A Közös Agrárpolitika új intézkedései: a fiatal mezőgazdasági termelők beruházásainak támogatása
A gazdák generációváltása és a magyar agrárium jövője miatt is kulcskérdés, miként alakul a “Fiatal mezőgazdasági termelők beruházásainak támogatása” pályázati kiírás. A Közös Agrárpolitika hazai beruházási intézkedései közül a II. pilléres támogatások egyik legfontosabbika következik. A beavatkozás célja a fiatal mezőgazdasági termelők által vezetett üzemek versenyképességének hozzáadott érték termelésének fokozása új, innovatív és termesztési, tenyésztési és termelési technológiák elterjesztésének és fejlesztésének támogatása révén.
Az EMVA foglalkozott részletesen a kiemelten fontos KAP intézkedés bemutatásával. Terítéken a “Fiatal mezőgazdasági termelők beruházásainak támogatása”. Forrás: KAP stratégiai terv – 2021. évi jelentés, 996-1001 oldal.
Az intézkedés már előző programban is benne volt, viszont most nagyobb hangsúlyt kap.
Hirdetés
Az új intézkedés célja:
A beavatkozás célja a fiatal mezőgazdasági termelők által vezetett üzemek versenyképességének hozzáadott érték termelésének fokozása új, innovatív és termesztési, tenyésztési és termelési technológiák elterjesztésének és fejlesztésének támogatása révén. A beavatkozás a mezőgazdasági ágazat fejlesztésén, versenyképességének javításán keresztül hozzájárul szükségletek kielégítéséhez.
A várható értékelési kritériumok
- Üzleti terv minősége
- Állami elismeréssel rendelkező együttműködésben való részvétel
- Vállalkozásméret
- Minőségrendszerekben való részvétel
- Térségi szempont
- Társadalmi vállalkozások
- A fejlesztés roma felzárkóztatási program keretében valósul meg
- Digitalizációt előtérbe helyező fejlesztés
- Integrációhoz kapcsolódó fejlesztés
- Foglalkoztatás
- A támogatást igénylő neme nő
Jogosultsági feltételek
Mezőgazdasági termelő:
- aki/amely a pályázat benyújtását megelőző lezárt üzleti évben a standard termelési érték (STÉ) módszertan alapján mezőgazdasági tevékenységből származó legalább 10.000 euró értékű minimális üzemmérettel rendelkezik.
- akinek/amelynek az előző évi árbevételének legalább 40%-a mezőgazdasági tevékenységből származik.
Konzorcium esetén a csoportban részt vevő minden mezőgazdasági termelőnek meg kell felelnie a fentiekben meghatározott jogosultsági feltételeknek.
Jogosultsági kritériumoknak megfelelő mezőgazdasági termelők:
- Természetes személyek
- Jogi személyiségű vállalkozások
A beavatkozás kapcsán támogatható költségek:
- a) Mezőgazdasági termelő tevékenységet szolgáló ültetvény kialakítása, épület, építmény építése, fejlesztése, korszerűsítése. (egynyári növényekből létrehozott ültetvények kialakítása nem támogatott)
- b) Új gépek és eszközök, technológiák vásárlása, meglévő gépek, eszközök korszerűsítése, beleértve az információs és kommunikációs technológiákat.
- c) Az előzőekben említett kiadásokhoz kapcsolódó általános költségek, például az építészek, mérnökök díjai, tanácsadási díjak, hatósági eljárási díjak, tanácsadói és projekt-menedzsment költségek, a környezeti és a gazdasági fenntarthatóságra vonatkozó tanácsadással kapcsolatos díjak, megvalósíthatósági tanulmányok költségeit is beleértve.
- d) Immateriális beruházások: számítógépes szoftverek megvásárlása vagy kifejlesztése, valamint szabadalmak, licencek, szerzői jogok, védjegyek, stb. megszerzése.
- e) Az a) ponthoz kapcsolódóan szükséges ingatlan vásárlása az érintett művelet teljes elszámolható kiadásának 5%-át meg nem haladó mértékig, valamint természetbeni hozzájárulásként elszámolható a beruházáshoz elengedhetetlen, már meglévő termőföld vagy ingatlan értéke, ha nem haladja meg az érintett művelet teljes elszámolható kiadásának 5%-át. Új földterület vásárlására a beruházás max. 10%-a számolható el.
- f) Kedvezményes díjú intézményi kezességvállalás.
Kizárólag azon költségek támogathatók, amelyek a kedvezményezettnél legkorábban 2023.01.01-én, illetve legkésőbb 2029.12.31-én merülnek fel.
A támogatás formája, aránya és összegei
- A támogatás formája vissza nem térítendő támogatás.
- Költség alapú elszámolás, kivéve az ültetvénytelepítés, ahol egységköltség alapú elszámolás lesz.
- Az alaptámogatás a jogosult költségek legfeljebb 80%-a.
- Kedvezményes díjú intézményi kezességvállalás igénybevétele esetében az alaptámogatáshoz képest 5%-kal megemelt támogatás intenzitás adható.
- Kamattámogatás esetén maximum 10%-kal megemelt támogatási intenzitás adható az alaptámogatáshoz képest.
A támogatás maximális mértéke tovább növelhető legfeljebb a jogosult költségek 100%-áig, ha a beruházás a mezőgazdasági potenciál helyreállítására természeti katasztrófákat, kedvezőtlen éghajlati jelenségeket vagy katasztrófaeseményeket követően, illetve megfelelő megelőző intézkedésekre irányul.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés