A mikrobiológiai készítmények élő gombákat vagy baktériumokat, illetve zöldalgákat tartalmaznak, amelyek jótékony hatással vannak a talajegészségre és termesztett növényeinkre. Megvédik őket a gombakórokozóktól, feltárják a tápanyagokat, elősegítik a kultúrnövény fejlődését és ellenállóvá teszik a stresszhatásokkal szemben. Cikkünkben bemutatjuk, hogy az AGRO.bio termékei milyen szerepet játszanak a bőven termő és egészséges, toxinmentes kukorica előállításában.

Fuzárium, a rettegett ellenség

A fuzárium toxintermelő penészgomba, amely főként a gabonaféléket betegíti meg. Hazánkban a legelterjedtebb fajai a Fusarium graminearum és a Fusarium culmorum

A kukorica fuzáriumos megbetegedése az egyik legsúlyosabb növénykórtani probléma a kukorica termesztésében. A kórokozó a környezeti viszonyoktól függően már a csírázó növényt is megtámadhatja, de a legsúlyosabb tünetet a kukoricacsövön megjelenve okozza. Gyakran a csővégtől indulva fehéres-rózsaszín gombaszövedék képződik, a kukoricaszemek elszíneződnek és fejletlenek maradnak, káros fuzáriumtoxinok képződnek.

fuzáriumos kukorica
Fuzáriumfertőzés tünete kukoricán

A fuzáriumtoxinok az állati és az emberi szervezetre egyaránt veszélyt jelentenek. Az Európában legelterjedtebb fuzárium a gabonaféléket (búza, árpa, rozs, zab, kukorica) támadja, és a deoxinivalenol (DON) toxint termeli. A DON mellett veszélyesek lehetnek a fumonizinek is, amelyek a kukoricaőrleményekben találhatók. 

Aszpergillusz: régi-új ellenség a kukoricában

A hazai kukoricatermesztők életét 2024-ben az aszpergillusz keserítette meg, a betakarított kukoricát ugyanis a gomba okozta aflatoxin-szennyezettség miatt nem vették át a feldolgozóüzemek. A hazai aszpergilluszfertőzöttséget kukoricában elsősorban az Aspergillus flavus, Aspergillus parasiticus és Aspergillus niger fajok okozzák, amelyek szintén toxint termelnek. 

Az aszpergilluszok meleg égövi kórokozók; hazánkban az utóbbi évek száraz és extrém magas hőmérsékleti viszonyai kedveztek a megjelenésüknek. Az optimális hőmérséklet a növekedésükhöz általában 20-30°C között van. A betegség tünetei a csövön látható zöldessárga (Aspergillus flavus) vagy fekete (Aspergillus niger) konídium- (ivartalan spóra) gyep formájában jelennek meg.

A fertőzés kialakulását elősegítő tényezők a meleg, száraz időjárás, főleg betakarítás előtt, a növény legyengült egészségi állapota és a betegségekkel és a kártevőkkel szembeni védelem hiánya. A talajművelés (vetésforgó, talaj-előkészítés, a betakarítás utáni tárolás módja) szintén hatással van a fertőzöttség mértékére és közvetetten a mikotoxin-szennyezettségre is. 

A magas páratartalom segíti a spórák csírázását és a gombák növekedését. A fertőzés emiatt a tárolóban is terjedhet és akár mikotoxin is termelődhet, ám a kórokozót a szántóföldről hurcoljuk be a tárolóba, ezért a szántóföldön érdemes felvenni ellene a harcot

A vas szerepe a gomba életciklusában

Az aszpergillusz egy opportunista (akkor fertőzőképes, ha hajlamosító tényezők megnövelik a gazdanövény érzékenységét) gomba, amely elsősorban elhalt növényi anyagokon vagy legyengült növényeken telepedik meg. A vasnak mégis fontos szerepe lehet az életciklusában: az enzimatikus aktivitás szabályozásában, az oxidatív stresszreakciókban, a virulenciafaktorok termelésében, valamint a gomba biofilm-védőrétegének képzésében is. Az aszpergillusz és a vas kölcsönhatásának részletei még nem teljesen tisztázottak, és a körülményektől függően változhatnak.

Lehetséges védekezési módok

Az aszpergilluszfertőzöttséget kukoricában leginkább megelőzni lehet, mivel rezisztens fajták nem állnak rendelkezésre. A legjobb lehetőségek az agrotechnikában rejlenek: vetésváltás, talajművelés és folyamatos monitoring. Ezen túl a rovarkártevők elleni megfelelő védekezés, az egészséges növényállomány, a megfelelő tárolási körülmények és a tárolás során is rendszeres ellenőrzés segíthetnek csökkenteni a mikotoxin-szennyezettség kialakulásának kockázatát.

A fuzárium és az aszpergillusz elleni védekezésre nincs egyetlen csodamódszer. Kizárólag a Helyes Gazdasági Gyakorlat alkalmazása jelenthet megoldást, valamint növelni kell a növények ellenálló képességét a gombák ellen.

BactoFil® CELL, a szárbontás készítménye

A megelőzéshez a vas-kelát-képződés jelentős elősegítésére van szükség a talajban. A folyamatot a Pseudomonas fluorescens talajbaktériummal tudjuk előidézni, melyet az egyébként szárbontásra ajánlott BactoFil® CELL termékben találunk a legnagyobb arányban. Ezzel a fuzárium gomba szaporodását gátoljuk. 

A vas-kelát-képző talajbaktérium-törzsek jelentősen csökkentik a talajban lévő kórokozók számát és a fertőzésük mértékét, mert felveszik előlük a vasionokat (Fe3+). Ezenfelül a talajbaktériumok olyan anyagokat termelnek, amelyek gátolják a kórokozók szaporodását, szignifikánsan csökkentve a talajból eredő fertőzési nyomást.

Mivel a kórokozó elhalt növényi maradványokon telel át, ezeket nem célszerű a talajfelszínen hagyni, továbbá ajánlatos BactoFil® CELL-lel segíteni a növényi maradványok mielőbbi elbontását a talajban.

Pseudomonas fluorescens

A BactoFil® CELL elsődlegesen azonban egy egyedülálló mikrobiológiai cellulózbontó készítmény, amely jelentősen meggyorsítja a szár- és gyökérmaradványok elbomlását. Ezzel a kukorica betakarítása után a táblán maradó akár 10-15 tonna növénymaradványban lévő tápanyagok a következő kultúra számára felvehetővé válnak. A BactoFil® CELL másik nagy előnye, hogy a szármaradványok elbomlásával a tavaszi talajmunkák üzemanyagköltsége lényegesen csökken. A BactoFil® CELL adagja 1,0 l/ha.

A Trichoderma gombák összetett hatása a kórokozók ellen

A Trichoderma gombát tartalmazó termékek között találunk növényvédő szert, valamint termésfokozó készítményt is, bár a két termékkör hatásmódja azonos. Eltérések csak az egyes Trichoderma törzsek hatékonyságában lehetnek.

TrichoMax

Az egyik legerősebb biokontrollhatással rendelkező Trichoderma a TrichoMaxban lévő Trichoderma harzianum.

A TrichoMax megváltoztatja a mikroflorális összetételt a növények gyökérzete körül, amiből számos előny adódik: kapcsolat alakul ki a Trichoderma harzianum és a kultúrnövény között, ami serkenti a gyökérfejlődést; javul a tápanyagok felvétele; és szerzett rezisztenciát indukál, javítva a növények természetes védekezési mechanizmusát. 

A gomba kontrollálja a talajból támadó gombákat (biokontrollhatás): elvonja a patogén gombák elől a tápanyagokat, elsősorban Fe3+ ionokat; direkt módon parazitálja a talajban fejlődő növénykárosító gombákat (lebontja azok szaporodóképleteit); és robbanásszerű fejlődésének köszönhetően nem hagy teret a fitopatogén gombák fejlődésének.

Különösen silókukorica esetében érdemes a BactoFil® Kukorica és az Algafix hatását a TrichoMax termékkel tovább erősíteni, amely minimálisra csökkenti a toxintermelő gombák fertőzési nyomását.

Trichomax hatása fuzárium ellen

A nyereséges kukoricatermesztés kulcsa a mikrobiológiai támogatás

Nem minden mikrobiológiai készítmény szolgál a károsítók elleni védekezésre: vannak olyanok, amelyek közvetlenül a nagyobb és jobb minőségű termés kialakulását segítik. A BactoFil® talajbaktérium-készítményektől akkor várhatjuk a legjobb hatást, ha növénykultúrától függően illesztjük be a tápanyag-utánpótlási és növényvédelmi technológiába. 

BactoFil® Kukorica

A termékben 6 talajbaktérium-törzs található, a kukorica számára optimális arányban. Ezek egyrészt nitrogént kötnek meg, másrészt felvehető formába hozzák a talaj lekötődött foszfor- és káliumtartalmát. A BactoFil Kukorica-kezelés hektáronként 60 kg N, valamint 35-35 kg/ha P és K hatóanyagú műtrágya hatásával egyenértékű, ami már önmagában biztosan megtérülővé teszi a kezelést.

Egyes törzsek olyan növényi hormonokat termelnek (IES), amelyek hatására a kukorica nagyobb gyökértömeget fejleszt; ellenállóbb egyes kártevők gyökérkártétele esetén; több vizet és tápanyagot tud felvenni; erőteljesebben fejlődik; jobban tűri a szárazságot; és több termést ad.

A BactoFil® Kukoricát 1,0 liter/hektár adagban vetés előtt, magágykészítéskor kell a talajra permetezni és azonnal a talajba forgatni.

Algafix – verhetetlen a stresszkezelésben

A kukorica az intenzív lombfejlődés szakaszában számos stresszhatásnak van kitéve. Az Algafix olyan élő balatoni zöldalgát – és az általa termelt növényi hormonokat – tartalmaz, amely jelentősen javítja a növény stressztűrő képességét; fokozza a tápanyag- és vízfelvételt; gyorsítja a növény fejlődését; és serkenti a növekedést.

Ebben rejlik az Algafix utolérhetetlen növénytámogató hatása. Az Algafix adagja 1,0–2,0 liter hektáronként. Szántóföldi permetezővel önmagában vagy lombtrágyával együtt kijuttatva tökéletesen kiegészíti és fokozza a BactoFil® Kukorica hatását.

AlgaTer® – Európában is egyedülálló biológiai talajtakarás

Az AlgaTer® Klebsormidium bilatum fonalas zöldalgát tartalmazó talajoltó készítmény. A talaj felszínén képes szaporodni és fotoszintetizálni. Biofilmet képez a talajon – átszőve a felső 5-20 cm-t –, ami megakadályozza a csepperózió által okozott gombaspórás felfertőzést a talajfelszínről. Az AlgaTer® az egyik legfontosabb eleme a mikrobiális megelőző technológiának, alkalmazása számos előnnyel jár:

  • nagyobb, biztonságosabb hozam,
  • erózió és defláció elleni védelem,
  • aktív nedvességmegőrzés, 
  • magasabb szervesanyag-tartalom,
  • javuló talajszerkezet.

BactoFil® CELL, TrichoMax, BactoFil® Kukorica, Algafix és AlgaTer® készítmények alkalmazása kukoricában

A kukorica gombás fertőzései komoly fenyegetést jelentenek a termelésre, azonban a megfelelő agrotechnikai módszerek és az AGRO.bio mikrobiológiai megoldásai hosszú távú sikert biztosítanak. A BactoFil® CELL, TrichoMax, BactoFil® Kukorica, Algafix és AlgaTer® készítmények alkalmazása nemcsak a fertőzések megelőzésében és kezelésében eredményes, hanem hozzájárul a fenntartható gazdálkodáshoz és a talaj egészségének megőrzéséhez is. Az integrált védekezési megközelítés kulcsfontosságú a jövedelmező és biztonságos kukoricatermesztés érdekében.

Daoda Zoltán – Kabai Gábor
AGRO.bio Hungary Kft.
www.agrobio.hu

AGRO.bio logó

Keresse területi szaktanácsadó kollégáinkat, akik készséggel állnak rendelkezésre, akár szakmai segítségre, akár gyors szállításra van szüksége, vagy az aktuális akcióink iránt érdeklődik: https://agrobio.hu/hu/kapcsolat

(x)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Ingyenes pályázatírással segíti a kisüzemi beruházást tervező gazdákat a NAK

2025.02.21.

A NAK falugazdászai ingyenesen elkészítik a mezőgazdasági kisüzemek beruházási támogatását célzó felhívásra benyújtandó pályázatokat a tagoknak.

Romlik a helyzet: egyre több veszélyes növény van a magyar földeken

2025.02.20.

Az európai szántóföldek különösen érzékenyek az inváziós növényfajok megjelenésére.

Partner

John Deere traktorok és homlokrakodók az állattenyésztők számára

2025.02.20.

A 2024-ben meghirdetett „Állattartó telepek megújításának támogatása” pályázat keretében lehetőség nyílik a gazdálkodóknak a maximum 115 LE névleges teljesítményű traktorok és traktorra szerelhető homlokrakodók támogatott beruházására. Ehhez kínál a KITE különböző megoldásokat a John Deere széles traktorkínálatából, melyek hatékonyan segíthetik az állattenyésztő gazdaságok munkavégzését az állattartó telepeken és a szántóföldön történő takarmány-előállításban egyaránt.

Még mindig érdemes kihelyezni a méhecskehoteleket a beporzó rovarok védelméért

2025.02.20.

Február végéig érdemes elkészíteni és kihelyezni a méhecskehoteleket, vagy más néven darázsgarázsokat

Fokozatosan melegszik az idő

2025.02.20.

A hét végéig marad a napsütéses idő, miközben a kemény fagyok fokozatosan enyhülnek. A nappali hőmérsékletek is lassan emelkednek, de jelentősebb változásra csak a jövő héten számíthatunk.

Több területen is vannak elmaradások a munkagépek használatában Magyarországon

2025.02.20.

Nagyobb a lemaradás a munkagépek esetében, ezeknél jelentős szerepet játszhatna a használati értékvizsgálat, valamint a mérésekkel támogatott kísérleti fejlesztés.

Partnerhírek
Partner

John Deere traktorok és homlokrakodók az állattenyésztők számára

2025.02.20.

A 2024-ben meghirdetett „Állattartó telepek megújításának támogatása” pályázat keretében lehetőség nyílik a gazdálkodóknak a maximum 115 LE névleges teljesítményű traktorok és traktorra szerelhető homlokrakodók támogatott beruházására. Ehhez kínál a KITE különböző megoldásokat a John Deere széles traktorkínálatából, melyek hatékonyan segíthetik az állattenyésztő gazdaságok munkavégzését az állattartó telepeken és a szántóföldön történő takarmány-előállításban egyaránt.

Partner

A kukorica mikrobiológiai készítményeinek szerepe

2025.02.19.

A mikrobiológiai készítmények élő gombákat vagy baktériumokat, illetve zöldalgákat tartalmaznak, amelyek jótékony hatással vannak a talajegészségre és termesztett növényeinkre. Megvédik őket a gombakórokozóktól, feltárják a tápanyagokat, elősegítik a kultúrnövény fejlődését és ellenállóvá teszik a stresszhatásokkal szemben. Cikkünkben bemutatjuk, hogy az AGRO.bio termékei milyen szerepet játszanak a bőven termő és egészséges, toxinmentes kukorica előállításában.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Agromésztej
Pest, Nagytarcsa

Agromésztej

7 075 HUF / flakon

+ áfa

Magro.hu Piactér

Több mint 3.300 hirdetés 173 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás