A kivont növényvédőszerek helyett keres megfelelő helyettesítő megoldásokat a magyar kutatócsapat: rézkiváltási kísérlet paradicsomban
A RELACS projekt rézkiváltási kísérletét szőlészetben és paradicsom kultúrában is elvégezte az ÖMKi. A növényvédelmi kísérletet a Pest megyei Szigetmonostoron, Pethő Áron ökológiai gazdaságában állították be fóliasátor alatt, aminek során 4 kezelést hasonlítottak össze. A RELACS Európai Uniós projekt fő célja, hogy felmérje a résztvevő EU-s országok ökológiai ágazatainak jelenlegi igényeit a külső forrásból származó input anyagokra, és megoldásokat nyújtson a vitatható anyag-felhasználás kiváltására.
Az első kezelés egyáltalán nem kapott gombaölőszert, a másodiknál Áron már bevált réz és Polyversum alapú kezelését alkalmazták, a harmadik kezelésben a RELACS projekt keretében kapott rézalternatívát, egy növényikivonatot próbáltak ki. Az utolsó kezelésében ez a növénykivonat lett kombinálva Áron már bevált technológiájával, azzal a különbséggel, hogy a réz helyett a növényi kivonatot használtak. A növényvédőszeres kezeléseket kiegészítve mind a 4 parcella növényeiről folyamatosan eltávolították a beteg leveleket - írta az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet.
Bár az adatok még feldolgozás alatt vannak, az első tapasztalatok alapján azt lehet megállapítani, hogy a növényvédőszeres kezelést nem kapott parcellákról több beteg levelet kellett eltávolítani, mivel itt nagyobb mértékben fertőzte a növényeket az alternária. A témában szakmai összefoglaló és hamarosan videó is készül majd, amiben Pethő Áron és Trugly Bence, a kísérlet vezetője részletesen beszámolnak tapasztalataikról - írta a kutatóintézet weboldala. A RELACS Európai Uniós projekt fő célja, hogy felmérje a résztvevő EU-s országok ökológiai ágazatainak jelenlegi igényeit a külső forrásból származó inputanyagokra, és megoldásokat nyújtson a vitatható anyagfelhasználás kiváltására.
Hirdetés
A projekt az ökológiai gazdálkodás számos területét érinti, így például
- a szőlőtermesztést,
- a kertészetet,
- a szántóföldi növénytermesztést,
- a szarvasmarha-, a juh-, illetve a baromfitartást is képviseli az európai régiókban.
A RELACS célja, hogy
- Felmérje és értékelje az ökológiai állattenyésztés és növénytermesztés igényeit a külső forrásaiból származó input anyagokra.
- Eszközöket és technológiát biztosítson a réz, ásványi olaj, konvencionális állattenyésztésből származó trágya, valamint antibiotikumok, féreghajtók és GM szervezetekkel előállított vitaminok felhasználásnak csökkentésére vagy fokozatos kivezetésére az ökológia gazdálkodók számára.
- Stratégiát dolgozzon ki a vitatható input anyagok kivezetésére a gazdálkodók, tanácsadók, kutatók, döntéshozók és ipari vállalatok bevonásával.
- Elősegítse a kifogásolható anyagok használatát mellőző technológiák és eszközök terjesztését a gazdálkodók számára szaktanácsadó-hálózatok segítségével.
A hazai RELACS vizsgálatok
Az ÖMKi felmérést végez hazánkban a jelenlegi rézhasználattal kapcsolatban, valamint on-farm körülmények között vizsgálja meg egy potenciális rézpótló szer, a tagatóz peronoszpóra, valamint fitoftóra elleni hatékonyságát szőlő, illetve paradicsom kultúrában. Megvizsgálja a hazai ökológiai növénytermesztést folytató gazdaságok külső forrásból származó tápanyag-felhasználásának mértékét. Felméri az elérhető tápanyag-forrásokat, valamint azokat a rendelkezésre álló újra-hasznosítási technikákat, amik segítségével tápanyagutánpótlásra alkalmas termékek állíthatók elő. Részt vesz a vitatható input anyagok kivezetését szorgalmazó stratégiák kidolgozásában. Itt lehet bővebben olvasni a RELACS projektről.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés