A káposztatermesztés költségei csökkenthetők
Sokba kerül a betakarítás és a piaci előkészítés, ehhez jön még hozzá a tárolási költség. Cikkünkből kiderül, milyen módszerekkel és megoldásokkal faragják le a káposztatermesztés költségeit a fejlesztő cégek.
Káposztatárolási szakmai napot tartott a zöldségnemesítő és -forgalmazó Rijk Zwaan Budapest Kft. Bugyin. A rendezvényen a cég legújabb zöldségfajtáinak bemutatásán kívül a nemzetközi káposztatermesztési irányzatokról, a technikai újdonságokról, a növényvédelmi megoldásokról és napjaink egyik legötletesebb permetezési eljárásáról is hallhattak a termesztők.
Első alkalommal szervezte meg a Rijk Zwaan Kft. a káposztatermesztés témájú délutánját. A szakmai programra nem csak a környékbeli településekről érkeztek vendégek: az ország több pontjából keltek útra a témában érdekelt gazdálkodók. A magyar előadók mellett pedig ukrán és német szakemberek tájékoztatták a termelőket az ottani káposztatermesztés helyzetéről és nehézségeiről. A rendezvényről a Magyar Mezőgazdaság számolt be.
Hirdetés
Új, ellenállóbb, erősebb gyökerű zöldségfajták
Kovács Áron, a Rijk Zwaan Budapest területi képviselője, és egyben a program házigazdája a cég legújabb zöldségfajtáinak ismertetését a Topma F1 fejes káposztával kezdte. Ezt hosszú nemesítési munka eredményeként idén kezdik el forgalmazni. A viszonylag rövid tenyészidejű, kifejezetten friss piaci fajta erős gyökérzete miatt kiválóan alkalmazkodik a különböző talajviszonyokhoz. Ezen kívül a fertőzésekre is kevésbé fogékony.
A cég kínálatának fontos hibridjei még a Gintama és a Mucsuma nevű fajták is. Előbbi a környező országok savanyítóüzemeinek, utóbbi pedig a magyar káposztatermesztők legnépszerűbb fajtája.
Milyen a káposztahelyzet Ukrajnában?
A magyar és az ukrán káposztatermesztés sok esetben párhuzamba állítható – mondta egy Ukrajnából érkező gazdálkodó. Keleti szomszédunknál kizárólag a saját, hazai piacra termesztik a zöldséget. A kertészek helyzetét nem könnyíti meg, hogy a felvásárlási árak két éve tartósan alacsonyak. Mindezeken felül pedig hozzánk hasonlóan munkaerőhiánnyal is küszködnek. A káposztát egyébként Ukrajnában bő 7000 hektáron termesztik, az asztalra pedig két formában kerül: frissen, vagy savanyítva fogyasztják leginkább.
Hogy boldogulnak a németek?
Christian Spangenberg, a Rijk Zwaan káposztafélék termékmenedzserének előadásából kiderült, bizony a német gazdálkodók helyzete sem zavartalan.
Egyrészt általános a bizonytalanságuk a termőterületek ideális méretével kapcsolatban, ráadásul a munkaerőhiány náluk is gondot jelent. Emiatt igyekeznek ott csökkenteni a költségeket, ahol csak tudják. A szakember szerint a legnagyobb költségrész a betakarítás és a piaci előkészítés, ehhez adódik később a tárolási költség.
Csökkentik a termelési költségeket
A Rijk Zwaan éppen ezért több, a költségek visszaszorítását célzó programban is részt vesz. Ezek gépek bevonásával, illetve új technológiákkal könnyítik meg a betakarítást. Egyszerű, de annál hasznosabb eszköz például a döntött konténer, ami a zöldséget válogató munkásokat kíméli meg a folyamatos hajolgatástól.
Új permetezési módszer növeli a káposztatermesztés hatékonyságát
Költséget csökkentő, a munkát gyorsító, és azt eredményesebbé tevő technológiai újdonságokat mutattak be a Procompax Kft. munkatársai is. A csomózógépek, a speciális szalagsorok és a zöldségtisztító berendezések mellett külön felhívták a figyelmet az úgynevezett MagGrow permetezési technikára, amit 2016-ban a világ leginnovatívabb agrártechnológiai fejlesztésének választottak a növényvédelem területén.
A módszer a talaj és a növények mágneses terét hasznosítja, méghozzá mágneses töltetű permetlé használatával. Ezt a permezetőbe szerelt mágnesekkel érik el. A mágneses permetlevet a növény szó szerint magához vonzza, emiatt kisebb mértékű az elsodródás és a lecsorgás. Továbbá szeles időben is hatékonyabb szerhasználatot tesz lehetővé. A növényeket 50 µm-100 µm-os cseppmérettel is lehet permetezni a lepergés kockázata nélkül. Ezzel pedig csökken az elpazarolt víz/vegyszer mennyisége.
Erre a hivatkozásra kattintva olvashat többet a módszerről.
Tápanyagigény kielégítés
Czikó Dénes, a Biolchim Hungary szaktanácsadója a szakmai nap utolsó előadásában hangsúlyozta: a növények tápanyagigénye fajonként és fajtánként eltérő, s a rengeteg külső tényező, illetve a talajszerkezet és –biológia is meghatározza, hogy milyen anyagokat használjanak a gazdák munkák során. A Nov@GR például egy olyan speciális talajkondícionáló granulátum, ami a szerves trágyához hasonlóan dolgozik. Ám annál lényegesen kevesebbet kell használni belőle. A szer emellett serkenti a gyökérképződést, segíti a tápanyagfelvételt, illetve védi a növényt a stresszhatásokkal szemben.
Utóbbi hatás elérése érdekében a szakember az egyik legjobb választásnak a Fylloton növényi eredetű szerves műtrágyaoldatot tartja. Egyúttal felhívta a figyelmet arra, hogy ezen szerek használata ront a tárolhatóságon, éppen ezért betakarítás előtt nem javasolt az alkalmazásuk.
Érzékeny téma a tárolás
A tárolási káposzta utolsó kezeléseként ugyanakkor szerinte kifejezetten érdemes a K-Bomber 56 nevű, érést elősegítő műtrágyát használni. Ez a piacon jelenleg a legnagyobb káliumtartalommal rendelkezik. A szer amellett, hogy jobb tárolhatóságot biztosít, intenzívebb virágzást, illetve jobb minőségű termést, továbbá nagyobb termésméretet eredményez. Használatakor ugyanakkor figyelembe kell venni a környezeti hatásokat: extrém mennyiségű csapadék esetében – amire tavaly többször is volt példa – emelni kell a dózist.
Arról, hogyan érdemes savanyú káposztát készíteni, ebben a cikkünkben olvashat.Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés