Kínai kutatók egy könnyű, mélytanuláson alapuló megközelítést értékeltek a kocák viselkedésének felügyeletére az ellést megelőző időszakban és az ellés során. A kocák ellése felügyeletet igényel az olyan problémák pontos észleléséhez, mint a disztokia, a malacok megfulladása és a túl alacsony hőmérséklet. Az ellési problémák korai felismerése növeli a kocánként és évente élve született malacok átlagos számát.

A felismerésen alapuló megfelelő intézkedések emellett javítják a malacok egészségét és teljesítményét is. A kézi ellenőrzés időigényes, munkaigényes és nagyon szubjektív. Ezért egyre nagyobb szükség van az automatikus felügyeletre. A könnyű mélytanuláson alapuló számítógépes látástechnológia olyan tartós, nem invazív módszer, amely lehetővé teszi a kocák ellési videóadatainak gyors feldolgozását.

A kocák az ellést megelőző 48-24 órában normális tevékenységet folytattak. Az ellés előtti 24 órától 1 óráig a testtartásváltás gyakorisága nőtt, majd csökkent. Az ellést követő 1 és 24 óra között a testhelyzetváltás gyakorisága megközelítette a 0 értéket, majd enyhén emelkedett. (Fotó: Pixabay)

Adatgyűjtés

A csoport 35 perinatális időszakban lévő kocát és malacaikat választotta ki a kísérlethez. Kamerákat szereltek fel az elletőhelyiségekben az elletőboxok fölé, és 24 órán keresztül rögzítették a malacokat. A kutatók a YOLOv5s-6.0 hálózati struktúrát használták a négy kocatesthelyzet, köztük az oldalfekvés, a szegycsonti fekvés, az állás és az ülés, valamint az újszülött malacok észlelésére szolgáló modell felépítéséhez.

Az algoritmust a Jetson Nano sorozatú beágyazott mesterséges intelligencia számítási platformján telepítették. A csapat olyan mutatókat használt, mint a pontosság, a felidézési arány és az észlelési sebesség, hogy értékelje a különböző algoritmusok teljesítményét. Emellett értékelték a modell általánosító képességét és interferencia-ellenességét, négy forgatókönyvben: összetett fény, az első malac születésének időpontja, a hőlámpák különböző színei és a hőlámpa éjszakai bekapcsolása.

Az algoritmusok észlelési teljesítménye

A mélytanulás a gépi tanulás egy részhalmaza. Ez egy három vagy több rétegből álló neurális hálózat, amely megpróbálja szimulálni az emberi agy viselkedését, és lehetővé teszi, hogy nagy mennyiségű adatból „tanuljon”. A valódi érték és a modell által megjósolt érték közötti különbséget a modell veszteségfüggvényeként határozzák meg. Ebben a kísérletben a modellképzés és az adatok javítása csökkentette a modell veszteségfüggvényét, és növelte a pontossági és a visszahívási arányt. Ezáltal javult az algoritmus képessége a kocaállások és az újszülött malacok felismerésére.

A modell elhibázott és téves felismerése

A fényviszonyok változása befolyásolta a kocatesttartás kihagyott és téves észlelését. A hőlámpa megnehezítette a modell számára a malacok felismerését, valamint eltérőek voltak az első malac születésének időpontja és a hőlámpa különböző színei.

A modell bevetése

A modellt 93,5%-os pontossággal és 92,2%-os visszahívási aránnyal sikeresen telepítették a beágyazott fejlesztői kártyán. Pontosan észlelte a koca testtartását és az újszülött malacokat. Bár a modell az optimalizálás után kisebb pontosságveszteséget mutatott, az észlelési sebessége 8-nál nagyobb mértékben nőtt. Ezért ez a modell különböző termelési forgatókönyveknél alkalmazható.

Ellési viselkedésmintázat

A kocák az ellést megelőző 48-24 órában normális tevékenységet folytattak. Az ellés előtti 24 órától 1 óráig a testtartásváltás gyakorisága nőtt, majd csökkent. Az ellést követő 1 és 24 óra között a testhelyzetváltás gyakorisága megközelítette a 0 értéket, majd enyhén emelkedett.

Korai figyelmeztető stratégiák

Korai figyelmeztetést küldtek, amikor a kocák testhelyzetváltási gyakorisága meghaladta az óránkénti 17,5-szeres felső küszöbértéket, és amikor az óránkénti 10-szeres alsó küszöbérték alá csökkent. A korai figyelmeztetéseket 5 órával az ellés kezdete előtt lehetett elküldeni, a korai figyelmeztetés időpontja és az ellés tényleges időpontja között átlagosan 1,02 óra volt a hiba.

A beágyazott fejlesztői kártyán lévő modell segítségével az egyes képek észlelési ideje 67,2-80,3 milliszekundum volt. Ha azonban az észlelési sebesség túl nagy volt, a malacok hajlamosak voltak tévesen észlelni, és a riasztások a szükségesnél korábban generálódtak.

A szerzők arra a következtetésre jutottak, hogy a mélytanulás alacsony késleltetéssel, nagy hatékonysággal és egyszerű megvalósítással rendelkező, alacsony költségű megközelítés, amely felgyorsítja az intelligens sertéstenyésztésre való áttérést.

(Forrás: pigprogress.net)

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás