A kukorica lombtrágyázása más szántóföldi növényekhez képest kevésbé elterjedt. Ennek oka elsősorban a növényvédelmi technológiában keresendő. Ugyan a kukorica, mint minden növény, meghálálja a jól időzített, jó minőségű és jól megválasztott tápelemeket tartalmazó lombtrágyázást, mivel azonban a takarmánykukorica termesztése során a növényvédelmi kezelések sok esetben csupán egyetlen korai gyomirtásra korlátozódnak, így nincs mód a lombtrágyák kijuttatására.

Legalábbis sok kukoricatermesztő elsősorban a fenti ok miatt nem alkalmaz lombtrágyát. A másik jellemző ok az, hogy a kukorica vegetációs ideje alatt, amikor már van számottevő lombfelület, ugyan végeznek növényvédelmi kezelést, de csak egyet, és ezzel együtt – természetesen – csak egy lombtrágyázás végezhető. Egyetlen kezelés pedig egy tenyészidő alatt ritkán ad látható eredményt, különösen, ha a lombtrágyakészítmény alacsony hatóanyag-tartalmú és/vagy gyengén hasznosuló. Pedig – főleg külföldön – egyre többen használják a lombtrágyákat még akkor is, ha a kijuttatásokat önállóan (a növényvédelemtől külön menetben) kell elvégezni, mert az eredmény bőven megéri a ráfordított költségeket. Ennek oka elsősorban az, hogy a kukorica nagy levélfelülettel rendelkezik, így a lombtrágyák alkalmazásának jó a hatásfoka. Másrészt tudjuk, hogy a kukoricanövény életének kezdeti időszakában a fejlődés jelentős hatással van a végső termésre, ezért az ebben az időben történt lombtrágyás kezelések rendkívül eredményesek. Természetesen, amennyiben alkalmazunk növényvédelmi kezeléseket, az Agroleaf Power lombtrágyákat biztonságosan alkalmazhatjuk a növényvédő szerekkel keverve.

A kukorica is meghálálja a jól időzített, jó minőségű és jól megválasztott tápelemeket tartalmazó lombtrágyázást

A harmadik jellemző ok a ritka lombtrágya használatra az, hogy a kukoricanövény viszonylag hamar jelentős magasságot ér el, ezért az állomány károsítása nélkül sokszor nehézkes még a növényvédelmi kezelés is. A kukoricabogár előretörése és a hidas traktorok egyre szélesebb körű felhasználása azonban módosítja a helyzetet.

A lombtrágyák alkalmazása minden esetben hasznos és eredményes, amennyiben a gyökéren keresztül történő tápanyagfelvétel valamilyen okból nem megfelelő. Ez különösen fontos lehet a kukorica esetében tavasszal, amikor még fejletlen a gyökérzet és hideg a talaj. Az ilyenkor alkalmazott lombtrágyákkal szemben lényeges elvárás a magas és gyorsan felvehető foszfortartalom, valamint a szintén jól hasznosuló mikroelemek. Ezek közül is kiemelten a cink (Zn) és a mangán (Mn), de a többi tápelem jelenlétére is szükség van, gondoljunk a Liebig-törvényre. A már kifejlődött gyökérzetű kukoricát pedig a különböző stresszhelyzeteken (pl. aszály, erős lehűlés, kisebb jégverés, stb.) tudjuk jól átsegíteni lombtrágyázással, mely esetben leginkább az egységesen magas, kiegyensúlyozott tápanyagtartalmú, gyorsan hasznosuló, emellett hosszú tartamhatással bíró lombtrágyák lesznek eredményesek.

Az Agroleaf Power lombtrágya-család rendkívül sokoldalúan használható. Használata minden növénykultúrában kifizetődő, köszönhetően a magas és tiszta hatóanyag-tartalomnak, illetve a különleges egyéb összetevőknek, melyek gyors és biztos hatóanyag-felvételt, de mégis hosszú hatástartamot eredményeznek. Stimuláló képességüknek köszönhetően a talajból történő ásványi anyag felvétel is többszörösére növekedhet és stresszoldó hatásuk révén a növényvédő szerek is jobban hasznosulnak, illetve a növények egészségesebbek.

A lombtrágyázás különösen fontos a kukoricánál tavasszal, amikor még fejletlen a gyökérzet és hideg a talaj
Javasolt termékek és alkalmazásuk: Agroleaf Power HighP (12-52-05+mikro), 2 kezelés.

A kezeléseket néhány leveles állapotban kell először elvégezni, majd 8-10 nap múlva megismételni. A javasolt hektárdózis 3-5 kg. A szükséges vízmennyiség nyugodtan igazodhat a permetezési vízmennyiségekhez, mert még 1,5-2 %-os koncentrációnál sem kell perzseléstől tartanunk. A lombtrágyát a növényvédő szeres kezelésekkel egy menetben kijuttathatjuk, csak a magas réztartalmú gombaölőkkel nem célszerű összekeverni őket, mert a kelátrendszer sérülhet. Ha csak 1 kezelésre van lehetőségünk, a javasolt dózis 5-6 kg/ha, és a kukorica 5-6 leveles korától

addig az időpontig amig a hagyományos traktorral törés nélkül be tudunk menni"

- egy gyakorló Agroleaf power 31-11-11+Me felhasználó gazda javaslata


Egyébként, 2 kezelés fél-fél dózissal mindig eredményesebb, mint csak 1 kezelés teljes mennyiséggel, mert a lombtrágya pozitív hatása hosszabb ideig tart. Magasabb állományban, virágzás körüli időszakban, az Agroleaf Power Total (20-20-20+mikro) termékkel történő kezelést javasoljuk 2 alkalommal, 4-6 kg/ha dózisban.

Az ICL-SF cég által gyártott Agroleaf Power lombtrágyák  használatával akár jelentős, 10-15 % vagy még nagyobb termésnövekedés is elérhető, miközben a minőségi paraméterek is javulnak, mint azt kísérleteink és a termelői tapasztalatok is alátámasztják.

A termékekkel kapcsolatos további információkat a www.icl-sf.hu honlapon, valamint a +36 30 488 1479 telefonszámon szerezhetik be.

Sikeres termesztést kíván az ICL-SF!

(x)

További híreink

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás