Mennyi és milyen műtrágyát érdemes kijuttatni? Hogyan kell a talajt kezeli és előkészíteni? Milyen szamócafajtákat ajánlott telepíteni? A Gazdahely oldal szakcikke foglalta össze, mire kell figyelni a szamóca őszi telepítése során. Anyagunkban arra is kitérünk, hogy mi a helyzet a szamóca fajtahasználattal Magyarországon. A Gazdahely szerint a területet érdemes gyommentessé tenni a szamóca őszi telepítése előtt. A talajt 15-20 cm mélységig kell fellazítani. A magágyba alaptrágyaként célszerű pelletált tyúk- vagy szarvasmarhatrágyát bedolgozni. Ennek adagja 20-25 dkg/m2, mellé javasolt kálium túlsúlyos műtrágyát is a talajba juttatni (NPK arány: 6-12-24). Fontos, hogy az klórmentes legyen, mivel a szamóca nagyon érzékeny erre.
A szamóca őszi telepítése megfelelő talajelőkészítést igényel
A talajt az ültetés előtt be kell áztatni és csak ezután szabad a palántákat kihelyezni. Az ültetést augusztusban célszerű elvégezni, így a növények kellő fejlettséget érnek el az ősz során és megfelelő állapotban várják majd a telet. Az öntözésre is oda kell figyelni a gyökeresedési időszak kezdetén. Ne hagyjuk kiszáradni a növényeinket! Viszont a túlöntözést kerüljük el, mert az így betömörödött, levegőtlen talajban fertőzhetnek a gyökérbetegséget okozó gombák. Ezek pedig akár a növények pusztulását is okozhatják. Ültetéshez frigó vagy tápkockás palántát ajánl a Gazdahely, mégpedig a következő fajtákat: Joly, Asia, Clary. Ezeket hazánkban könnyen be lehet szerezni.
???? Érdemes lombtrágyázást végezni a kora őszi időszakig. Kezdetben foszforos indítással, majd kiegyensúlyozottal folytatva, a végén pedig kálium túlsúllyal lezárva a folyamatot. Ez 3-4 kezelést jelent. A növények meghálálják ezt a fajta gondoskodást.
Mi a helyzet a szamóca fajtahasználattal?
A szamóca fajtahasználat jelenlegi tendenciáit a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs központ “A bogyósok termesztése” című legújabb szakkönyvében foglalják össze. Hazánkban az Unióhoz történő csatlakozással változott a gyümölcsfajták forgalomba hozatalának szabályozása. Minden EU-s ország Nemzeti Fajtalistáján található fajta szabadon telepíthető minden uniós államban. Ez a változatos ökológiai adottságok miatt nagy kockázatot is jelent egyben. Magyarországon a Nébih készíti el évente a telepíthető fajok listáját. Érdemes azonban tudni, hogy a listára való felkerüléshez a korábbi gyakorlattal szemben ma már nem szükséges a teljesítményvizsgálat. Ezért a Nemzeti Fajtajegyzék nem garantálja a listán szereplő fajok sikeres magyarországi termeszthetőségét. Emiatt érdemes a telepítés előtt tájékozódni, és csak valós hazai termesztési tapasztalattal rendelkező fajtákat választani. Ebben tud segítséget nyújtani a NAIK Fertődi Kutatóállomása is.

Megosztás

További híreink

Takarmányelemzés valós időben – a hatékonyság növeléséért

2024.11.24.

A modern tejtermelésben a pontosság és a valós idejű adatok elengedhetetlenek a jövedelmezőség és a fenntarthatóság szempontjából. A Dinamica Generale NIR On Tank fejlett megoldást kínál. A rendszer közvetlenül a takarmánykeverő kádra telepítve a takarmányozás irányítása és a tejtermelés optimalizálása érdekében biztosítja az egyenletes táplálkozási minőséget és a működési hatékonyságot.

Miért létfontosságú a szelén a sertések számára, és hogyan javíthat a hozamokon?

2024.11.24.

A szelénhiány a sertések csökkent növekedésével és szaporodási teljesítményével függ össze. Ezért az állatok szelénigényének kielégítése az optimális termelési hatékonyság, a termelői jövedelmezőség és a fogyasztók tápláló fehérjeforrással való ellátásának egyik kulcstényezője.

A NitroVolt zöld technológiája új korszakot nyit a műtrágyatermelésben

2024.11.24.

A NitroVolt nevű dán startup a magvető tőkebevonás révén a jövőbe ugrik a kibocsátásmentes ammóniatechnológiával, amely lehetővé teszi a gazdálkodók számára, hogy közvetlenül hozzáférjenek a fenntartható műtrágyaforráshoz.

Intelligenciából jeles: csak a szükséges helyre és mértékben juttatja ki a tápanyagokat a műtrágyázó rendszer

2024.11.24.

A Stout intelligensen adagoló műtrágyázó rendszere olyan megoldás, amely átalakítja a kereskedelmi gazdálkodók trágyázáshoz való hozzáállását. Ez a technológia a növénytrágyázás olyan megközelítését vezeti be, amely a pontosságra, a költséghatékonyságra és a fenntarthatóságra összpontosít.

Invazív fajok támadása: Mosómedvék és nutriák okozta kihívások Magyarországon

2024.11.23.

Két gyérítési akció zajlott le a magyarországi mosómedvék és nutriák állományának visszaszorítása érdekében az elmúlt hónapokban, a feladat azonban korántsem fejeződött be. Mivel mindkét inváziós faj gyorsan terjed, és országszerte számtalan nehezen kezelhető problémát okozhat, további terjedésük lassítása természetvédelmi, vízügyi és mezőgazdasági szempontból is kulcsfontosságú kérdés.

Korallvirág kisokos: Fény, víz és gondoskodás lépésről lépésre

2024.11.23.

A korallvirág (Kalanchoe blossfeldiana) egy kedvelt szobanövény, amely színes virágaival és kevés gondozási igényével hódít a növénykedvelők körében. Különleges tulajdonságai és változatos színei miatt sokan választják, ám a megfelelő gondozásával kapcsolatban mégis sok kérdés merülhet fel. Összegyűjtöttük a leggyakrabban feltett kérdéseket és válaszokat, hogy mindenki megtalálja a legjobb módszereket ennek a gyönyörű növénynek az ápolására.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Graecus CBK szárzúzó
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus CBK szárzúzó

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Graecus BFP Talajmaró
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus BFP Talajmaró

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás