A közönséges vadgesztenye is felkerült a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) vörös listájára, amin már több mint 400 olyan Európában őshonos fafaj szerepel, amiket a kihalás veszélyeztet. Mivel már gyakorlatilag az összes Európában élő állatfaj védettségi állapotát felülvizsgálták, ezért a szakértők most a növényekre koncentrálnak, kiemelten figyelve a kontinensen található 454 fafajta állapotára.

Az IUCN friss riportjának legfőbb megállapításait a Greenfo.hu portál írta meg.

Eszerint:

  • a fafajok 42 százalékát a kihalás fenyegeti;
  • a bolygón csak Európában megtalálható fafajok 58 százaléka veszélyeztetett.
Pórul járhat a vadgesztenye: a jövőben akár ki is pusztulhat

Veszélyeztetettség szempontjából külön kiemelték a közönséges vadgesztenyét, a berkenyét és a hegyi kőrist.

A fákat olyan veszélyek fenyegetik, mint a különböző fertőzések és betegségek, az invazív fajok megjelenése, az erdőirtás, az erdőtüzek, a városok terjeszkedése és a fenntarthatatlan fakitermelés. A cikk szerint egy másik riportban megállapították, hogy az európai cserjék szintén közel felét fenyegeti kihalás a mezőgazdaság, az invazív fajok és a klímaváltozás miatt.

Ezért fontos a fafajták megmaradása

Craig Hilton-Taylor, a Természetvédelmi Világszövetség elnöke riasztónak nevezte, hogy az európai fafajok több mint fele eltűnhet, miközben a fák jelenléte elengedhetetlen a földi élethez. Továbbá nagyon fontos az is, hogy az európai fák rengeteg élőlénynek élelmiszerforrást és lakhelyet jelentenek. A vadgesztenyék egyedszámának csökkenését leginkább a vadgesztenyelevél-aknázómolyok elterjedése okozza. A molyok eredetileg a Balkán elszigetelt hegységeiben éltek, de egy ideje elözönlötték Európa többi részét, és lerágják a gesztenyefák leveleit - írták.

Cikkajánló: Jó lehetőség a szelídgesztenye termesztése

Az EU vidékfejlesztési stratégiájában jelentős szerepet kapnak az úgynevezett többfunkciósok növények, amelyek több szempontból is fontosak. Ilyen a szelídgesztenye is. Mire jó és hogyan érdemes termeszteni? A szelídgesztenye felhasználása például nagyon sokoldalú: lisztként, elő- és főételekhez, de lehet italok és desszertek alapanyaga is. Magas vitamin- és ásványianyag-tartalma az egészséges táplálkozásban is növeli a jelentőségét. Korábban a fa minden részét (fáját, termését, virágját, levelét) és komplexen a gesztenyést is hasznosították. Az aljnövényzet takarmányként szolgált, alóla gyűjtötték a gyógynövényeket, a sokféle gombát, szamócát, málnát. A felhagyott állományokat pedig legelőnek használták. A magyar gesztenye mezőgazdasági szerepe megmutatkozik a kiváló áruértékében. Termése pedig méretben is felveszi a versenyt a külföldi fajtákkal, minőségben pedig felül is múlja azokat.

Megosztás

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás