A környezet védelmében különadót vezetnének be a húsfogyasztásra
A környezetvédelem és az egészséges táplálkozás hívei a dohányzás példájára egyre több országban megadóztatnák a húsfogyasztást. Szerintük ugyanis a hústermelés súlyosan terheli a környezetet és veszélyes lehet az egészségre.
Megadóztatnák a húsfogyasztást - de miért?
Az újfajta adó hívei arra hivatkoznak, hogy az állattenyésztés kiemelkedően sok, az üvegházhatást erősítő gázt juttat a légkörbe. Ugyanakkor aránytalanul nagy területeket és rendkívül sok ivóvizet használnak fel adott mennyiségű protein előállításához. Anyagunkat a Piac és Profit cikke alapján készítettük.
A helyzet egyre súlyosabb, mivel az Oxfordi Egyetem adatai szerint a világ hústermelése az elmúlt 50 évben csaknem az ötszörösére emelkedett. Ázsiában -amely a globális termelés 40-45 százalékát adja- fél század alatt tizenötszörösére emelkedett a húsipar teljesítménye.
Hirdetés
A betegségek visszaszorítása miatt is megadóztatnák a húsfogyasztást
A korlátozás sürgetői azzal is érvelnek, hogy a vörös húsok túlzott fogyasztása bizonyítottan növeli a cukorbetegség és a rák kockázatát. Ráadásul az antibiotikumokkal szembeni ellenállást (rezisztencia) kifejleszt a szervezetben. Hozzáteszik ugyanakkor, hogy olyan térségekben, ahol a lakosság éhezik vagy alultáplált, természetesen továbbra is kívánatos a marha -, a disznó- vagy a baromfihús fogyasztása.
Az esetleges húsadó bevezetése tehát elsősorban a fejlett országokban kerülhet napirendre.
Dániában az ország Etikai Tanácsa már 2016-ban javasolta, hogy környezetvédelmi meggondolásból adóztassák a vörös húsok fogyasztását.
Svédországban a Zöld Párt lépett fel hasonló igénnyel. Ők azt szeretnék, hogy tüntessék fel a húsokon, milyen környezeti következményekkel jár azok előállítása. Ezáltal a fogyasztók könnyebben rábírhatók a táplálkozási szokásaik megváltoztatására.
Erre egyébként egyre több lehetőségük is adódik az embereknek. A szója-alapú élelmiszerek világszerte elterjedtek és folynak a kísérletek a “főzelék-húsokkal”. Ezek ízükben, megjelenésükben, tápértékükben alig különböztethetők meg a hústól, süthetők, grillezhetők és még egy kis “vért” is engednek.
Műhúsgyártásba fektet Bill Gates, Richard Branson és Jack Welch
Az emberiség húsfogyasztásának ökológiai lábnyoma óriási. Az állattenyésztés nagy metánkibocsátással, víz- és földlábnyommal jár. A műhús pedig nemcsak környezetkímélő, de válasz lehet a globális éhínség problémájára is. Richard Branson, a Virgin lemezkiadó dúsgazdag tulajdonosa szerint harminc év múlva nem fogunk többé állatokat lemészárolni, hogy megegyük a húsukat. Branson összefogott a Microsoft-zseni Bill Gates-szel és a Cargill vállalattal egy olyan amerikai cégben, ami különleges módon készít húsokat. Erről a témáról itt írtunk korábban.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés