Szeptember 3-án a Martonvásári Kastélyparkban került sor a Marton Genetics sajtótájékoztatójára, ahol a kukorica-vetőmagok piacának múltjáról és jövőjéről volt szó, és bejelentették egy új modern kutató bázis felépítését is. Ezt követően az érdeklődők egy szántóföldi kukoricabemutatón vehettek részt, és egy növénytermesztési kísérletsorozat eredményeit is megtekinthették a közeli Simon- és László pusztán.

Martonvásárhely polgármestere, Dr. Szabó Tibor, felszólalásában – az elmúlt ötven év méltatása mellett – kijelentette, hogy az elkövetkezendő ötven év sorsa is eldőlt a kutatás szempontjából, ugyanis egy új modern kutató bázis felépítésére hozzávetőlegesen 20 milliárd forint áll rendelkezésre. Mindezt Martonvásár határában egy 150 hektáros ipari terület is támogatja majd, aminek a fejlesztése 3 milliárd forintos támogatással elindult.

Sándorfy András, Takács Géza, Dr. Szabó Tibor, Dr. Balázs Ervin és Dr. Marton L. Csaba (Fotó: Magro.hu)

Dr. Balázs Ervin az Agrártudományi Kutatóközpont főigazgatója felszólalásában hangsúlyozta, hogy rendkívül fontos növénynek tartja a kukoricát, hiszen az élelmiszeripar és a takarmányozás mellett, a műanyaggyártásban vagy a bioetanol előállításában is kiemelkedő szerepe van. Ennek megfelelően egyre több helyen és nagy volumenben termesztik. Németországban például a kukorica már kezdi kiszorítani a cukorrépát. Mindezek azt igazolják, hogy a kukorica-vetőmagnak a jövőben is lesz piaca, de a megfelelő agrotechnikával -  a növekvő konkurencia ellenére - a hazai gazdálkodók is sikeresek lehetnek.

Takács Géza a Vetőmagszövetség és Terméktanács elnöke kiemelte, hogy vetőmag nélkül nincs jövő, és a vetőmag mindennek az alapja, mert itt kezdődik az élelmiszerbiztonság, ami a jelenkor egyik alapkövetelménye. A nemesítők pedig ezt tartják szem előtt az új innovációk piacra vitele előtt.

Dr. Marton L. Csaba az Agrártudományi Kutatóközpont osztályvezetője kitért arra, hogy a nemesítés nagy sikereként könyvelhetjük el azt, hogy tavaly tizenkettő új hibrid került fel az európai listára és sok hibrid kapott állami minősítést. Megtudhattuk azt is, hogy a hibrideket Szlovákiában, Romániában és Olaszországban is tesztelik, hogy a Magyarországon a közeljövőben várható klimatikus viszonyok hatását modellezni tudják. Már most olyan hibridek előállításán dolgoznak, amik évtizedek múlva a melegebb és szárazabb viszonyok között is megállják a helyüket.

Sándorfy András a Marton Genetics ügyvezetője zárszavában már a Visegrádi országok vetőmagokkal való ellátását jelölte meg stratégiai célként. Egy háttérbeszélgetésen ezt tovább pontosította. Elmondta, hogy búzavetőmagban jelenleg 45%-kal részesedéssel piacvezetők, és az a tervük, hogy ezt megőrizzék, valamint a többi V4-országban is hasonló súllyal szerepeljenek. Kukorica-vetőmagban aktuálisan a negyedik pozíciót foglalják el a piacon, de bizakodásra ad okot, hogy 12 új hibridet vezettek be a piacra. A lojalitás mellett tehát a gazdáknak immár gazdasági érdekük is, hogy őket válasszák.

Ennek alátámasztására Simon pusztán a nemesítőik bemutattak az ATK martonvásári nemesítésű szemes és siló kukorica hibridjei közül huszonnégyet, a korai és késői éréscsoportból egyaránt.

Sándorfy András, a Marton Genetics ügyvezetője (Fotó: Magro.hu)

Köztük, például a FAO 270-es, lófogú szemes Mv 270 kukoricahibridet, ami a portfólió régóta népszerű tagja. Rendkívüli alkalmazkodóképeséggel bír, amely kiválóan reagál az optimálistól eltérő vetésidőhöz, valamint tápanyag- és csapadékellátottsághoz is. Megbízhatóságát sok éve bizonyítja bőséges termése, melyet vastag csöveinek és jó szem/csutka arányának köszönhet. Magas zöldszáron érő állomány jellemzi. A tőszámhiányt kétcsövűséggel kompenzálja. Gyökérerőssége, szárszilárdsága és vízleadása is kiváló.

A Marton Genetics kukoricaportfóliójának néhány tagja (Fotó: Magro.hu)

A Lactosil pedig rendkívül jól alkalmazkodik az eltérő talajadottságokhoz, és stabil, magas terméseredményeket mutatott az ország minden pontján. Állományban magasan kötött, hosszú, végig termékenyült csövek jellemzik. Beltartalmi mutatóit tekintve az egyik legkiválóbb tulajdonságokat hordozza a Leafy-típusú hibridek közül. Magas keményítőtartalom mellett a NEI értéke (6,88 MJ/kg sza) is figyelemreméltó. Az átlagos silókhoz képest jóval magasabb MFE értékkel (83,00 g/kg sza.) rendelkezik. A hidegtűrő képessége is kiváló. Magas szemhányadának köszönhetően kiváló minőségű szilázs készíthető belőle.

Simon pusztán a nemesítőik bemutattak az ATK martonvásári nemesítésű szemes és siló kukorica hibridjei közül huszonnégyet (Fotó: Marton Genetics)

A László pusztai kísérleti területen Dr. Árendás Tamás, az Agrártudományi Kutatóközpont tudományos főmunkatársa, a tőszámnak a növénytermesztési technológiában betöltött rendkívül fontos szerepéről beszélt. Kifejtette, hogy optimális vízellátottság esetén a kukoricatermés nagysága 60%-ban a nitrogén (és tápanyag) ellátottságtól, 25%-ban az alkalmazott vetőmagtól, míg 15%-ban a vetett növénysűrűségtől függ, ám a Magyarországon nagyon gyakori vízhiányos állapotban már merőben más a helyzet. Ilyenkor a tápanyagpótlás jelentősége 40%-ra csökken, míg az alkalmazott tőszámnak a terméseredményre gyakorolt hatása megközelíti a 40%-ot.

Mindazok, akik részt vettek a Marton Genetics rendezvényén, és a hallottakból legalább egy dolgot beépítenek a technológiájukba, az új szezonban a nagyobb siker reményében kezdenek majd bele a kukoricatermesztésbe.

Martonvásár mint név az egyik legismertebb a vetőmagok világában. A Martonvásárhoz kötődő Marton Genetics márka pedig az egyik legfrissebb a márkatermékek között, amely magában hordozza a több mint 60 éves martonvásári mezőgazdasági kutatások eredményeit és azt a dinamizmust, amellyel  hibridjeink, fajtáink megjelennek a különböző piacokon. A martonvásári gazdasági társaságok 1991. évi létrehozásuk óta folyamatosan működnek, alapfeladatként főként a hibridkukorica és a kalászos vetőmagok szaporítását és forgalmazását végzik. A vetőmagpiaci  változásokra történő válaszadásként is, Martonvásáron 2017 tavaszán a gazdasági társaságok integrált működése kezdődött meg. A Bázismag Kft., az Elitmag Kft. és a Prebázis Kft. alkotta cégcsoport a korábbi hagyományos piacok és termékek mellett bővítette a szaporított, forgalmazott termékek körét, és újabb európai és Európán kívüli piacokon is megjelenik.
Megszületett az átfogó kereskedelmi márka, a „Marton Genetics”, amely alá felsorakoztatta legkiválóbb termékeket, s a piaci igényeket szem előtt tartva fejleszti a márkacsaládot.

(x)

Megosztás

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás