Szántóföldi növényekre alkalmazott precíziós termesztéstechnológiai bemutató

A KITE Zrt. az immáron harmadik alkalommal megszervezett NAK Szántóföldi Napok és AgrárgépShow szakmai rendezvényen a mezőgazdasági termelésből élők figyelmét a napjainkban kihívásként jelentkező változó időjárási és gazdasági körülményekre választ adó, stabil termesztési- és műszaki technológiai megoldásokra hívta fel.

Az érdeklődők mozgógép-bemutatóval egybekötött termesztéstechnológiai bemutatót is láthattak (Fotó: KITE)

A kiállítás mindkét napján délután 13.00-tól a KITE Zrt. termesztéstechnológiai bemutatót tartott. A bemutató területen 2018 augusztus óta végeztek technológiai műveleteket. A területen öt növényfaj vetése történt meg (repce, őszi búza, őszi árpa, kukorica, napraforgó). A bemutató 4 területen zajlott, melyeknek egyenként külön-külön mondanivalójuk volt:

I. Víztakarékos repcetechnológiai bemutató és fajtasor

Számos bizonytalansági tényezővel kellett számolniuk a repcetermesztőknek és kiszámíthatatlan a piaca is. Sok tényezőre viszont közvetlen hatással van az agrotechnológia. A KITE Zrt. finomhangolt repcetermesztési technológiai javaslata igazodik a termőhelyhez, az időjárási anomáliák hatását tompítja. Víztakarékos talajművelő gépek és vetőgépkapcsolat bemutatása történt meg a helyszínen. Az egyes eljárások hatásait ősszel elvetett növényállományban mutatták be.

II. Kapás növények precíziós termesztéstechnológiája

Az előre elvetett 6-8 leveles kukorica és napraforgó állományban történt a bemutató. A helyspecifikus gazdálkodás elemeit a kukorica- és napraforgó-termesztők jól tudják alkalmazni. Ezen a helyszínen a fejtrágyázás és növényápolás kérdéskörét járták körül.

III. Gabonatermesztési technológia I.

A bemutató takarónövényekkel borított területen történt, ahol a helyes talajművelés és precíziós elvek alapján mutatták be a vetéstechnológiát. A szármaradvány-kezelés, a talajművelés és vetés összhangját láthatták az érdeklődők.

IV. Gabonatermesztési technológia II.

A különböző gabonafajok, a búza és az árpa szárba indult állománya mellett sétálva az érdeklődők a technológia tápanyag-utánpótlási és növényvédelmi vonatkozásaival, azok helyes gyakorlatával ismerkedhettek meg.

Állógép-bemutató

Az érdeklődők a KITE mozgógép-bemutatóval egybekötött termesztéstechnológiai bemutatója mellett a hagyományoknak megfelelően egy állógép-kiállítás formájában találkozhattak a cég gépesítéstechnológiai javaslataival.

JCB teleszkópos rakodó (Fotó: KITE)
JD 6120R (Fotó: KITE)

A több, mint 30 gépet felvonultató állógép-kiállítás jól szemléltette, hogy a KITE Zrt. az utóbbi években a műszaki hátteret is magába foglaló precíziós technológia fejlesztése mellett igyekszik a kis- és közepes birtokmérettel rendelkező gazdaságok gépesítési igényeit is kiszolgálni. A kiállított gépportfóliójában a KITE Zrt. az előbb említett okból szerette volna érzékeltetni az eszközök teljesítményeinek, kapacitásainak végleteit. Ennek megfelelően ugyanolyan kíváncsi tekintetek kísérték a John Deere traktorok zászlóshajóját jelentő JD 9620RX 620 LE névleges teljesítményű, törzscsuklós, gumihevederes járószerkezetű célgépét, mint a nagytraktorok kényelmét és felszereltségi szintjét nyújtó, 125 LE maximális teljesítményre képes JD 5115R modellt, ami egy igazi prémium traktort jelent a 130 LE alatti teljesítménykategóriában.

A végletek jellemezték a KITE Zrt. talajművelő eszközeinek felsorakoztatását is. Elég, ha olyan eszközöket említünk, mint az 5 fejes Rabe Kormoran félig függesztett váltva forgató eke és annak „kis” párja a Rabe 3 fejes függesztett modellje, vagy a Köckerling 3 méteres, Trio névre keresztelt függesztett szántóföldi grúberje, illetve a német gyártó nehéz szántóföldi kultivátora a Köckerling Vector. A szemlélődők, a dunántúli helyszín domborzati viszonyainak köszönhetően találkozhattak a John Deere T670 sorozatú kombájnjának hegyi, ún. Hillmaster kivitelével. Ezen a változaton minden funkcionális elem (fülke, magtartály, cséplő-, leválasztó és tisztító rendszer) még meredek domboldalon is optimális pozícióban dolgozik, biztosítva a magtartály teljes megtöltését és a gép stabilitását. A látogatók számos eszköz mellett megtekinthették a SIP szálastakarmányozás gépsorát, a John Deere változó kamrás V451-es sorozatú bálázóit, a mezőgazdasági anyagmozgatást szolgáló, JCB gyártmányú két teleszkópos rakodóját is. Végezetül, de nem utolsó sorban meg kell említeni a KITE portfóliójának erősítéseként, az idei évtől a nádudvari cég forgalmazásában elérhető hazai gyártmányokat, név szerint az RK dobos kaszát és az M-5615 típusú röpítőtárcsás műtrágyaszórót, melyet szintén megtekinthettek az érdeklődők az idei NAK szántóföldi napokon.     

Orthman 8315 sorközművelő (Fotó: KITE)

A precíziós gazdálkodás megjelenését követően Magyarországon is lehetőség nyílt a mezőgazdasági területeken egy olyan módszert alkalmazni, amely a műszaki, informatikai és termesztéstechnológiai megoldások és tudásbázis együttes alkalmazásával hatékonyabbá és eredményesebbé teszi a szánóföldi növénytermesztést, valamint segíti a mezőgazdasági gépüzemszervezést a környezetvédelmi és fenntarthatósági elvárások figyelembevételével.

A KITE Zrt. gyökereihez visszanyúlva, szaktanácsadással segít a gazdálkodóknak eligazodni a 21. század kihívásai közepette. Eljuttatja a partnerekhez a legújabb nemzetközi innovációkat, melyeknek a mindennapi gyakorlatba való beépítésével és rendszerszintű alkalmazásával segíti elő a jövedelmezőségük és fenntartható gazdálkodásuk javítását.

A KITE Zrt.-ről

A 100%-ban magyar tulajdonú KITE Mezőgazdasági Szolgáltató és Kereskedelmi Zrt. központja Nádudvaron található, az 5 régióba és 20 alközpontba szervezett kereskedelmi és szolgáltató hálózata pedig az ország egész területét lefedi. Munkatársainak száma az 1400 főt is meghaladja, akiknek több mint 50%-a felsőfokú végzettségű.

A KITE Zrt. dinamikusan fejlődik és piacvezető mezőgazdasági integrátoraként éves nettó árbevétele meghaladja a 290 milliárd forintot.

A vállalat a precíziós és talajkímélő gazdálkodáshoz kapcsolódó technológiák széles körű elterjesztésével közvetíti az agrárinnovációt a gazdálkodók felé, elősegíti versenyképességüket, és felelősen hozzájárul a gazdasági, környezeti és társadalmi fenntarthatósághoz. További információk a www.kite.hu oldalon találhatók.

(x)

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás