Szántóföldi növényekre alkalmazott precíziós termesztéstechnológiai bemutató

A KITE Zrt. az immáron harmadik alkalommal megszervezett NAK Szántóföldi Napok és AgrárgépShow szakmai rendezvényen a mezőgazdasági termelésből élők figyelmét a napjainkban kihívásként jelentkező változó időjárási és gazdasági körülményekre választ adó, stabil termesztési- és műszaki technológiai megoldásokra hívta fel.

Az érdeklődők mozgógép-bemutatóval egybekötött termesztéstechnológiai bemutatót is láthattak (Fotó: KITE)

A kiállítás mindkét napján délután 13.00-tól a KITE Zrt. termesztéstechnológiai bemutatót tartott. A bemutató területen 2018 augusztus óta végeztek technológiai műveleteket. A területen öt növényfaj vetése történt meg (repce, őszi búza, őszi árpa, kukorica, napraforgó). A bemutató 4 területen zajlott, melyeknek egyenként külön-külön mondanivalójuk volt:

I. Víztakarékos repcetechnológiai bemutató és fajtasor

Számos bizonytalansági tényezővel kellett számolniuk a repcetermesztőknek és kiszámíthatatlan a piaca is. Sok tényezőre viszont közvetlen hatással van az agrotechnológia. A KITE Zrt. finomhangolt repcetermesztési technológiai javaslata igazodik a termőhelyhez, az időjárási anomáliák hatását tompítja. Víztakarékos talajművelő gépek és vetőgépkapcsolat bemutatása történt meg a helyszínen. Az egyes eljárások hatásait ősszel elvetett növényállományban mutatták be.

II. Kapás növények precíziós termesztéstechnológiája

Az előre elvetett 6-8 leveles kukorica és napraforgó állományban történt a bemutató. A helyspecifikus gazdálkodás elemeit a kukorica- és napraforgó-termesztők jól tudják alkalmazni. Ezen a helyszínen a fejtrágyázás és növényápolás kérdéskörét járták körül.

III. Gabonatermesztési technológia I.

A bemutató takarónövényekkel borított területen történt, ahol a helyes talajművelés és precíziós elvek alapján mutatták be a vetéstechnológiát. A szármaradvány-kezelés, a talajművelés és vetés összhangját láthatták az érdeklődők.

IV. Gabonatermesztési technológia II.

A különböző gabonafajok, a búza és az árpa szárba indult állománya mellett sétálva az érdeklődők a technológia tápanyag-utánpótlási és növényvédelmi vonatkozásaival, azok helyes gyakorlatával ismerkedhettek meg.

Állógép-bemutató

Az érdeklődők a KITE mozgógép-bemutatóval egybekötött termesztéstechnológiai bemutatója mellett a hagyományoknak megfelelően egy állógép-kiállítás formájában találkozhattak a cég gépesítéstechnológiai javaslataival.

JCB teleszkópos rakodó (Fotó: KITE)
JD 6120R (Fotó: KITE)

A több, mint 30 gépet felvonultató állógép-kiállítás jól szemléltette, hogy a KITE Zrt. az utóbbi években a műszaki hátteret is magába foglaló precíziós technológia fejlesztése mellett igyekszik a kis- és közepes birtokmérettel rendelkező gazdaságok gépesítési igényeit is kiszolgálni. A kiállított gépportfóliójában a KITE Zrt. az előbb említett okból szerette volna érzékeltetni az eszközök teljesítményeinek, kapacitásainak végleteit. Ennek megfelelően ugyanolyan kíváncsi tekintetek kísérték a John Deere traktorok zászlóshajóját jelentő JD 9620RX 620 LE névleges teljesítményű, törzscsuklós, gumihevederes járószerkezetű célgépét, mint a nagytraktorok kényelmét és felszereltségi szintjét nyújtó, 125 LE maximális teljesítményre képes JD 5115R modellt, ami egy igazi prémium traktort jelent a 130 LE alatti teljesítménykategóriában.

A végletek jellemezték a KITE Zrt. talajművelő eszközeinek felsorakoztatását is. Elég, ha olyan eszközöket említünk, mint az 5 fejes Rabe Kormoran félig függesztett váltva forgató eke és annak „kis” párja a Rabe 3 fejes függesztett modellje, vagy a Köckerling 3 méteres, Trio névre keresztelt függesztett szántóföldi grúberje, illetve a német gyártó nehéz szántóföldi kultivátora a Köckerling Vector. A szemlélődők, a dunántúli helyszín domborzati viszonyainak köszönhetően találkozhattak a John Deere T670 sorozatú kombájnjának hegyi, ún. Hillmaster kivitelével. Ezen a változaton minden funkcionális elem (fülke, magtartály, cséplő-, leválasztó és tisztító rendszer) még meredek domboldalon is optimális pozícióban dolgozik, biztosítva a magtartály teljes megtöltését és a gép stabilitását. A látogatók számos eszköz mellett megtekinthették a SIP szálastakarmányozás gépsorát, a John Deere változó kamrás V451-es sorozatú bálázóit, a mezőgazdasági anyagmozgatást szolgáló, JCB gyártmányú két teleszkópos rakodóját is. Végezetül, de nem utolsó sorban meg kell említeni a KITE portfóliójának erősítéseként, az idei évtől a nádudvari cég forgalmazásában elérhető hazai gyártmányokat, név szerint az RK dobos kaszát és az M-5615 típusú röpítőtárcsás műtrágyaszórót, melyet szintén megtekinthettek az érdeklődők az idei NAK szántóföldi napokon.     

Orthman 8315 sorközművelő (Fotó: KITE)

A precíziós gazdálkodás megjelenését követően Magyarországon is lehetőség nyílt a mezőgazdasági területeken egy olyan módszert alkalmazni, amely a műszaki, informatikai és termesztéstechnológiai megoldások és tudásbázis együttes alkalmazásával hatékonyabbá és eredményesebbé teszi a szánóföldi növénytermesztést, valamint segíti a mezőgazdasági gépüzemszervezést a környezetvédelmi és fenntarthatósági elvárások figyelembevételével.

A KITE Zrt. gyökereihez visszanyúlva, szaktanácsadással segít a gazdálkodóknak eligazodni a 21. század kihívásai közepette. Eljuttatja a partnerekhez a legújabb nemzetközi innovációkat, melyeknek a mindennapi gyakorlatba való beépítésével és rendszerszintű alkalmazásával segíti elő a jövedelmezőségük és fenntartható gazdálkodásuk javítását.

A KITE Zrt.-ről

A 100%-ban magyar tulajdonú KITE Mezőgazdasági Szolgáltató és Kereskedelmi Zrt. központja Nádudvaron található, az 5 régióba és 20 alközpontba szervezett kereskedelmi és szolgáltató hálózata pedig az ország egész területét lefedi. Munkatársainak száma az 1400 főt is meghaladja, akiknek több mint 50%-a felsőfokú végzettségű.

A KITE Zrt. dinamikusan fejlődik és piacvezető mezőgazdasági integrátoraként éves nettó árbevétele meghaladja a 290 milliárd forintot.

A vállalat a precíziós és talajkímélő gazdálkodáshoz kapcsolódó technológiák széles körű elterjesztésével közvetíti az agrárinnovációt a gazdálkodók felé, elősegíti versenyképességüket, és felelősen hozzájárul a gazdasági, környezeti és társadalmi fenntarthatósághoz. További információk a www.kite.hu oldalon találhatók.

(x)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás