Hazánk a közvetlen mezőgazdasági támogatások 1,4 százalékát fordítja majd a fiatal gazdák jövedelemtámogatására. A 40 év alatti fiatal gazdák hektáronkénti támogatása ezáltal az eddigi összeg két-két és félszeresére emelkedik, és a területi felső korlát is 300 hektárra módosul a korábbi 90-ről. Ezekkel a feltételekkel nagyjából 157 euró támogatásban részesülhet mintegy 8800 pályakezdő gazdálkodó, aki rendelkezik a megfelelő képzettséggel.

A Szon.hu írta meg, hogy a PRIMOM Alapítvány a Nyíregyházi Egyetem Műszaki és Agrártudományi Intézetével együttműködve Agropodium néven rendezett agrárgazdasági konferenciát.

A korábbinál több pénzt kapnak hektáronként a 40 év alatti gazdák az új KAP-ban - Fotó: Magro.hu, CSZS, Dombóvár, illusztráció

Drónok, kutatás, oktatás

A szakmai fórumot Czomba Csaba, a PRIMOM Alapítvány kuratóriumi elnöke nyitotta meg. Köszöntőjében kiemelte az agrárdigitalizáció és a drónhasználat jelentőségét, melyek nélkül ma már nem beszélhetünk versenyképes mezőgazdaságról.

A Nyíregyházi Egyetem megbízott általános rektorhelyettese szerint elvitathatatlan az oktatási intézmény regionális vezető szerepe, ez köszönhető a Műszaki és Agrártudományi Intézet falain belül elvégzett kutató és oktató munkának is. Dr. János István kiemelte, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye agrármegye, így az egyetemen tanultakat a hallgatók a diploma megszerzése után helyben hasznosíthatják.

Az agrárgazdasági konferenciát hatodik alkalommal rendezte meg a PRIMOM, a szervezésben minden esztendőben részt vállal a megyei önkormányzat is. Baracsi Endre jó tanácskozást és tapasztalatgyűjtést kívánt a konferencia résztvevőinek, melyet online is nyomon lehetett követni.

Azt gondolom, az itt tanulók számára minden lehetőség adott ahhoz, hogy jó agrárszakemberekké váljanak – fogalmazott a megyei közgyűlés alelnöke.

Az új Közös Agrárpolitika és a fiatal gazdák támogatása

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara vezető tanácsadója, Palakovics Szilvia online jelentkezett be, és beszélt a Közös Agrárpolitika jövő évtől esedékes főbb változásairól, a támogatások odaítélésének főbb irányvonalairól.

A szakember elmondta, hogy a 2023 és 2027 közötti időszak uniós támogatási rendszere két pillérre épül. Az első tartalmaz egy 3400 milliárd forintos közvetlen támogatási csomagot, a második pedig egy 2853 milliárd forintos vidékfejlesztési forrást, utóbbi 80 százalékát a magyar állam biztosítja majd.

Az új időszakban két jelentős változást figyelhetünk meg az eddigiekhez képest. Először is az eddig megszokott Zöldítés és Kölcsönös megfeleltetés és a hozzá tartozó előírások átalakulnak és közösen fogják alkotni a 2023-tól bevezetésre kerülő Kondicionalitást, mely a támogatásokért cserébe - mint eddig is a Kölcsönös Megfeleltetés - minden közvetlen kifizetésben és egyéb érintett támogatásban részesülő számára kötelezően betartandó. 

Másodszor pedig új elemként fog megjelenni az önkéntes alapon választható Agro-ökológiai Program, mely évente és önkéntesen a teljes üzemméretre igényelhető területalapú támogatási forma lesz, természetesen a meghatározott szabályok figyelembevételével.

A PRIMOM Alapítvány részletesebben is írt az előadásokon elhangzottakról:

Palakovics Szilvia vezető agrárpolitikai szakértője a Közös Agrárpolitika témakörében adott tájékoztatást. Előadásában ismertette az új meghatározásokat, a meglevő fogalmak bővítését, melyeket az agrárszakembereknek meg kell ismerniük. Ismertette a régi és az új KAP közötti hasonlóságokat és eltéréseket, illetve részletesen szólt a területalapú támogatások új rendszeréről. Részletesen ismertette a kötelező környezeti és klímavédelmi alapfeltételeket, gyakorlati példákkal segítve annak megértését. Szólt az AÖO más rendszerekbe való illeszkedéséről, valamint jó gyakorlatokat mutatott be, melyek válaszhatóként külön értékelés szerint kerülnek latba egy-egy gazdálkodó esetében. Szólt a termeléshez kötött támogatások rendszeréről, valamint felhívta a figyelmet a NAK-nál igénybe vehető szakmai tanácsadásról.

https://www.youtube.com/watch?v=5h2eSJdgowM

Varga Péter, a GAK NKFT agrár-EDIH szakértője az újonnan alakult AEDIH működéséről szólva elmondta, hogy milyen tervezett szolgáltatások segítik majd a szektorban működő vállalkozások digitális átállását. Tanácsadás, workshop, képzések, sőt, még a fejlesztések tesztelési lehetősége is részét képezi a szolgáltatásoknak. Szólt arról, hogy a digitalizáció már a KKV-k részére is elérhető, sőt erősen ajánlott, hiszen ezzel az átállással fokozódik a hatékonyság és termelékenység egyaránt.

Talajjavítás, bioenergia, GAPSME

Rem Krisztián a Frulity Kft ügyvezetője egy innovatív talajjavító anyagot mutatott be, melynek előnye, hogy teljesen organikus, különleges baktériumok segítségével a gazdálkodó maga is előállíthatja meglevő mezőgazdasági hulladékból. Ezzel nem csak műtrágya használatát lehet kiküszöbölni, hanem lényegesen fokozni lehet a termésmennyiséget. A termék biokontroll minősítéssel rendelkezik.

Kovács Enikő, a fenntarthatóság értékelésének eszközeként mutatta be az életciklus elemzést a bioenergia-ágazatban. Részletesen ismertette az életciklus-elemzés típusait, módszereit, valamint ezek felhasználhatóságát a gazdaságban a bioenergia-termeléssel kapcsolatos környezeti hatások feltárására, valamint a fosszilis energia környezeti szempontból történő összehasonlítására.

Mészáros Éva előadásában egyrészt bemutatta a GAPSME projektet, mely szlovák magyar együttműködésben valósul meg, célja a vállalkozások kettős átállásának támogatása, rezilienciájuk javítása. A nemzetközi kapcsolatokról szólva tájékoztatást adott az Enterprise Europe Network ingyenes szolgáltatásairól. Ezek közül kiemelte a partnerközvetítést és a nemzetközi projektekben való részvétel lehetőségét. A program tanácsadásai közül elsősorban a nemzetköziesedést, valamint a külpiaci információszolgáltatást emelte ki. Bemutatta az Európai Uniós forrásokhoz jutás főbb tudnivalóit, és aktuális pályázati és üzleti lehetőségeket is ismertetett.

Az előadások és a konferencia teljes videófelvétele itt elérhető:

VI. AGROPODIUM – Agrártudomány a mindennapokban, tudomány az agráriumban

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Mérgező, de elbűvölő: a dérbabér rejtett oldala

2024.11.22.

A dérbabér, vagy más néven Prunus laurocerasus, népszerű dísznövény kertészek és növénykedvelők körében. Gyönyörű, örökzöld levelei és illatos virágai teszik igazán vonzóvá, nem csoda, hogy sokan keresnek információkat gondozásáról, igényeiről és esetleges veszélyeiről. Összegyűjtöttük a hat leggyakoribb kérdést a dérbabérral kapcsolatban, hogy segítsünk minden érdeklődőnek.

Partner

Digitális megoldások gazdálkodóknak és kereskedőknek: fedezze fel a Magro.hu előnyeit!

2024.11.22.

A mezőgazdaság nem csupán egy ágazat – ez a jövőnk és megélhetésünk alapja. Napjainkban azonban olyan kihívásokkal nézünk szembe, mint az extrém időjárás, a kiszámíthatatlanul változó piacok és a csökkenő értékesítési lehetőségek. Ilyen körülmények között a digitalizáció és az innovatív megoldások kulcsszerepet játszanak abban, hogy alkalmazkodjunk és még sikeresebbek legyünk. 

Fémdarabokat tartalmazhat egy népszerű fehérjekészítmény – ne fogyassza el!

2024.11.22.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) figyelmeztetést adott ki a Whey Protein csokoládé ízű tejsavófehérje 30 grammos kiszerelésével kapcsolatban, mert fémdarabkák jelenléte lehetséges a termékben. A hatóság kéri, hogy a terméket senki ne fogyassza el, és haladéktalanul juttassa vissza a megvásárlás helyére.

Megérkezett a tél! Nézze meg térképen, hol esett a legtöbb hó ma hajnalban!

2024.11.22.

Péntek hajnalra megérkezett a hó Magyarországra, különösen az északi és hegyvidéki területeken hagyva maga után vastag hótakarót.

Miért örüljünk, ha sünökkel találkozunk a kertben?

2024.11.22.

A sünök nemcsak aranyosak és békés természetűek, hanem a természet egyensúlyának fenntartásában is fontos szerepük van.

Fejlesztéseket adtak át a Debreceni Egyetem agrár-kutatóintézeteiben

2024.11.22.

A Debreceni Egyetem bemutatóüzemeinek fejlesztésére elnyert csaknem egymilliárd forintos támogatás egyedülálló lehetőséget biztosít a debreceni agrárképzés számára.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás