A koronavírus befagyasztotta a határokat- hogyan alakul így az árukereskedelem?
Az elmúlt 4 hónapban már mindannyian értesülhettünk a koronavírus létéről, kialakulásáról, kiindulásáról, egészségre gyakorolt hatásáról és terjedéséről, bár első hallásra még nem gondoltuk, hogy elérhet Magyarországig. Viszont ez az elmúlt napokban sajnos bekövetkezett és kialakult állapotok igen súlyosak. Közintézmények, iskolák zárták be kapuikat beláthatatlan időre, határzárat rendeltek el. Az viszont, hogy ez milyen mértékben érintheti a gazdaságot, még nem látható, hiszen az árukereskedelem jelenlegi helyzetben működik. Még. A későbbiekről viszont jelenleg nem tudhatunk pontos információkat.
A múlt héten az olasz kormány az egész országot lezárta a kaotikus helyzetre való tekintettel. Ez látszólag még nem érintené teljesen hazánkat, hiszen nincs közvetlen határunk Olaszországgal, viszont ami problémát okoz, hogy mióta az első karantén intézkedések megtörténtek, ami február 23-ra datálható, több ezer ember hagyta el az országot, elsősorban román vendégmunkások, akik útvonala Magyarországon át vezetett. Ez megközelítőleg 60 ezer embert jelent, akik átlépték a magyar határt, illetve hazatérhettek Romániába, amelynek következménye az lett, hogy február 26-án feljegyezték Romániában az első covid-19 pozitív beteget - írta meg az Agrárszektor.
Ezen felül, ami problémát jelenthet a gazdaság számára az az exportálás, valamint az importálás. Az agrárpiac Magyarországon elsősorban három ország számára termel, akik fontos felvevőpiacot jelentenek: Németország, Olaszország és Románia. Abban az esetben, ha lezárják a határokat, ezek a piacok megszűnnek beláthatatlan időre, ami zavart okozhat a termelésben és a szállításban. Bár arra, hogy a piaci útvonalak megszűnjenek, eddig nincs esély, viszont mégsem ennyire könnyű a helyzet. Például ugyanis a szállítást végző dolgozók sorra jelzik, hogy nem mennek be dolgozni, ezáltal nincs, aki elvégezze a munkafolyamat e részét.
Hirdetés
A bárányexport 70%-a Olaszországba megy, a sertés 70%-a Romániába, a tejtermékek pedig fele-fele arányban oszlanak el a két ország között. A termékek exportálását akár meg lehetne oldani átvevő kapukkal, melyek esetében a határnál a szállítmány szállítót cserél szigorú vizsgálatokat követően, vagy pedig a hústermékek fagyasztott szállítása jelenthetne még megoldást. Tejtermékek esetében a megoldás az UHT termékké vagy sajttá való feldolgozás lehet.
Az ország igyekszik más felvevőpiacot is keresni, viszont az elsőszámú cél a már meglévőkbe való szállítás megoldása.
A probléma viszont nem csak exportálás terén áll fenn. Az input anyagok szállítása is veszélybe került, hiszen mondhatni nincs olyan mezőgazdasági anyag, amely nem állna kapcsolatban Kínával, tehát onnan folyamatos a kapcsolat Európával. Ezen termékek pedig fontosak lennének a mezőgazdaság számára, hiszen nagy részük a növények és állatok táplálásához szükségesek, valamint azok egészségének a megőrzéséhez.
A takarmány előállításhoz szükséges vitaminok szinte teljes mértékig Kínából érkeznek, az állatgyógyászathoz szükséges anyagok 75%-a Kínából, 20%-a pedig Indiából. Növényvédőszerek terén is hasonló számadatokkal rendelkezünk, melyekre bizonyos ideig még van elegendő tartalék, viszont előfordulhat, hogy a piacon kialakult helyzet miatt a készletek hamar kiürülnek.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés