaj felszín közeli része március első felében sokfelé átnedvesedett, azóta azonban veszített nedvességtartalmából, az Alföldön és a Dunántúl keleti felén sokfelé kimondottan száraz volt. Ez az évnek ezen időszakában azért sem jó, mert a száraz felszínek fölött a derült, szélcsendes éjszakákon jobban le tud hűlni a levegő, mint a nedvesebb felszín fölött. A középső talajréteg még országszerte jó nedvességellátottságú, a fél méternél mélyebb réteg pedig továbbra is telített állapotban volt.

https://www.youtube.com/watch?v=1naeaS4cQas

A hőmérséklet kissé alacsonyabban alakult a március első felében már megszokottnál, a sokéves átlagnál „csak” 1-3 fokkal volt melegebb. A hűvös levegő beáramlása már vasárnap elkezdődött, hétfőn és kedden pedig többfelé csak 10 fok körül vagy kevéssel afölött alakultak a maximumok. Éjszakánként a hét első felében a derült, szélcsendes helyeken hűlt fagypont alá a levegő, szerdán az ország túlnyomó része ilyen volt, ekkor helyenként -5 foknál is alacsonyabban alakult a hőmérséklet. Szerdától ismét melegedés kezdődött. Az 5 cm-en mért talajhőmérséklet a múlt hét második felében már nagy területen meghaladta a 10 fokot, azóta azonban 7-9 fokra esett vissza - írták akkor.   

Ehhez kapcsolódott, hogy leborotválta a kajszifák virágainak nagy részét a hajnali fagy. Lehet, hogy semmi értelme a Kiskunságban barackot vagy akár korai szilvát termeszteni. Drága lesz az aranysárga gyümölcs, lehet, hogy lekvárra sem futja abból, ami beérik - írta a Baon.

A Kiskunság kedvenc gyümölcséről lehet, hogy le kell mondania a térségben élőknek. A szerdai hajnali fagy elvitte Bács-Kiskun északi részében a kajszi nagy részét. Tavaly is hasonló volt a helyzet. A fagyos, kiszámíthatatlan időjárás még csak ezután kezdődik, mondják a gyümölcstermesztők. 

A fagykár megközelítheti a 90 százalékot is

Kujáni László agrármérnök ültetvénye Kecskemét és Lajosmizse között terül el. A szakember első ránézésre 90 százalékosra becsülte a fagykárt, amely a területén gondozott barackfákat érte. Mint mondta, nem csak a kajszinak van vége, de cseresznyéből sem maradt sok, ugyanis 20-án hajnalban mínusz 5-6 fokos hideg tette tönkre az idei termést. Hetényegyháza külterületén, Helvécia határában -6,2 fok volt. Csütörtök hajnalban csak mínusz 3 fok érte a virágzó fákat. De nem csak a kajszi és a cseresznye ment tönkre, hanem a korai szilvára is keresztet lehet vetni - közölte. 

A gyümölcsösöket védekezés nélkül nem lehetett megóvni 

Talán a bergeron kajszi és a mandula kajszi barack hoz termést, de csak azért, mert azok később érnek. Ritter Imre soltvadkerti gyümölcstermesztő őszibarackosában is tarolt a hideg. Bár a város térségében -3, -4 fokos volt a hideg, azaz kevesebb, mint a vármegye északi részén, védekezés nélkül nem lehetett megóvni a gyümölcsösöket. 

Ahogy fogalmazott, kémiai védekezéssel, füstöléssel, szélgéppel esetleg mínusz 5 fokig tudnak a gazdák védekezni. A kecskeméti Somodi Ferenc azt mondta, hogy a következő hónapban derül ki a kajsziültetvényében keletkezett kár mértéke. Nála -4,5 fok volt szerda hajnalban. Nem kétséges, hogy a kár jelentős a birtokán. A jövőt tekintve nem zárta ki annak a lehetőségét, hogy esetleg a kajszi helyett másféle gyümölcsöt fog termeszteni. A korai fagyok ellen, ugyanis a sárgabarackot évek óta nem lehet megóvni - mondta.

Megosztás

További híreink

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

A magyar földeken is fontos a vadriasztó lánc használata

2024.07.04.

A magyar földeken is fontos a vadriasztó lánc használata, érdemes figyelni a szabályokra és a környezetre.

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás