A kertészeti műhelymunka is lehet online: tápanyag-utánpótlás és palántanevelés az biozöldségek termesztésében
Az ÖMKi Kertészeti munkacsoportja a 2022. évben végzett zöldségtermesztési kutatásait mutatta be 2022. december 9-i online rendezvényén. A műhelymunka első részében az öko palántanevelés tőzeghasználatáról, a tőzeg alternatív anyagokkal való kiváltásának lehetőségeiről volt szó. A második részben ökológiai kápia paprika termesztésben végzett tápanyag-utánpótlási kísérletünket mutatták be a résztvevőknek a szakemberek.
Az ÖMKi írta meg, hogy az online térben megvalósult rendezvényt Dr. Tóth Ferenc, az ÖMKi kertészeti csoportvezetője nyitotta meg. Az első szakmai előadást Gyöngyösi Emese (projektvezető kutató, ÖMKi) tartotta meg, „Zöldkomposzt tőzeg helyett: alternatív anyagok a kertészeti palántanevelésben” címmel. A kutatás fő célja a tőzeghasználat-csökkentés lehetőségeinek vizsgálata volt helyi, fenntartható alapanyagok használatával. A szakemberek többlépcsős, két évre visszatekintő kísérleteik során sokféle alternatív anyagot teszteltek, többek között letermett gombakomposztot, gilisztakomposztot, kender- és fafeldolgozási melléktermékeket, ezek közül a fenyő forgács/fűrészpor és a zöldkomposzt bizonyult perspektivikusnak.
Tőzeg és komposzt
Mivel zöldkomposzt az országban több helyen is hozzáférhető a kereskedelemben, és minősége nagyban függ a kiindulási alapanyagoktól, szükségessé vált egy külön zöldkomposzt-sorozat tesztelése is, különböző tőzeg bekeverési arányokkal. A kísérletsorozat eredményei, tanulságai jelentős érdeklődést váltottak ki a résztvevőkből, sok kérdés érkezett, melyeket az előadó és kollégái a megvitatás részben válaszoltak meg.
Hirdetés
A témához ajánlott ingyenesen letölthető kiadvány: Ökológiai zöldségpalánta-előállítás
A műhelymunka első része videón: Zöldkomposzt tőzeg helyett a kertészeti palántanevelésben
Ökológiai kápia paprika termesztésben végzett tápanyag-utánpótlási kísérlet
A második előadást négy előadó tartotta meg közösen: a témát Allacherné Szépkuthy Katalin (vezető szaktanácsadó, ÖMKi) vezette fel a hazai zöldséghajtatás statisztikai adataival, kitérve az ökológiai zöldségkertészetek fóliás termesztésének jellegzetességeire. A szót Papp Orsolya (vezető kutató, ÖMKi) vette át, aki ismertette a 2022-es, a kápia paprikában végzett tápanyag-utánpótlási kísérlet helyszínét, módszertanát és növényvizsgálati eredményeit. Ezt kiegészítette Dr. Gulyás Miklós (egyetemi docens, MATE), a talajminták vizsgálati eredményeivel és Dr. Tóth Ferenc, a megfigyelt kártevők és kórtani tünetek jellegzetességeinek bemutatásával. A kísérletben három tápanyag-utánpótlási szint hatását vizsgálták meg a talaj tápanyag-tartalmára, valamint a paprika mennyiségi és minőségi tulajdonságaira nézve. Az eredményeket a kutatók és szaktanácsadók közösen vitatták meg. A kísérleteket a beérkezett javaslatokat figyelembe véve a 2023-as szezonban is folytatják.
A témához ajánlott ingyenesen letölthető kiadvány: Ökológiai gazdálkodásban használható termésnövelő anyagok 2022.
A műhelymunka második része a videón: Tápanyag-utánpótlási technológiák összehasonlítás:
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés