A kecskék érzelmeket közvetítenek: hangokból ismerik fel a társaik jelzéseit
Egy, az angliai Queen Mary Egyetem által elvégzett kutatás kimutatta, hogy a kecskék képesek felismerni a legapróbb érzelmi változásokat is a társaik hangjelzéseiből. Ennek bizonyítására a kutatók úgy rögzítették a kecskék hívóhangját, hogy az vagy pozitív, vagy negatív tartalmat jelentett. Ezt később egy hangszórón játszották le egy másik egyednek. A kísérlet során három különböző hívóhangot mutattak minden kecskének: az első kettő egymással ellentétes hangulatú hívójel volt, harmadiknak pedig egy véletlenszerű érzelmi töltettel rendelkezőt játszottak le.
A kísérletben az állatok viselkedésében és fiziológiájában bekövetkezett változásokat is vizsgálták - írta a Science Daily oldal anyagára hivatkozva a Magyar Mezőgazdaság. A kutatók a hangot kiadó és az azt hallgató kecske érzelmi állapotát is megfigyelték. Arra is ügyeltek, hogy a felhasznált mekegések minden egyes esetben hívóhangok legyenek. Így a kiértékelés során a fogadó fél reakcióját nem maga a hang funkciója, hanem mindig az abban foglalt érzelem határozta meg.
Érzelmek és kommunikáció
Az eredmények alapján megállapították, hogy amennyiben a hang érzelmi töltete változott, az a kecskék viselkedésére is hatással volt. Ez alapján tehát úgy tűnik, hogy képesek felismerni társaik érzelmeit a kiadott hang alapján - írták. A Roehamptoni Egyetemmel, az ETH Zurich-el és a Torinói Egyetemmel közös munka a Frontiers of Zoology lapban jelent meg. A kutatás végén azt is kimutatták, hogy a pozitív érzelmekre adott válaszként a kiskérődzők szívritmusa gyorsult, Amennyiben pedig negatív hangulatú mekegést játszottak le nekik, lassult a szívverés üteme. Így nem csak képesek felismerni fajtársaik hangulatváltozását, de az a saját érzelmeikre is hatással van.
Hirdetés
Erős evolúciós előny
Sok erős szociális kötődéssel rendelkező faj él olyan környezetben, ahol nem mindig lehetséges a vizuális kontaktus. Emiatt komoly evolúciós előnyt jelent egy olyan képesség, melynek segítségével a fajtársak hangjából képesek megállapítani azok érzelmi állapotát. A tanulmányt vezető másik kutató, Elodie Briefer szerint az érzelmek vokális kifejezése és megosztása a fajtársakkal, illetve a képesség hogy ezt a másik fél felismerje, előre vetíti azt, hogy az egyedek képesek együttműködni egymással és erősíteni a csoporton belüli szociális kapcsolatokat. Dr. Alan McElligott, a tanulmányt vezető harmadik szerző úgy vélekedett: az, hogy képesek felismerni a fajtársak érzelmeit, illetve az hatással is van az egyedekre, más megvilágításba helyezi azt, ahogyan a háziállatainkkal bánunk, különös tekintettel a haszonállatokra.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés