A Föld gerinces vadvilágát leginkább a kutya fenyegeti, persze csak az ember után. Az emberiséggel együtt túlszaporodó – az előrejelzések szerint pár év múlva 1 milliárdos létszámra duzzadó – kutyák 75-80 százaléka ugyanis nem házi kedvenc vagy felügyelet alatt álló társállat. Hanem a lakóövezetek tágabb környezetében él kóbor kutyaként. A legnagyobb veszélyt azok a kisebb-nagyobb falkák jelentik, amelyek a természetes élővilágnak még helyet adó területeken portyáznak, ahol az emberéhez hasonló eredményességgel pusztítják a vadvilágot. A Qubit írt tanulságos cikket a témában, ezt az anyagot szemléztük. A kutyák máshogy térnek vissza a természetbe, mint ahogy kiszakadtak onnan. Az 50 ezer éve megkezdett háziasítás jelentősen alakított rajtuk – olvasható a BBC-n. Az emberi szelekció ugyanis felgyorsította az eredetileg is magas szintű alkalmazkodó képességet. Megduplázta a farkasfélék reprodukciós mutatóit, továbbá növelte az intelligenciát, amely a zsákmányszerzésben fontos. A vérengző gátlástalanság pedig szintén emberi hatás - írja a cikk.
A kutyák az ember legjobb barátai, de elvadulva és falkákba verődve komoly gondot okoznak az élővilágban
Julie Young, az amerikai agrárminisztérium vadvédelmi szolgálatának tudományos munkatársa a nyájak és gulyák védelmére kitenyésztett – a komondor és kuvasz fajták révén ismerhető – pásztorkodó és visszavadult őrkutyákat tanulmányozta a világban. Köztük a déli államok vadonjaiban kóborló példányok szokásait is. Tavaly megjelent tanulmányában azt írta, hogy nem a vérszomj jelenti a legnagyobb gondot, hanem az, hogy ezek a kutyák akkor is vadásznak, amikor nem a táplálékszerzés a cél. Vad rokonaikkal ellentétben náluk a zsákmánykereső cserkelés szinte állandó. Bár nem feltétlenül végeznek a lehetséges prédával, az űzött vad sokszor már abba is belepusztul, hogy megkergették. 
96 emlős, 78 madár, 22 hüllő, 3 kétéltű és a veszettség lehet a számlán
A kutyák a világ 188 veszélyeztetett faját fenyegetik – derült ki egy tavaly publikált tanulmányból. Az 1948-as alapítású Természetvédelmi Világszövetség (International Union for Conservation of Nature and Natural Resources, IUCN) adatai szerint az elvadult ebek jelenleg 96 emlős-, 78 madár-, 22 hüllő- és 3 kétéltű faj fennmaradását kockáztatják. A vadvédelmi szakemberek a hawaii vízicsibe (Porzana sandwichensis) és a tongai vakondgyík (Tachygyia microlepis) kipusztítását máris a szigeteken kóborló kutyafalkáknak tulajdonítják.
A hatalmas kóbor kutya populáció a betegségek terjesztése miatt is nagyon veszélyes
A kutyák ugyanis a veszettségjárványok leghatékonyabb továbbadói. Ezzel pedig a vad- és házi állatállományokon kívül az embereket is veszélyeztetik. A jelenség kutatói szerint kellő odafigyeléssel és az elvadult példányok sterilizálásával a probléma kezelhető lehet. De csak akkor, ha a felelőtlen szokások gyökeresen megváltoznak, és a világon jellemzővé válik a felelős kutyatartás - írja a Qubit cikke.

Megosztás

További híreink

Rendkívül kártékony rovar, az őszi sereghernyó lehetséges megjelenéséről jött figyelmeztetés

2024.12.03.

Az őszi sereghernyó (Spodoptera frugiperda) az amerikai kontinens melegigényes őshonos faja, amely kiemelten veszélyes zárlati károsítóként szerepel az Európai és Mediterrán Növényvédelmi Szervezet (EPPO) A1-es karanténlistáján.

13 éve nem volt ilyen hideg Magyarországon

2024.12.03.

Az idei november középhőmérséklete a legalacsonyabb volt 2011 óta. Emellett ez volt az első hónap 2023 májusa óta, amelynek középhőmérséklete országos átlagban az éghajlati normál alatt maradt.

Az aszály hatásai ellenére is lesz elég magyar karácsonyfa az idén

2024.12.03.

Az aszály ugyan megviselte a fiatal ültetvényeket, mégsem kell hiányra számítani fenyőfából a karácsonyi időszakban.

Több változás lép életbe az adótörvényekben

2024.12.03.

Az Országgyűlés elfogadta és kihirdette a 2024. évi LV. törvényt, amely számos adótörvény módosítását tartalmazza.

Tudja, mióta nem érkezett uniós forrás Magyarországra?

2024.12.03.

Június 26-a óta Magyarország nem kapott újabb európai uniós támogatást, bár a 2021–2027-es pénzügyi ciklusban hazánknak járó 21,8 milliárd eurós keret 56 százaléka jelenleg hozzáférhető.

Karácsony közeledtével nem haszontalan tudni, melyek lettek az Év Szaloncukra 2024 díj legjobbjai

2024.12.03.

Az idei fődíjat a maklári Stühmer Körtezselés-muskotályos szaloncukor érdemelte ki.

Partnerhírek
Partner

Védjük a gyökereket az Agrováció termékével

2024.12.03.

A gyökérzónába kijuttatott AMG Pro-tech a csapadék/talajnedvesség hatására szétáramlik a gyökérzónában és védelmet alakít ki a kelő mag számára.

Partner

AKG 2025: kiknek érdemes belevágni és hogyan segíthetnek a szakértők?

2024.11.29.

Az agráriumot izgalomban tartó kérdés most az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás lehetősége. Minden termelőnek döntést kell hoznia lehetőségei és adottságai függvényében, hogy pályázik-e vagy sem. Ezt a kérdéskört jártuk körbe a Lajtamag Kft. termékfejlesztőjével, Somody Gergővel; Dr. Nagy Idával a Lajtamag Kft. szaktanácsadójával és Nagy Lászlóval, az Agro Profi Kft. vezető szaktanácsadójával.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 1.100 hirdetés 102 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás