Régészeti bizonyítékok arra utalnak, hogy a háziasított kutyák néhány ezer év alatt kétszeres nagyságúakra nőttek. Egy új tanulmány szerint az európai kutyák mérete 8000 évvel ezelőtt kezdődően 6000 év alatt megduplázódott. Ez a növekedés segíthetett kutyáinknak abban, hogy megvédjék a juhokat a medvéktől, sőt közvetlen ősüktől, a szürke farkastól is.

A kutyákat 30 000 évvel ezelőtt kezdődően 15 000 év alatt háziasították. A legkorábbi kölykök méretéről és szerepéről keveset tudunk, bár valószínűleg kisebbek voltak, mint a szürke farkasok, amelyektől származnak. A tudósok feltételezik, hogy az ősi kutyák segíthettek az embereknek a vadászatban és a szánhúzásban.

A nagy pireneusiakat még mindig használják az európai állatállomány őrzésére (Fotó: Pixabay)

Maradványok a neolitikumtól a római korig

Hogy megnézzék, hogyan változott a kutyák mérete – és munkája – az idők folyamán, Martin Welker, az Arizonai Állami Múzeum zooarcheológiai kurátora és kollégái 14 kutya maradványait vizsgálták meg. Ezeket Horvátországban, ősi emberi településekről tárták fel. További 45 ősi kutya adatait is beépítették, amelyek részben Horvátországból, részben pedig a szomszédos országokból származnak. A maradványok a körülbelül 8000 évvel ezelőtti neolitikumtól a római korig, körülbelül 2000 évvel ezelőttig keltezhetők.

A térségben már korábban is éltek kutyák, de az első neolitikus földművesek, akik Anatóliából és a Közel-Keletről érkeztek a területre, új fajtát hoztak magukkal. Ezek az új állatok átlagosan körülbelül 15 kilogrammosak voltak – a tudósok szerint nagyjából akkorák, mint egy border collie –, bár ez jóval a mai fajták többségének kialakulása előtt történt.

17, 24, 32 kilogramm – nőtt a kutyák testsúlya

A bronzkorszakra, amely nagyjából 6000 évvel ezelőtt kezdődött ebben a régióban, az átlagos tömeg körülbelül 17 kilogrammra nőtt. A római korra pedig az átlagos kutya súlya 24 kilogrammra ugrott –állapította meg a csapat a Journal of Archaeological Science: Reports című folyóiratban.

A történelmi dokumentumok – köztük az ókori római feljegyzések, amelyek a gazdáknak adnak tanácsokat a terelő- és őrzőkutyákkal kapcsolatban – azt sugallják, hogy az akkori kutyák még nagyobbak voltak, és elérték a legalább 32 kilogrammot, ami majdnem a mai nagy pireneusi kutyák súlyát jelenti. (A nagy pireneusiakat még mindig használják az európai állatállomány őrzésére.)

A neolitikus birkák fogainak izotópelemzése, amelyből kiderülhet az ősi étrend, arra utal, hogy az idő előrehaladtával egyre magasabban legeltek a hegyekben. „Ezzel nagyobb veszélynek tették ki őket az olyan ragadozókkal szemben, mint a farkasok és a medvék” – mondja Welker, és ez fontossá tette a házőrző kutyák munkáját.

Ölebeket tenyésztettek a rómaiak

Nem minden kutya volt nagydarab védelmező. A rómaiak voltak talán az első emberek, akik ölebeket tenyésztettek, a falfestményeken és más bizonyítékokon látható ábrázolások szerint.

A kutatók eddig a vadászkutyákra összpontosítottak, de kevesebbet tudnak arról, hogy mi történt, amikor az emberek elkezdtek gazdálkodni, és ez izgalmassá teszi ezt a tanulmányt – mondja Angela Perri, a PaleoWest régészeti magánvállalat ősi kutyákkal foglalkozó szakértője. Perri nem vett részt a tanulmányban.

Az őrző-védő kutyák kulcsfontosságúak ebben a történetben – mondja. „A vadászkutyák és a szánhúzó kutyák ma már elég ritkák, de az emberek még mindig mindenhol pásztorkutyákat és jószágőrző kutyákat használnak”.

(Forrás: science.org)

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Vége az aszálynak, itt vannak a belvizek

2024.09.16.

A kiadós, országos csapadék hatására véget ért a hosszú aszály, a talaj alaposan megázott. Az őszi káposztarepce kezdeti fejlődéséhez így optimálissá váltak a körülmények. Holnap már csak elszórtan várható csapadék, szerdától pedig szárazra fordul az idő.

Elérte Magyarországot az árhullám, mutatjuk a legveszélyeztetettebb területeket

2024.09.16.

Elérte a Szigetközt az árhullám. A Lajtán Mosonmagyaróvárnál ma hajnalban a legmagasabb, III. fokú árvízvédelmi készültséget kellett elrendelni az állami védvonalakon. A vízügy Országos Műszaki Irányító Törzse folytatja a védelmi előkészületek koordinálást, szoros egyeztetésben a társszervezetekkel.

Három helyen is kiválogatták a legjobb fiatal szürkemarha bikákat

2024.09.16.

A Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság kollégái a Magyar Szürke Szarvasmarhát Tenyésztők Egyesülete tagjaival elvégezték a fiatal szürke szarvasmarha bikák válogatását a bugacpusztaházi, az izsáki, valamint a kunszentmiklósi állattartó telepeken.

Partner

Vadkerítések évtizedekre kivitelezve - szakértelemmel és megfelelő gépparkkal

2024.09.16.

Két év teljeskörű garancia, profi kivitelezés, minőségi alapanyagok, előzetes konzultáció, gyors, megbízható munka. Többek között ezekről számolnak be a Cont-Eco Kft. megrendelői, partnerei, akik sok esetben már évtizedek óta üzleti kapcsolatot ápolnak a vadkerítéseiről és villanypásztor-rendszereiről ismert szombathelyi vállalattal.

Ötvenkét őszi búza fajtát és 15 repcehibridet vizsgáltak a GOSZ-VSZT-NAK országos tesztjein

2024.09.16.

Összesen 52 őszi búza fajtát és 15 repcehibridet vizsgáltak a GOSZ-VSZT-NAK országos tesztjein.

Szél- és csapadékrekordot is hozott a hétvége

2024.09.16.

A hétvégén új országos széllökés és csapadék napi rekordok születtek: Kab-hegyen 118,8 km/h szélsebességet, Bakonybélben pedig 87,4 mm csapadékot mértek.

Partnerhírek
Partner

Vadkerítések évtizedekre kivitelezve - szakértelemmel és megfelelő gépparkkal

2024.09.16.

Két év teljeskörű garancia, profi kivitelezés, minőségi alapanyagok, előzetes konzultáció, gyors, megbízható munka. Többek között ezekről számolnak be a Cont-Eco Kft. megrendelői, partnerei, akik sok esetben már évtizedek óta üzleti kapcsolatot ápolnak a vadkerítéseiről és villanypásztor-rendszereiről ismert szombathelyi vállalattal.

Partner

Acélcsarnok-építés? Most dupla pályázati segítséget is kaphatnak az állattartók

2024.09.13.

Újra mezőgazdasági célú pályázatok nyílnak 2024 őszén, amelyek ez alkalommal az állattartó gazdaságok versenyképességének fokozását célozzák a termeléshez szükséges eszközök korszerűsítésének vagy éppen építési beruházás finanszírozásával. Az agrárszíntéren igen elterjedt acélcsarnokok utóbbihoz kínálnak, vállalkozásra szabott épületkonstrukciókat. Nézzük a modern acélcsarnokok előnyeit!

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 20 szervós kis traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 20 szervós kis traktor

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 2.900 hirdetés 71 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás