A klórpirifosz nélkül is szép lehet a repce, ha a Belkar™ védi a gyomoktól
A repce nemzetgazdasági szempontból is fontos növény, aminek Európában is stabil piaca van. Ám sikeres termesztését nagyban visszaveti, ha nem lehet megfelelően elvégezni benne a gyomirtást. Az, hogy a klórpirifosz hatóanyag-tartalmú rovarölő szerek engedélyét nem hosszabbította meg az EU illetékes szerve, és jövőre már nem lesznek felhasználhatóak repcében, nagy kihívást okoz a gazdáknak. Azonban erre is van megoldás. A repce növényvédelméről Lukács Domonkossal, a Corteva Agriscience herbicid termékmenedzserével beszélgettünk.
Milyen a gazdák hangulata az idei repcebetakarítás után?
Magyarország egyik legnagyobb területen termesztett növénye a repce. A búza, a kukorica és a napraforgó mellett a repcemagból is sokat termelünk, hazánk az 5 legnagyobb exportőr egyike az EU-n belül. A gazdák korábban pesszimisták voltak a repcevetéssel kapcsolatban amiatt, hogy a klórpirifosz hatóanyag-tartalmú rovarölő szerek engedélyét nem hosszabbította meg az EU illetékes szerve. Ehhez jött még hozzá, hogy az időjárás épp egy kritikus fejlődési szakaszban gyötörte meg a repcét, ami miatt sokan számoltak alacsony eredményekkel. A betakarítást követően viszont azt látjuk, hogy a termésátlagok jobbak a vártnál. Az utóbbi időben lehulló sok csapadéknak köszönhetően pedig kezd visszatérni a gazdák kedve a repcetermesztéshez. Bizakodóbbak a keléssel kapcsolatban, mert egyre több területen növekszik az esély, hogy sikerül nedves talajba vagy eső elé vetni a magokat.
Mi várható a klórpirifosz hatóanyag EU-s engedélyének lejárta után, hogyan védhetik meg a növényeiket a gazdák?
A repce növényvédelmének piaca egy hatékony és erőteljes hatóanyaggal lesz szegényebb, de van megoldás a kártevők megfékezésére. A LumiGEN™ technológián belül a Lumiposa® inszekticidet alkalmazva biztosítható a repce védelme, a csávázással eredményesen lehet védekezni a korán fertőző őszi kártevők ellen.
Hirdetés
A Corteva Agriscience mindig komplex megoldást kínál a termelőknek, hogy segítse a fenntartható gazdálkodásukat. Ennek a legfontosabb 3 pillére:
- a genetikai háttér biztosítása a jó minőségű Pioneer-vetőmagokkal,
- a mag kezdeti növekedését, fejlődését és a csírázást segítő csávázási technológia, aminél az inszekticid mellett biofungicid és biostimulátor készítménnyel is kezelik a magokat,
- a megfelelő növényvédő szer: az őszi gyomirtással a csírázás utáni kezdeti fejlődés elősegítése a korai gyomosodás ellen.
A herbicidpalettán az összes gyomfaj ellen képesek vagyunk megoldást nyújtani; a kalászos árvakelések ellen a Perenal, a korai preemergens vagy korai posztemergens védekezésre pedig a Runway ajánlott, amely korai hatékonysággal nyújt hosszú távú tartamhatást az állományban. A gyomirtás technológiájában újdonság a 2019-től piacon lévő Belkar™, aminek az Arylex™ (halauxifen-metil) hatóanyaga egy teljesen szintetikus auxin. Ez egy új hatóanyag csoportot és új hatóanyagot is jelent. Miután sikeresen megfelelt az EU szigorú regisztrációs ellenőrzési folyamatain, hosszú távon nagyon megbízható és jó környezeti profillal rendelkező anyaggal tudjuk segíteni a gazdálkodókat.
A benne lévő új, Arylex™ nevű hatóanyag több készítményben is megtalálható, és több kultúrára is eredményesen használható. A Belkarban az ugyancsak szisztemikus felszívódó hatású piklorámmal alkot kombinációt. A készítmény látványos hatású, már a kijuttatás után 1-2 órával hormonszerű tüneteket okoz a gyomnövényeken.
A Belkar™ keverhető metazaklór hatóanyag-tartalmú gyomirtó szerekkel, a rovarirtó szerek közül a piretroidokkal, míg a speciális egyszikűirtók közül a Perenal™-lal. A Belkarral maximum egy termék (rovarölő vagy speciális egyszikű irtó) adható ki tankkombinációban egyidőben. Mivel a szer formulációja nedvesítő anyagot tartalmaz, ezért nincs szükség külön adjuváns alkalmazására. Fontos, hogy nem javasolt az egy menetben történő kijuttatás regulátor hatású gombaölő szerekkel és levéltrágyákkal sem. A hormonhatású készítmény szelektív a repcére, ha megfelelően alkalmazzák, de ha sok egyéb szerrel keverik, nem várható következmények is felléphetnek. Fitotoxicitás is előfordulhat, amit mindenképp el kell kerülni.
Mikor érdemes védekezni a gyomok ellen a repcében?
Az őszi időszak viszonylag szárazabb, meleg időjárásának következtében a melegigényes nyári gyomok egyre nagyobb gondot okoznak a repcében, és a keresztesvirágúak is nagy kihívást jelentenek a gazdáknak. A Belkar™ erre a nagyon aktuális problémára ad választ, mert a melegigényes gyomok elhúzódó kelése esetén igazodni lehet hozzájuk. A gyomirtó szer nagy előnye, hogy rugalmasan lehet megválasztani a kijuttatás időpontját. Ha a gazda úgy dönt, megvárja, hogy az összes gyom előjöjjön, 0,5 l/ha mennyiséggel ajánlott a 6-8 leveles repcét kezelni. Ezen kívül alkalmazható osztott kezelés is: először 2-4 leveles állapotban 0,25 l/ha adagolással a korai gyomok ellen, majd pedig 6-8 leveles korban következik a másik fél dózist kijuttatása. A két kezelés között legalább 14 napnak kell eltelnie.
Milyen gyomfajok ellen hatásos a Belkar™?
A szerre érzékeny gyomfajok: szikfű, pipitér, csorbóka, aggófű, árvacsalán, tarsóka, gólyaorr, gémorr, füstike, nefelejcsfajok, pipacs, galaj, sebforrasztó zsombor, pásztortáska, kék búzavirág, vadrepce, libatop, szerbtövis és keserűfűfajok, parlagfű, selyemmályva és a varjúmák.
(x)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés