Szeptember 3-án a Martonvásári Kastélyparkban került sor a Marton Genetics sajtótájékoztatójára, ahol a kukorica-vetőmagok piacának múltjáról és jövőjéről volt szó, és bejelentették egy új modern kutató bázis felépítését is. Ezt követően az érdeklődők egy szántóföldi kukoricabemutatón vehettek részt, és egy növénytermesztési kísérletsorozat eredményeit is megtekinthették a közeli Simon- és László pusztán.

Martonvásárhely polgármestere, Dr. Szabó Tibor, felszólalásában – az elmúlt ötven év méltatása mellett – kijelentette, hogy az elkövetkezendő ötven év sorsa is eldőlt a kutatás szempontjából, ugyanis egy új modern kutató bázis felépítésére hozzávetőlegesen 20 milliárd forint áll rendelkezésre. Mindezt Martonvásár határában egy 150 hektáros ipari terület is támogatja majd, aminek a fejlesztése 3 milliárd forintos támogatással elindult.

Sándorfy András, Takács Géza, Dr. Szabó Tibor, Dr. Balázs Ervin és Dr. Marton L. Csaba (Fotó: Magro.hu)

Dr. Balázs Ervin az Agrártudományi Kutatóközpont főigazgatója felszólalásában hangsúlyozta, hogy rendkívül fontos növénynek tartja a kukoricát, hiszen az élelmiszeripar és a takarmányozás mellett, a műanyaggyártásban vagy a bioetanol előállításában is kiemelkedő szerepe van. Ennek megfelelően egyre több helyen és nagy volumenben termesztik. Németországban például a kukorica már kezdi kiszorítani a cukorrépát. Mindezek azt igazolják, hogy a kukorica-vetőmagnak a jövőben is lesz piaca, de a megfelelő agrotechnikával -  a növekvő konkurencia ellenére - a hazai gazdálkodók is sikeresek lehetnek.

Takács Géza a Vetőmagszövetség és Terméktanács elnöke kiemelte, hogy vetőmag nélkül nincs jövő, és a vetőmag mindennek az alapja, mert itt kezdődik az élelmiszerbiztonság, ami a jelenkor egyik alapkövetelménye. A nemesítők pedig ezt tartják szem előtt az új innovációk piacra vitele előtt.

Dr. Marton L. Csaba az Agrártudományi Kutatóközpont osztályvezetője kitért arra, hogy a nemesítés nagy sikereként könyvelhetjük el azt, hogy tavaly tizenkettő új hibrid került fel az európai listára és sok hibrid kapott állami minősítést. Megtudhattuk azt is, hogy a hibrideket Szlovákiában, Romániában és Olaszországban is tesztelik, hogy a Magyarországon a közeljövőben várható klimatikus viszonyok hatását modellezni tudják. Már most olyan hibridek előállításán dolgoznak, amik évtizedek múlva a melegebb és szárazabb viszonyok között is megállják a helyüket.

Sándorfy András a Marton Genetics ügyvezetője zárszavában már a Visegrádi országok vetőmagokkal való ellátását jelölte meg stratégiai célként. Egy háttérbeszélgetésen ezt tovább pontosította. Elmondta, hogy búzavetőmagban jelenleg 45%-kal részesedéssel piacvezetők, és az a tervük, hogy ezt megőrizzék, valamint a többi V4-országban is hasonló súllyal szerepeljenek. Kukorica-vetőmagban aktuálisan a negyedik pozíciót foglalják el a piacon, de bizakodásra ad okot, hogy 12 új hibridet vezettek be a piacra. A lojalitás mellett tehát a gazdáknak immár gazdasági érdekük is, hogy őket válasszák.

Ennek alátámasztására Simon pusztán a nemesítőik bemutattak az ATK martonvásári nemesítésű szemes és siló kukorica hibridjei közül huszonnégyet, a korai és késői éréscsoportból egyaránt.

Sándorfy András, a Marton Genetics ügyvezetője (Fotó: Magro.hu)

Köztük, például a FAO 270-es, lófogú szemes Mv 270 kukoricahibridet, ami a portfólió régóta népszerű tagja. Rendkívüli alkalmazkodóképeséggel bír, amely kiválóan reagál az optimálistól eltérő vetésidőhöz, valamint tápanyag- és csapadékellátottsághoz is. Megbízhatóságát sok éve bizonyítja bőséges termése, melyet vastag csöveinek és jó szem/csutka arányának köszönhet. Magas zöldszáron érő állomány jellemzi. A tőszámhiányt kétcsövűséggel kompenzálja. Gyökérerőssége, szárszilárdsága és vízleadása is kiváló.

A Marton Genetics kukoricaportfóliójának néhány tagja (Fotó: Magro.hu)

A Lactosil pedig rendkívül jól alkalmazkodik az eltérő talajadottságokhoz, és stabil, magas terméseredményeket mutatott az ország minden pontján. Állományban magasan kötött, hosszú, végig termékenyült csövek jellemzik. Beltartalmi mutatóit tekintve az egyik legkiválóbb tulajdonságokat hordozza a Leafy-típusú hibridek közül. Magas keményítőtartalom mellett a NEI értéke (6,88 MJ/kg sza) is figyelemreméltó. Az átlagos silókhoz képest jóval magasabb MFE értékkel (83,00 g/kg sza.) rendelkezik. A hidegtűrő képessége is kiváló. Magas szemhányadának köszönhetően kiváló minőségű szilázs készíthető belőle.

Simon pusztán a nemesítőik bemutattak az ATK martonvásári nemesítésű szemes és siló kukorica hibridjei közül huszonnégyet (Fotó: Marton Genetics)

A László pusztai kísérleti területen Dr. Árendás Tamás, az Agrártudományi Kutatóközpont tudományos főmunkatársa, a tőszámnak a növénytermesztési technológiában betöltött rendkívül fontos szerepéről beszélt. Kifejtette, hogy optimális vízellátottság esetén a kukoricatermés nagysága 60%-ban a nitrogén (és tápanyag) ellátottságtól, 25%-ban az alkalmazott vetőmagtól, míg 15%-ban a vetett növénysűrűségtől függ, ám a Magyarországon nagyon gyakori vízhiányos állapotban már merőben más a helyzet. Ilyenkor a tápanyagpótlás jelentősége 40%-ra csökken, míg az alkalmazott tőszámnak a terméseredményre gyakorolt hatása megközelíti a 40%-ot.

Mindazok, akik részt vettek a Marton Genetics rendezvényén, és a hallottakból legalább egy dolgot beépítenek a technológiájukba, az új szezonban a nagyobb siker reményében kezdenek majd bele a kukoricatermesztésbe.

Martonvásár mint név az egyik legismertebb a vetőmagok világában. A Martonvásárhoz kötődő Marton Genetics márka pedig az egyik legfrissebb a márkatermékek között, amely magában hordozza a több mint 60 éves martonvásári mezőgazdasági kutatások eredményeit és azt a dinamizmust, amellyel  hibridjeink, fajtáink megjelennek a különböző piacokon. A martonvásári gazdasági társaságok 1991. évi létrehozásuk óta folyamatosan működnek, alapfeladatként főként a hibridkukorica és a kalászos vetőmagok szaporítását és forgalmazását végzik. A vetőmagpiaci  változásokra történő válaszadásként is, Martonvásáron 2017 tavaszán a gazdasági társaságok integrált működése kezdődött meg. A Bázismag Kft., az Elitmag Kft. és a Prebázis Kft. alkotta cégcsoport a korábbi hagyományos piacok és termékek mellett bővítette a szaporított, forgalmazott termékek körét, és újabb európai és Európán kívüli piacokon is megjelenik.
Megszületett az átfogó kereskedelmi márka, a „Marton Genetics”, amely alá felsorakoztatta legkiválóbb termékeket, s a piaci igényeket szem előtt tartva fejleszti a márkacsaládot.

(x)

Megosztás

További híreink

Hogy kikerülhessen a tábla a kertre: PATKÁNYMENTES ÖVEZET!

2024.09.20.

Elege van abból, hogy a rágcsálók tönkreteszik értékes termékeit és virágait? Most nyolc olyan eljárást ismertetünk, amelyek révén különösebb erőfeszítés nélkül patkánymentes övezetté tehető a kert!

Újabb árucikkekkel bővítette lejárati útmutatóját a Nébih

2024.09.20.

További termékkategóriákkal bővült a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül programjának lejárati útmutatója

A hirtelen jött esők mindent megváltoztattak, de hogyan alakul a termés minősége?

2024.09.20.

Az elmúlt tíz napban jelentős mennyiségű csapadék hullott országszerte, ami alaposan átnedvesítette a talaj felső rétegeit. Bár az időjárás a múlt héten hűvösebb volt, most visszatért a meleg, ami kedvező feltételeket teremt a mezőgazdasági munkákhoz. Az őszi káposztarepce vetése és kelése, valamint a nyári kapásnövények betakarítása is optimális körülmények között zajlik. A napos, száraz időjárás elősegíti a munkálatokat, így a gazdák hatékonyabban tudják folytatni a betakarítást.

Kedden újra fordulat áll be az időjárásunkban

2024.09.20.

A következő hét nap időjárása változatos arcát mutatja, a napos, száraz időtől kezdve az esős, felhős napokig minden megtalálható lesz. A hét elején még zavartalan napsütés várható, azonban a hét közepétől változékonyabbra fordul az idő, helyenként záporokkal és élénk széllel. Nézzük, mire számíthatunk naponta!

A talajvédelem új korszaka: 3 millió hektáron indul talajkímélő gazdálkodás

2024.09.20.

Hazánk vállalta, hogy 2023-ra legalább 1 millió hektáron alkalmaznak talajkímélő gazdálkodást, azonban a termelők összesen 3 millió hektáron vállalták a talajvédelmi szempontok érvényesítését.

Közös az EU-s és a magyar érdek: az európai mezőgazdaság erősítéséről tárgyaltak Budapesten

2024.09.20.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által szervezett szeptember 5-6-i budapesti KAP Konferencián a Közös Agrárpolitika volt a fő téma.

Partnerhírek
Partner

Kétszer ad, aki gyorsan ad

2024.09.20.

El Niño-hatás, aszály, jégverés, hőségriadók. Júniusban aratott kalászosok, hektikus terménypiacok, hatóanyag-kivonások. AÖP-támogatott mikrobiológiai termékek, talajegészség józan ésszel is felmérhető felértékelődése. A szármaradványok irányított bontásával a talajok nitrogén-, foszfor- és káliumtartalmának, valamint mikroelemeinek pótlása. Ismerős, ugye? Mi most egy másik nézőpontra hívjuk fel a figyelmét.

Partner

Fokozott tűzveszélyt jelent a szárítókban hagyott napraforgó, cirok

2024.09.19.

A betakarítás folyamatosságát a csapadékos időjárás megtöri. A szárítók üzemeltetői nehéz helyzetben vannak, mert nem tudják, mikor folytatódhat a betakarítás (talán már holnap), ezért gyakran a toronyban hagyják a terményt, nem ürítik le. Ez akkor is veszélyes, ha ügyelnek arra, hogy a felső nedves tömeg is megszáradjon. 

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 20 szervós kis traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 20 szervós kis traktor

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 3.000 hirdetés 75 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás