Bőven benne vagyunk a novemberben. Ilyenkor érdemes összefoglalni, hogyan történjen a kert téli előkészítése. Olvassa el, melyek az utolsó lépések ahhoz, hogy felkészítse kertjét a téli hidegre és a fagyra.

Ahogy egyre hidegebbek a reggelek és az éjszakák, gyakrabban alakulnak majd ki a talajmenti fagyok is. A levelek már őszbe burkolóztak, és folyamatosan hullanak a fákról. Itt az ideje, hogy az utolsó lépéseket is megtegye a kertje téli előkészítésében. Mik a legfontosabb teendők?

Novemberben fontos feladat a kert téli előkészítése - Fotó: Pixabay, Stefan Schweihofer
A kert téli előkészítése - 7 lépésben
1.Távolítsa el az elhalt növényi részeket

Ha ezt nem teszi meg, akkor tavaszra növeli a kártevők, a gombák, valamint a különböző betegségek esélyét. A fák és a bokrok alatti lehullott leveleket hagyja ott, az évelőkről és a lányszárúakról azonban távolítsa el azokat. A legnagyobb gondot a gyepnek jelenti a lehullott levél. Ugyanis így télen a fű nem kap elég fényt, és akár el is rothadhat a levelek alatt. Ezért a gyepekről mindig gyűjtse össze a leveleket, és komposztálja őket. Arra azonban mindig figyeljen oda, hogy a diófa levelét soha ne tegye a komposztba, mert növekedésgátló anyagot tartalmaz.

2. Tiszítsa meg a komposzttartályt

A hidegebb idő hatására a baktériumok és a mikrobák is egyre nagyobb számban jelennek meg a meleg komposzthalomban. Ez azt jelenti, hogy ha már ősszel, a hideg tél előtt elkészült a komposztja, akkor ez az ideális időpont arra, hogy a tartályt kiürítse, kitakarítsa, és egy újabb adag komposztot készítsen. Leginkább az érzékenyebb növények területén szórja szét a komposztot! Ha lehetséges, akkor a szár körül, ezzel ugyanis a keményebb, hidegebb időjárástól tudja majd megóvni őket.

3. Fertőtlenítse a paradicsom területét (ha szükséges)

Ha az idén a paradicsomjai penészesek voltak, esetleg más kórokozó vagy kártevő tizedelte növényeit, akkor érdemes fertőtlenítenie azokat a területeket, ahol nevelte a növényeit. Így ugyanis nem marad a földben a betegség, és nem telel majd át a következő évre. Ilyenkor az összes elhalt növényi részt távolítsa el, és hidrogén-peroxiddal fertőtlenítsen le mindent. Hagyja megszáradni a területet, így már télen felkészülhet a következő évre.

4. Ássa ki a hagymákat

Ha már gyakoriak az éjszakai fagyok, akkor eljött az ideje, hogy kiássa a hagymákat és elraktározza azokat. Erre azért van szükség, mert így nem fognak károsodni, amikor már túl alacsony a hőmérséklet. Távolítson el annyi földet a hagymákról, amennyit csak lehetséges, és rétegezze újságpapírba vagy fűrészporba. A legideálisabb, ha hűvös, száraz helyen tárolja a hagymákat.

5. Készítse elő a talajt az új ágyásnak

Első lépésben távolítson el minden elhalt növényi részt és törmeléket a kertből, és adja hozzá a talajhoz a komposztot. Miután összetörte a rögöket a talajban, keverje össze a komposzttal. Ettől lesz jó a talaj levegőztetése. A téli hónapokban a tápanyagok a komposztból a talajba jutnak, így tavaszra megfelelően előkészített talajt kap majd. Ha a következő évben új virágágyást szeretne készíteni, akkor már most, a hidegebb időszakban ássa fel mélyen a földet. Ha pedig van félig lebomló levélkomposztja, azt is dolgozza bele. Tavaszra ezzel omlós virágföldet kap.

6. Ültesse el a fákat

A nagy méretű, szabad gyökerű vagy konténeres díszcserjéket is novemberben kell elültetni. Így a növények már a tél beállta előtt begyökeresednek, és növekedési előnnyel kezdhetik az új szezont. Az örökzöld és a fagyérzékeny fákat azonban jobb, ha csak tavasszal ülteti el.

7. Dokumentálja, mi történt a kertben!

Érdemes listát készítenie minden év végén arról, hogyan teljesített az adott évben a kertje. Volt-e betegség bármelyik növényen, sikerült-e védekeznie ellene, mi termett a legjobban, mi a legkevésbé. Ha ültetett valamilyen újdonságot, érdemes azt is feljegyeznie, beért-e, és jó helyre ültette-e azt. Írja fel azt is, ha bizonyos növények nem fejlődtek megfelelően az adott helyükön, és azt is, ha valamilyen zöldségből vagy gyümölcsből új fajtát próbált ki.

Cikkünket az Agrárszektor anyaga alapján állítottuk össze. Korábbi cikkünket itt találja meg az őszi kertművelésről.

Megosztás

További híreink

Mérgező, de elbűvölő: a dérbabér rejtett oldala

2024.11.22.

A dérbabér, vagy más néven Prunus laurocerasus, népszerű dísznövény kertészek és növénykedvelők körében. Gyönyörű, örökzöld levelei és illatos virágai teszik igazán vonzóvá, nem csoda, hogy sokan keresnek információkat gondozásáról, igényeiről és esetleges veszélyeiről. Összegyűjtöttük a hat leggyakoribb kérdést a dérbabérral kapcsolatban, hogy segítsünk minden érdeklődőnek.

Partner

Digitális megoldások gazdálkodóknak és kereskedőknek: fedezze fel a Magro.hu előnyeit!

2024.11.22.

A mezőgazdaság nem csupán egy ágazat – ez a jövőnk és megélhetésünk alapja. Napjainkban azonban olyan kihívásokkal nézünk szembe, mint az extrém időjárás, a kiszámíthatatlanul változó piacok és a csökkenő értékesítési lehetőségek. Ilyen körülmények között a digitalizáció és az innovatív megoldások kulcsszerepet játszanak abban, hogy alkalmazkodjunk és még sikeresebbek legyünk. 

Fémdarabokat tartalmazhat egy népszerű fehérjekészítmény – ne fogyassza el!

2024.11.22.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) figyelmeztetést adott ki a Whey Protein csokoládé ízű tejsavófehérje 30 grammos kiszerelésével kapcsolatban, mert fémdarabkák jelenléte lehetséges a termékben. A hatóság kéri, hogy a terméket senki ne fogyassza el, és haladéktalanul juttassa vissza a megvásárlás helyére.

Megérkezett a tél! Nézze meg térképen, hol esett a legtöbb hó ma hajnalban!

2024.11.22.

Péntek hajnalra megérkezett a hó Magyarországra, különösen az északi és hegyvidéki területeken hagyva maga után vastag hótakarót.

Miért örüljünk, ha sünökkel találkozunk a kertben?

2024.11.22.

A sünök nemcsak aranyosak és békés természetűek, hanem a természet egyensúlyának fenntartásában is fontos szerepük van.

Fejlesztéseket adtak át a Debreceni Egyetem agrár-kutatóintézeteiben

2024.11.22.

A Debreceni Egyetem bemutatóüzemeinek fejlesztésére elnyert csaknem egymilliárd forintos támogatás egyedülálló lehetőséget biztosít a debreceni agrárképzés számára.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás