A kiemelt térségek közül elsőként fogadták el a Tolna megyét is magában foglaló Közép-Duna Menti Fejlesztési Térség fejlesztési stratégiáját – hangzott el a agrárszektor fejlesztéséről szóló Gazdafórumon és szakmai napon a Fejér megyei Cecén. Az elmúlt időszakban az élelmiszer önrendelkezés erősítéséhez beszerezték a precíziós mezőgazdasági termeléshez szükséges legkorszerűbb technológiát, amelyekkel nagy áttörést lehet elérni. Mindezek amellett, hogy segítenek az élelmiszer önellátás erősítéséhez a térségben, növelik a fenntarthatóságot és a versenyképességet is.

Az erőműberuházás kezdeténél fogva tervezzük a mezőgazdaság fejlesztését, hiszen a projekt miatt több mint 10 ezer ember érkezése várható a régióba, akiknek az élelmezését is meg kell oldani, amit lehetőleg környékbeli termelők segítségével szeretnénk megtenni – mondta Süli János országgyűlési képviselő a Közép-Duna Menti Kiemelt Térség cecei gazdafórumán. Ha távolinak is tűnik az ilyen újszerű eszközök használata, amelyeket ma bemutatunk, azt gondolom, hogy megkerülhetetlen, hiszen hatékonyabbá, kiszámíthatóbbá teszik a termelést – fogalmazott a Teol beszámolója szerint.

A Közép-Duna Menti Fejlesztési Térségben is egyre fejlődik a precíziós gazdálkodás technológiája - hangzott el a Fejér megyei Cecén (Fotó: Balázs Gusztáv)

Nagy kihívások előtt

A mezőgazdaság mindig egy olyan terület volt, amely  kihívásokkal küzdött. Az elmúlt 100 évben nem volt ilyen nehéz időszak, amikor ennyi  összetett problémával és kihívással kellett volna ilyen rövid idő alatt megküzdeni, mint most – emlékeztetett dr. Gyuricza Csaba. A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) rektora kiemelte, ez nehézség, ugyanakkor óriási lehetőség is.

Már több éve formálódik egy összefogás, amelynek eredményeként néhány hónappal ezelőtt el tudott indulni az az együttműködés, amely e kiemelt térség agrárfejlődését célozza meg. Két dolog bír kiemelt jelentőséggel egy ország szempontjából: az élelmiszer és az energia. Ebben a térségben mindkettő hangsúlyosan megjelenik – fogalmazott.

Tudás és tapasztalat is kell

A tapasztalat nagyon fontos, de a tudás elkerülhetetlen. Ezt szeretnénk a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem részéről hozzátenni annak érdekében, hogy a munkát sikerre vigyük – közölte az intézményvezető.

Grónay Andrea, a Közép-Duna Menti Fejlesztési Ügynökség ügyvezetője a térség stratégiájával kapcsolatos fejleményekről beszélt. Mint mondta, imént kapta a hírt a Területfejlesztési Minisztériumtól arról, hogy a Közép-Duna Menti Fejlesztési Térség fejlesztésére vonatkozó, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemmel közösen készített közép- és hosszútávú stratégiáját, koncepcióját és operatív programját a kiemelt térségek közül elsőként elfogadta a Növekedési és Versenyképességi Kabinet.

Közel 100 település lehet érintett a precíziós mezőgazdasági fejlesztésekben

A stratégia összeállításához felmérést készítettek a Közép-Duna mentén, amely három megyét és 99 települést foglal magában. A felmérésből kiderült, hogy a térségben központi szerepet játszik a mezőgazdaság, összesen 21 ezer cég végez mezőgazdasági tevékenységet, főként szántóföldi növénytermesztéssel, állattenyésztéssel foglalkoznak, de emellett a gyümölcstermesztés, a kertészet, borászat és vadgazdálkodás is jelentős errefelé.

Tapasztalataik szerint jelentős kihívást jelent a térségben az élőmunka hiánya a mezőgazdaságban, hiányszakmák közé tartozik a gépkezelőké, alacsony a szakképpzettségi ráta és hiányos a gépesítettség. Ugyanakkor vannak erősségei és remek adottságai is a térségnek. Ilyen például a jóminőségű termőtalaj, a kiváló vadgazdálkodási erdőterületek, az őstermelők rendkívül magas száma, a példaértékű öntözési közösségek, a halastavak magas száma, a helyben megtermelt áruk széles kínálata, a termékpiacok gyakorisága, a három nemzetközi és hazai szinten is elismert borvidék, a szekszárdi, a hajós-bajai, valamint a tolnai borvidék.

Ezek a fejlesztések segítik a modern gazdálkodás megvalósulását a térségben

A főbb fejlesztési irányok közül az IT alapú precíziós technológia bevezetését emelte ki a mezőgazdasági termelésben, emellett a termelés hatékonyságának növelését, az öntözés- és vízgazdálkodás fejlesztését, a klímaváltozáshoz kapcsolódó adaptációs lehetőségek felmérését elsősorban a szőlőtermelés és a kertészet területén, a helyi termékek helyben történő felhasználásának és értékesítésének ösztönzését a rövid ellátási láncok kialakításával, valamint a környzettudatos agrárgazdálkodás elősegítését - írták.

Grónay Andrea jelezte, hogy a fejlesztési területek közül elsőként a precíziós technológia bevezetését és elterjesztését indították el idén tavasszal a MATE-val közösen. Olyan innovatív javaslatokat fogalmaznak meg, és olyan mezőgazdasági technológiákat mutatnak be a térség gazdálkodóinak, amelyek révén elősegíthető a termelés növelése, valamint mérséklődik a visszaszoruló kézi munkaerő miatti humánerőforráshiány mértéke, egyben válaszként szolgálhatnak a klímaváltozás által fellépő kihívásokra is.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Az emberi kézéhez hasonló „finom” fogást tanulják a robotok

2024.11.22.

Arató robotok, tengeralattjáró-vadászok és távoli bolygókon közlekedő autonóm roverek… A cél az, hogy ezek általánosan alkalmazhatóbbá és önállóbbá váljanak a jövőben – a német Fraunhofer Institute for Material and Beam Technology IWS drezdai kutatói azon dolgoznak, hogy az eszközök „érezni” tudjanak.

Mérgező, de elbűvölő: a dérbabér rejtett oldala

2024.11.22.

A dérbabér, vagy más néven Prunus laurocerasus, népszerű dísznövény kertészek és növénykedvelők körében. Gyönyörű, örökzöld levelei és illatos virágai teszik igazán vonzóvá, nem csoda, hogy sokan keresnek információkat gondozásáról, igényeiről és esetleges veszélyeiről. Összegyűjtöttük a hat leggyakoribb kérdést a dérbabérral kapcsolatban, hogy segítsünk minden érdeklődőnek.

Partner

Digitális megoldások gazdálkodóknak és kereskedőknek: fedezze fel a Magro.hu előnyeit!

2024.11.22.

A mezőgazdaság nem csupán egy ágazat – ez a jövőnk és megélhetésünk alapja. Napjainkban azonban olyan kihívásokkal nézünk szembe, mint az extrém időjárás, a kiszámíthatatlanul változó piacok és a csökkenő értékesítési lehetőségek. Ilyen körülmények között a digitalizáció és az innovatív megoldások kulcsszerepet játszanak abban, hogy alkalmazkodjunk és még sikeresebbek legyünk. 

Fémdarabokat tartalmazhat egy népszerű fehérjekészítmény – ne fogyassza el!

2024.11.22.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) figyelmeztetést adott ki a Whey Protein csokoládé ízű tejsavófehérje 30 grammos kiszerelésével kapcsolatban, mert fémdarabkák jelenléte lehetséges a termékben. A hatóság kéri, hogy a terméket senki ne fogyassza el, és haladéktalanul juttassa vissza a megvásárlás helyére.

Megérkezett a tél! Nézze meg térképen, hol esett a legtöbb hó ma hajnalban!

2024.11.22.

Péntek hajnalra megérkezett a hó Magyarországra, különösen az északi és hegyvidéki területeken hagyva maga után vastag hótakarót.

Miért örüljünk, ha sünökkel találkozunk a kertben?

2024.11.22.

A sünök nemcsak aranyosak és békés természetűek, hanem a természet egyensúlyának fenntartásában is fontos szerepük van.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás