Az egyre népszerűbbé váló húsmentes ételek mellé érkezhet hamarosan egy húsmentes májkülönlegesség, a foie gras. Egy francia startup, a Gourmey 2022-ben szeretné piacra dobni a magyarul hízott májként ismert ételt. A fejlesztés alapja a tojás. A kacsatojás őssejtjeit elkülönítik és ezek egy tápoldatban osztódni kezdenek, majd májsejtté alakulnak. Hosszú út vezetett odáig, hogy ízben és állagban is a lehető legjobban jobban hasonlítson az étel az eredetire: 600-szor kísérelték meg a kutatók, hogy elkészítsék a megfelelő változatot.

A Magyar Konyha számolt be róla, hogy környezetvédelmi szempontból is jelentős innovációról van szó. Az újításnak köszönhetően csökken a vízfelhasználás, a szén-dioxid kibocsátás, továbbá az étel nem tartalmaz pálmaolajat, antibiotikumot és más adalékanyagokat. A termék bevezetése azonban nem egyszerű: Európában csak más néven árusítható, ugyanis foie gras-ként kizárólag az eredeti májkülönlegességet hívhatják. Az elnevezés csak a hagyományosan, töméssel előállított májra használható.

A francia és a magyar konyhában is kiemelt helyen van a hízott liba- és kacsamáj

A mesterségesen előállított liba- és kacsamáj jellegű termék gazdasági lehetőségei hatalmasak: a hizlalt máj 2 milliárdos, a szárnyashús pedig világszinten 300 milliárd dolláros piac. A Párizs 11. kerületében található tesztüzem gyártósorairól 2022 végén indulhatnak az első műmáj szállítmányok a tengerentúlra, ahol kezdetben éttermek juthatnak majd hozzá. Elsőként Amerikában és Ázsiában tervezik piacra vinni.

Több helyen is tiltják a tömést

Kaliforniában már betiltották az eredeti foie gras-t, és New Yorkban is ugyanez lesz a helyzet egy éven belül. Franciaországban azonban az innováció ellen született egy állásfoglalás az agrárminiszter részéről, mondván, hogy a ,,hús természetes eredetű marad”. Hazánkban és Franciaországban is nagy népszerűségnek örvend ez az ételkülönlegesség. Magyarországon hagyomány a májból készült ételek fogyasztása. A franciák karácsonykor fogyasztják előszeretettel, fontos helyet foglal el gasztronómiájukban. A libamáj és a tömés jelentőségéről itt lehet többet olvasni. Arról egyébként itt számoltunk be korábban, hogy megvan a módszer a természetesen hízott libamáj előállítására.

Így készül a mesterséges liba- és kacsamáj

A Gourmey által kifejlesztett eljárás lényege, hogy frissen tojt (kacsa)tojásból őssejteket izolálnak, aztán ezeket egy 37 fokon tartott tápoldatba helyezik, amely ugyanazokat az összetevőket tartalmazza, mint a zab, kukorica vagy zöldtakarmány. A sejtek osztódásnak indulnak, majd a folyadékban található tápanyagösszetételnek köszönhetően alakulnak májsejtté. Hozzáadott növényi zsírtól “híznak” meg és 2-3 hét alatt érik el a kereskedelmi forgalomba kerüléshez szükséges méretet.

Mi a helyzet a húsmentesség nyomásával?

Egyre jobban teret nyernek a húsmentes készítmények és egyre ismertebbek az ezzel kapcsolatos lehetőségek. Jövőnk egyik nagy próbatétele, hogy hogyan fogjuk tudni a szükséges húsmennyiséget előállítani a növekvő népesség igényeivel lépést tartva. A becslések szerint körülbelül 30 év múlva a húsfogyasztás a kétszeresére nőhet. Az aggasztó információk ellenére is sokan úgy vélik, hogy nem mondanak le a húsfogyasztásukról. Egyesek szkeptikusak az ízek tekintetében, abban, hogy egy húsmentes készítmény képes-e ugyanazt a kulináris élvezetet nyújtani, mint a hústartalmú társa. Ezért a tudósok elsősorban az ízt igyekeznek megőrizni a húsmentes készítmények előállítása során.

Hogyan tovább?

Miután elérték a megfelelő változatot a májkülönlegesség tekintetében, a Gourmey alapítói a húsmentes csirke-, pulyka- és kacsamellfilé elkészítésével szeretnének foglalkozni.

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás