Jászboldogháza község Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében, a Jászberényi járásban található. A település mellett, egy romos állapotú, elhagyatott tanyán valósította meg álmait Hegyesi József. Az életvidám szakember Gödöllőn, a Környezet- és Tájgazdálkodási Intézet (KTI) környezetgazdálkodási agrármérnök képzésének egykori éltanulója és évfolyamfelelőse is volt. Kitartó munkával agroökológiai szemléletű önellátó családi gazdaságot hozott létre, amit feleségével működtetnek. 

A Szoljon számolt be róla, hogy Hegyesi József és családja visszatért a természetközeli életmódhoz. Céljuk, hogy tapasztalataik megosztásával és környezeti neveléssel másokat is segítsenek ebben a folyamatban.

Hegyesi József agroökológiai szemléletű önellátó családi gazdaságot hozott létre, amit feleségével működtetnek - Fotó: Pesti József

Így látogatta meg őket a Szoljon

Földút vezet a rendezett tanyához, ahol a természettel harmóniában él Hegyesi József és családja. A ház őrzői, egy fehér bozontos komondor és egy apróbb termetű, keverék kutya barátságosan szaladt a riportot készítő portál munkatársai elénk, amikor megérkeztek a birtokra. József felesége, Erika a februári napsütésben babakocsival sétálni vitte kislányukat, a 20 hónapos Lucát, ezalatt a családfő körbevezette őket a portán és közben életútjáról, álmairól mesélt. Környezetgazdálkodási agrármérnökként végzett a gödöllői egyetemen, emellett angol szakfordító és méhész is. Tizenegy éve őstermelőként gazdálkodik Jászboldogháza közelében. 

A kezdetek és a célok

“Minden az egyetemen kezdődött annak felismerésével, hogy a jelen kor embere túlságosan eltávolodott a természettől és nem tud vele összhangban, harmóniában élni. A mai kor globális környezeti problémáira az egyik megoldás, ha visszatérünk a természetközeli életmódhoz. Ennek fontos eleme a természet tisztelete, az önellátás, a kisközösségek és emberi kapcsolatok erősítése” – kezdte József. A szakember az egyetem után kereste a saját útját, hogyan építhet ki vegyszermentes, önellátó családi gazdaságot. 

Két év tapasztalatszerzéssel, felkészüléssel és tervezéssel telt. Hosszas keresés és országjárás után végül Jászboldogháza mellett talált egy romos tanyát, amit újjáépített és ezzel sikerült megmenteni a végső pusztulástól. Körülötte nagy területen, monokultúrás, vegyszeres, nagyüzemi gazdálkodás folyt.  

Munkából munkába, de egészen máshogy

Még 2012-ben, az első feleségemmel költöztem a birtokra, és elkezdődött az intenzív gazdaságépítés időszaka, ami rengeteg küzdelemmel járt. Minden megtakarított pénzünket a gazdaságba fektettük, valamint sikerült ehhez pályázati forrást is nyerni. Több területen dolgoztam akkoriban, a munka mellett pedig minden szabadidőmet a birtokra fordítottam. A munkahelyeimet fokozatosan építettem le az évek során, ma már teljes állásban szabad gazdálkodást folytatok. Kitartó munkával agroökológiai szemléletű önellátó gazdaságot hoztunk létre – mesélt a hosszú, kihívásokkal teli útról.  

Időközben elvált, majd évekkel később talált rá második feleségére, Erikára, akivel együtt szövik tovább álmaikat. Fontosnak tartják a példamutatást és mások segítését tapasztalataik átadásával. A céljuk a genetikai erőforrások és a régi tudás megőrzése, valamint átadása környezeti neveléssel.

Így gazdálkodnak Jászboldogháza határában

A permakultúra elvei szerint vegyes gazdálkodást folytatnak. Elsősorban önellátásra termelnek, a hagyományos paraszti tudást ötvözik a modern környezettudatos megoldásokkal. Csak őshonos állatokat tartanak, melyek Gödöllőről, a Nemzeti Biodiverzitás- és Génmegőrzési Központból származnak. Mintegy 240 tájfajta gyümölcsfát gondoznak és több mint 150 tájfajta zöldséget termesztenek. 

A művelt területen növényvédőszert, vegyszert és műtrágyát sem használnak. A megtermelt javakat feldolgozzák, többek között lekvárt, befőttet, szörpöket, zöldségkrémeket, aszalt gyümölcsöket készítenek. A Magház Egyesülettel együttműködve környezeti nevelési oktatóközpontot alakítanak ki a gazdaság egyik épületében - írták. 

Három évvel ezelőtt indítottuk el a jászboldogházi általános iskolás gyerekeknek a Nevelj saját tájfajta paradicsomot! elnevezésű programot. Ennek keretében tájfajta paradicsompalántákat osztunk ki azoknak az iskolásoknak, akik kérnek. Az a feladatuk, hogy ültessék el és gondozzák a növényeket, a fejlődésükről pedig fotókat készítenek – mondta a kezdeményezésről Hegyesi József.

Megosztás

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás