Az ETH Zürich kutatási projektje szerint a vegyes kultúrák nagyobb termést hoznak, mint a monokultúrák. Az optimalizált vetőmagokkal és a megfelelő gépek alkalmazásával a kutatók úgy vélik, hogy a vegyes kultúrák a jövő valódi lehetőségét jelentik a gazdák számára.

Az ETH Zürich professzora, Christian Schöb által vezetett kutatócsoport kimutatta, hogy a szántóföldi növénytermesztésben a vegyes kultúrák valóban sokkal nagyobb termést hoznak, mint a monokultúrák. Tanulmányukat a Nature Plants című folyóiratban tették közzé a közelmúltban.

Négy különböző növény keverékeit vizsgálták, amelyek között búza, zab, quinoa, lencse, csillagfürt, len és állen, valamint koriander is szerepelt (Footó: Pixabay)

Két tesztkert

A kutatók két tesztkertet hoztak létre: az egyiket Svájcban, a Zürichi Egyetem Irchel campusán, a másikat pedig a spanyol Extremadura tartományban. Ez utóbbiban sokkal szárazabb és melegebb az éghajlat, mint Zürichben, így a kutatók megvizsgálhatták, hogyan nőnek a növények a lehetséges jövőbeli éghajlati viszonyok között.

Két vagy négy különböző növénykeverék

Kísérletükben a kutatók nyolc kiválasztott növényfaj közül kiválasztott két vagy négy különböző növény keverékeit vizsgálták, amelyek között búza, zab, quinoa, lencse, csillagfürt, len és állen (a repcéhez hasonló olajos mag), valamint koriander is szerepelt. Csak a különböző fajok magjait használták fel. A növényeket egymástól 12 centiméter távolságra, váltakozó, párhuzamos sorokban vetették el.

A kutatók összehasonlították a vegyes kultúrából származó magtömeget a monokultúrákból származóval. A növények biomasszáját is megmérték a föld feletti növekedésük alapján.

Jelentős termésnövekedés

A monokultúrás termesztéshez képest Spanyolországban már két faj keveréke is 3 százalékkal, Svájcban pedig 21 százalékkal növelte a terméshozamot. Ahol a kutatók négy fajt vetettek egymás mellé, ott a termésnövekedés Spanyolországban és Svájcban 13, illetve 44 százalékos volt.

A kutatók kifejtették, hogy ez a többlethozam elsősorban a biológiai sokféleség hatásának köszönhető: a növények nagyobb változatossága a rendelkezésre álló erőforrások jobb kihasználását és hatékonyabb, természetes kártevők elleni védekezést eredményez – a kísérleteket növényvédő szerek nélkül végezték.

A növények több levelet vagy szárat fejlesztettek

A kutatók azt is megfigyelték, hogy a vegyes kultúrákban a növények több levelet vagy szárat fejlesztettek, mint a monokultúrákban. Más szóval: a növények több energiát és anyagot fektettek a vegetatív biomassza előállításába, és arányosan kevesebbet a magok termelésébe.

Schöb elmagyarázta, hogy a növényeknek kompromisszumot kellett kötniük: minél több energiát fordítanak a vegetatív biomasszára, annál kevesebb marad a magokra. „Ennek ellenére a növények összességében még mindig több magot termeltek, mint a monokultúrában” – mondta az agrárkutató.

A magokat kifejezetten monokultúrákhoz nemesítették. Ez azt jelenti, hogy a növényeket úgy tervezték, hogy akkor teljesítenek a legjobban, ha más, azonos fajtájú növények között nőnek.

A kísérletekben használt fajtáknak tulajdonította, hogy a növények több energiát fektettek a vegetatív biomassza létrehozásába. „A vetőmagokat kifejezetten monokultúrákra nemesítették. Ez azt jelenti, hogy a növényeket úgy tervezték, hogy akkor teljesítenek a legjobban, ha más, azonos fajtájú növények között nőnek.” Schöb valószínűnek tartja, hogy a vegyes kultúrákra alkalmas vetőmagok esetében még nagyobb a többlettermés lehetősége.

A gépeknek képeseknek kell lenniük arra, hogy egyszerre takarítsák be a különböző kultúrákat, és a különböző terményeket szétválogassák (Fotö: Pixabay)

Vegyes kultúrákhoz való vetőmagok még nincsenek

Jelenleg nem állítanak elő és nem forgalmaznak kifejezetten vegyes kultúrákban való felhasználásra szánt vetőmagokat. A kutatók ezért a saját kísérleteikből származó vetőmagok betakarításával és tesztelésével vannak elfoglalva. "Meg akarjuk ismételni a kísérleteinket ezekkel a saját előállítású vetőmagokkal, hogy tesztelni tudjuk: a vegyes kultúrában történő szelekció a szó szoros értelmében valóban meghozza-e a gyümölcsét” – mondja Schöb.

A különböző növények betakarítására szolgáló gépek

A vegyes kultúrák térnyeréséhez azonban a mezőgazdasági gyakorlat megváltoztatására van szükség. Többek között a gépeknek képeseknek kell lenniük arra, hogy egyszerre takarítsák be a különböző kultúrákat, és a különböző terményeket szétválogassák. „Ilyen gépek léteznek, de kevés van belőlük, nem beszélve a drágaságukról. Jelenleg egyszerűen túl kevés az igény rájuk” – mondja Schöb.

Megosztás

További híreink

Pazarol a magyar: évente és fejenként 11,79 kilogramm készétel megy a szemétbe

2024.11.08.

Az átlagosnál több étel kerül a kukába a hétköznapi rendtől eltérő időszakokban, például, amikor a szokottnál többször étkezünk otthon.

Paradicsomtermesztés a levegőben

2024.11.08.

Gyökeresen eltérő paradicsomtermesztési módszereket alkalmaznak a gazdák Európában, amelyek alapvetően az éghajlati különbségekből adódnak, de számos egyéb érv is szól egyik vagy másik mellett. A termőföld nélküli, holland rendszerben a paradicsomok nem csak gyorsabban növekednek, de a hozamok is kiemelkedően magasak, ráadásul nagyban csökkenthetők a kártevők okozta kockázatok.

Hogyan tároljuk az almát és a burgonyát egész télen úgy, hogy friss maradjon?

2024.11.08.

A téli tárolásra való előkészületek során az egyik legfontosabb lépés, hogy a burgonya és az alma megfelelően eltartható legyen akár hónapokig.

Eggyel kevesebb eszköz a növényvédelemre: lejár a metribuzin használati engedélye

2024.11.08.

2024. február 15-én lejár az Európai Unióban a metribuzin nevű gyomirtószer használati engedélye, és az Európai Bizottság döntése szerint nem kerül megújításra

Már 119,3 milliárd forintot kifizettek előlegként

2024.11.08.

Az agrártámogatások idei előlegfizetése zavartalanul folyik, a Magyar Államkincstár (MÁK) már október végéig összesen 119,3 milliárd forintot folyósított a mezőgazdasági termelők részére.

Szükség lenne az esőre – a szárazság már veszélyezteti az őszi kalászosok fejlődését

2024.11.08.

Az elmúlt hetekben az anticiklonális hatás következtében Magyarországon száraz és túlnyomórészt napos időjárás volt, ami az őszi talajnedvesség csökkenését eredményezte, különösen a felszíni rétegekben. Bár az éjszakai fagyok már megjelentek, a nappali felmelegedés mérsékelt maradt; a következő napokban is hasonló idő várható, de jövő hét közepétől csapadékosabbra fordulhat az idő.

Partnerhírek
Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Partner

Toxinos kukorica és alacsony fehérjetartalmú búza – mit hoz a jövő?

2024.10.28.

Az idei év kihívásai a mezőgazdaságban nemcsak a mennyiségi termésadatokban, hanem a minőségben is megmutatkoztak. A búza fehérjetartalma és a kukorica toxinfertőzöttsége jelentős kérdéseket vet fel a következő szezonra nézve. Párkányi Gábor, a Mertcontrol ügyvezető igazgatója részletesen bemutatja az idei termés minőségét és a jövőbeni kilátásokat.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
FitoNatur KationMix
Pest, Nagytarcsa

FitoNatur KationMix

21 140 HUF / kanna

Magro.hu Piactér

Több mint 3.000 hirdetés 71 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás