A kalászos gabonák legveszélyesebb vírusbetegségei Magyarországon
Az agráriumban az időjárás sok mindent befolyásolhat: az érést, betakarítást, talajmunkákat, de még a vírusok és fertőzések megjelenését és felszaporodását is. Az előző téli időszak enyheségéből adódott, hogy sok vírus áttelelt, így idén a megszokottnál nagyobb intenzitással támadták meg a szántóföldek növényeit.
Éghajlatból adódóan hazánkban leginkább csak a gombás eredetű megbetegedések ellen kell védekezniük a gabonatermesztő gazdáknak, de sajnos léteznek olyan vírusok is, melyek képesek súlyos terméscsökkenést okozni az állományban, mégha ezekről hajlamosak vagyunk megfeledkezni.
A két leggyakrabban előforduló, kalászos gabonákat támadó vírus az árpa sárga törpülés vírusa és a búzatörpülés vírus.
Hirdetés
Árpa sárga törpülés vírus (Barley Yellow Dwarf Virus)
Ez a vírus számos egyszikű növényen képes megélni, beleértve a termesztett gabonáinkat is. A vírus terjesztését a levéltetvek végzik. Ez egy perzisztens vírus, ami azt jelenti, hogy az átviteléhez a levéltetvek tartós (értsd: napokig, de inkább hetekig) jelenléte szükséges. A vírusnak több napba ’kerül’ átjutni a fertőzött növényből a levéltetű szájszervébe, onnan pedig újabb hosszú napok kellenek, amíg a levéltetű táplálkozása során a szívókán keresztül a másik növénybe átjut. A vírusnak 5 csoportja van, melyek kivétel nélkül megtalálhatóak hazánkban.
Búzatörpülés vírus (Wheat Dwarf Virus)
Nagymértékben hasonlít az árpa sárga törpülés vírushoz. Ez a vírus is perzisztens, a tünetek is nagyjából megegyeznek, az egyetlen különbség, hogy a búzatörpülés vírust nem a levéltetvek terjesztik, hanem a gabonaféléken élő különféle kabócák.
Milyen tünetekről lehet felismerni ezeket a betegségeket?
A két betegséget ránézésre nem lehet megkülönböztetni egymástól. Mindkettő vírus megjelenése esetén különleges, törpe növést fedezhetünk fel állományunkban. A fertőzés a táblán foltokban jelenik meg és ezek a foltok jellegzetes, sárga elszíneződést is mutatnak, ami a tavaszi vegetáció megindulásakor már messziről is jól észlelhető.
A vírusok kártétele fokozatos, függ attól, hogy mennyi vírus került a növényekbe és hogy azok mennyire agresszívak. A törpült növényeket az egészséges társaik könnyen elnyomják, azok elpusztulnak. Sok esetben (jellemzően akkor, ha nagy területen jön létre a vírusos megbetegedés) ezeken a részeken erőteljes gyomosodás indulhat be.
Mik segítik a vírusok megjelenését a szántóföldeken?
Erre a kérdésre nagyon egyszerű a magyarázat: az időjárás és az ember. Humán részről az őszi kalászosok rossz időpontban történő vetése jelenti a legnagyobb problémát. Amennyiben a megfelelő időszakban vetjük el az őszi kalászosokat, akkor kelés után ugyan megjelenhetnek a vektor rovarok, de az első késő őszi fagyban el is pusztulnak. Ellenben a túl korai vetés esetén több ideje van az őszi fejlődésre a növénynek, jobban meg tud bokrosodni, a vektor rovaroknak több idejük jut a
kártételre és ezzel együtt a vírusok bejuttatására. Sőt, a kellőképpen megbokrosodott növények levelei alatt képesek áttelelni is, mert ott nem érinti őket nagymértékben a fagy.
Az enyhe, fagytól mentes téli időszak is kedvezhet a vektor rovarok, és ezzel együtt a vírusok terjedésének. Az utóbbi években egyre több ilyen téli időszak volt, így fokozottan előtérbe kerül a prevenció az őszi kalászosok termesztésénél.
Hogyan védekezhetünk a vírusok ellen?
A legjobb védekezés a megelőzés – ez jelen esetben is így van. A vírusvektor levéltetvek és kabócák elleni agrotechnikai védekezés és a helyesen megválasztott vetésidő mellett azonban más eszközökhöz is nyúlhatunk, ha szükséges.
Célszerű megszüntetni az árvakeléseket a kalászos állomány kelése előtt, ezzel sok esetben a vektorszervezetek java részét ki tudjuk irtani. Azonban ha ez sem elegendő védekezés, marad a kémiai védekezés. Ez történhet csávázószerekkel és persze állománypermetezéssel is. A permetezést akkor kell megkezdeni, amikor a vírusvektor kártevők tömegesen megjelennek az állományban. Ez akár már kétleveles állapotban is bekövetkezhet, ezért hetente célszerű szemrevételezni a gabonatáblát és célzottan keresni a kártevőket.
Amennyiben már látszanak a vírusfertőzés tünetei a növényeken, abban az esetben már jóformán semmit nem tudunk tenni a fertőzött növények megmentése érdekében.
Forrás: mezohir.hu
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés