A héten sajnálatos eset történt, két férfi életét vesztette a kukorica erjedése következtében. A Magyar Kukorica Klub elnöke, dr. Szieberth Dénes szakvéleményét kértük ki a történtek kapcsán. A remek cikkből az is kiderül, hogyan előzhetők meg a hasonló balesetek.

A kukorica erjedésének biológiai okai

Az élet kialakulásakor az ősleves olyan körülményeket biztosított, hogy a folyamatos anyagcseréhez szükséges energia pillanatról pillanatra rendelkezésre állt. Ha nem változtak volna az élet feltételei, valószínűleg sohasem vesztette volna életét senki szén-dioxid mérgezésben, mert oka nem lévén, nagy valószínűséggel a sejtes szerveződés sem jött volna létre. De a feltételek változtak, s az életnek, hogy fennmaradjon, gondoskodni kellett a hiányidőszakok áthidalását biztosító akkumulátorokról.

A szabadban szárított kukoricánál biztonságban vagyunk.
 

Az akkumulátorok feladata, hogy az energiát összegyűjtsék és tárolják amikor többlet van belőle, s rendelkezésre bocsássák a folyamatosság fenntartására olyankor, amikor a mérleg negatív. Az élet fejlődése feltalált egy nagyon jól működő bio-akkumulátort, a cukrot. Nem minden szervezet tanulta meg a napfény energiájának átalakítását cukorrá, csak a klorofillt tartalmazók. Mivel a Földön az élet kialakulásának időszakát véve az „eredetiek” feltételek (klíma, a levegő összetétele, stb.) tartósan megváltoztak, minden olyan szervezet, amely nem rendelkezik ezzel a képességgel, csak úgy maradhat fenn, ha valahol, a tápláléklánc valamely fokán hozzájut a képzett tartalékhoz.

A cukormolekula átmenetileg tárolja a nap energiáját, s ezt a tárolt energiát használja szinte minden élő szervezet energiaigényes folyamatainak működtetésére. A zöld növény a Nap energiája segítségével a levegő széndioxidjáról leválasztja az oxigént, víz hozzáadásával a szenet szerves kötésbe viszi, s mint később tüzelésre felhasználható anyagot elrakja a „szeneskamrába”. A szeneskamra nem más, mint a különféle cukorvegyületek és polimerjeik, a keményítők, a cellulóz, lignin (összefoglaló nevükön szénhidrátok). Ezek a nagy kémiai energiát tartalmazó vegyületek az őket elfogyasztó szervezetben vagy a saját szervezetük enzimjeinek hatására elbomlanak, a felhalmozott energiát hő formájában, vagy más kémiai folyamatok létrejöttének támogatására leadják. Ebből lesz a testmeleg, a „garmadameleg”, ettől gyullad ki a szénakazal, ez ad energiát a többi energiaigényes testépítő folyamathoz, a mozgáshoz, táplálkozásoz, stb.

A fotoszintézisről mind tanultunk az iskolában, de most másról van szó
 

A bomlási folyamat nem más, mint oxidáció, azaz, a szénhidrátokban lévő szénből és hidrogénből szén-dioxid és víz keletkezik, miközben energia szabadul fel. A levegő szabad oxigénje a folyamat során kicserélődik a bomlási folyamat egyik végtermékére, a szén-dioxidra. A másik végtermék alapjában véve nem okozna gondot, ha nem a garmada tetején és a tároló épület hőhídjainál csapódna ki, s nem gerjesztené a már elindult romlási folyamatot.

Apropó, romlás! Itt érdemes megállni egy pillanatra, mert nem is biztos, hogy gazdasági értelemben romlásról van szó! A szénhidrátok bomlásának (oxidációjának) az első lépésében ugyanis szerves savak keletkeznek, amelyek fehérje-inaktiváló hatása közismert, de az is tudott, hogy az állatokban, s más, a napfényt önállóan átalakítani nem tudó szervezetekben (baktériumok, gombák) az emésztés ugyanezen az úton dolgozza fel a szénhidrátokat. Ha tehát ezen a ponton meg lehet állítani a romlást, nyert ügyünk van, legalábbis az élelmiszer (= energia) tartósítás szempontjából. A romlási folyamatot már ősidők óta úgy állítják meg, hogy akkor, amikor már elegendő sav szaporodott fel, de még nem indult el a további oxigén-igényes bomlás, a masszát elzárják a külvilágtól, azaz az oxigéntől. Az oxidációs folyamat megáll, s az erjesztett anyag állapota a savas környezetben konzerválódik. A konzerválásnak ezt a módját az ősember is ismerte, s használjuk máig a silótakarmány készítéstől a káposzta és uborkasavanyításig nagyon sok területen.

Így erjed a kukorica: http://www.youtube.com/watch?v=EeDfKutHD0I
A nedves kukorica betárolása

Mielőtt a kukoricaszárítók megépültek, a nedvesen betakarított szemes kukorica tartósítására is használtuk a módszert. Nagy árkokat túrtunk bulldózerokkal, kibéleltük őket légzáró fóliával, s amikor megtelt a „tárolótér” lezártuk a fóliát, s földdel takartuk a terményt. A biztonságosabb állagmegóvás és a kisebb veszteség érdekében gyakran adtunk hozzá széndioxidot vagy propionsavat. Ezek a módszerek továbbfejlesztett formában ma is élnek, s belső felhasználású kukorica tárolására (sertés, szarvasmarha takarmányozásra) jelentős gazdasági előnnyel használják őket. A fentiekből világos, hogy az erjedési folyamat bizonyos körülmények között veszélyeket hordoz magában.

A kukorica erjedésénél is hasonló történik, mint a borkészítési folyamat során
 

Vegyük például egy mai növénytermesztő nagygazdaság terményfogadó telepét. A kombájnoktól özönlik a nedves kukorica egy hatalmas sík betonfelületre. A szárító túlterhelt, a nedves garmada feldolgozása napokig tart. A majori technológia nagy része föld alá süllyesztett árkokban és aknákban helyezkedik el. A még élő garmadából a saját, még le nem állt életfolyamatok következtében ömlik a széndioxid. Azonnal megindulnak az erjedési folyamatok is, részben az enzimek, részben a termény felületére tapadt mikroorganizmusok tevékenységének hatására. Néhány órára, vagy egy-két napra leáll a munka. A garmadából kiáramló széndioxid, miután nehezebb a levegőnél, belefolyik a föld felszíne alatti mesterséges üregekbe, s kitölti azokat. Különösen nagy a veszély, ha langyos, szélcsendes az idő, s a termény hőmérséklete is 15 °C körüli, vagy azt meghaladó. Ugyanaz a helyzet, mint a pincékben, ha erjed a must. Ha oda bemegy valaki takarítani, vagy karbantartási, javítási munkákat végezni, veszélybe, akár halálos veszélybe kerülhet!

Nem lehet teljes a biztonság évközben sem, ha jelentős mennyiségű terményt tárolnak, hiszen az életfolyamatok akkor is működnek, még ha a szárítás és hűtés hatására le is lassultak. A nagy tároló tornyokból alul, a kitároló nyílások résein át szivárog ki a széndioxid, s feltölti a szerelőaknákat, szalagcsatornánkat.

Egy példa arra, ha a silót bontásra ítéljük:

http://www.youtube.com/watch?v=EzKvwYt3Zyg
Hogyan előzzük meg?

A védekezés tulajdonképpen nagyon egyszerű, kézenfekvő. Ugyanazokat a szabályokat kell betartani, mint a borospincénél:

  • Ha sok erjedő anyag van a környéken, nem szabad lemenni, csak égő gyertyával, vagy elektronikus – CO2 jelzővel a gazdasági udvar területén lévő kutakba, üregekbe, gödrökbe.
  • gondoskodni kell a csatornák, gödrök szellőzéséről.
  • Mindenfelé figyelmeztető feliratokat kell tenni, amelyek tiltják a felszín alatti járatok, gödrök engedély nélküli látogatását. 
  • Mindenkit, aki a területen dolgozik, be kell oktatni a veszélyről.
Szerző: dr. Szieberth Dénes, elnök, Magyar Kukorica Klub

Megosztás

További híreink

Az emberi kézéhez hasonló „finom” fogást tanulják a robotok

2024.11.22.

Arató robotok, tengeralattjáró-vadászok és távoli bolygókon közlekedő autonóm roverek… A cél az, hogy ezek általánosan alkalmazhatóbbá és önállóbbá váljanak a jövőben – a német Fraunhofer Institute for Material and Beam Technology IWS drezdai kutatói azon dolgoznak, hogy az eszközök „érezni” tudjanak.

Mérgező, de elbűvölő: a dérbabér rejtett oldala

2024.11.22.

A dérbabér, vagy más néven Prunus laurocerasus, népszerű dísznövény kertészek és növénykedvelők körében. Gyönyörű, örökzöld levelei és illatos virágai teszik igazán vonzóvá, nem csoda, hogy sokan keresnek információkat gondozásáról, igényeiről és esetleges veszélyeiről. Összegyűjtöttük a hat leggyakoribb kérdést a dérbabérral kapcsolatban, hogy segítsünk minden érdeklődőnek.

Partner

Digitális megoldások gazdálkodóknak és kereskedőknek: fedezze fel a Magro.hu előnyeit!

2024.11.22.

A mezőgazdaság nem csupán egy ágazat – ez a jövőnk és megélhetésünk alapja. Napjainkban azonban olyan kihívásokkal nézünk szembe, mint az extrém időjárás, a kiszámíthatatlanul változó piacok és a csökkenő értékesítési lehetőségek. Ilyen körülmények között a digitalizáció és az innovatív megoldások kulcsszerepet játszanak abban, hogy alkalmazkodjunk és még sikeresebbek legyünk. 

Fémdarabokat tartalmazhat egy népszerű fehérjekészítmény – ne fogyassza el!

2024.11.22.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) figyelmeztetést adott ki a Whey Protein csokoládé ízű tejsavófehérje 30 grammos kiszerelésével kapcsolatban, mert fémdarabkák jelenléte lehetséges a termékben. A hatóság kéri, hogy a terméket senki ne fogyassza el, és haladéktalanul juttassa vissza a megvásárlás helyére.

Megérkezett a tél! Nézze meg térképen, hol esett a legtöbb hó ma hajnalban!

2024.11.22.

Péntek hajnalra megérkezett a hó Magyarországra, különösen az északi és hegyvidéki területeken hagyva maga után vastag hótakarót.

Miért örüljünk, ha sünökkel találkozunk a kertben?

2024.11.22.

A sünök nemcsak aranyosak és békés természetűek, hanem a természet egyensúlyának fenntartásában is fontos szerepük van.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás