A zöldség- és gyümölcstermesztő szakma gyűlt össze Debrecenben, a FarmerExpo rendezvényen, hogy megvitassák, melyek az aktuális problémák és megoldások a kertészeti ágazatban. Ismertették, melyik kártevők ellen kell a leginkább felkészülnie a gazdálkodóknak, valamint azt is, hogyan tehető hatékonyabbá és olcsóbbá a növényvédelem. A rendezvényről a FruitVeb oldal számolt be, ezt az anyagot szemléztük. A konferenciát Gonda István professor emeritus (Debreceni Egyetem MÉK Kertészettudományi Intézet) és Terbe István professor emeritus (Szent István Egyetem Kertészettudományi Kar Zöldség- és Gombatermesztési Tanszék) nyitották meg. A professzorok elmondták, hogy a kertészeti ágazat sokféle és jelentős gonddal küzd, ezért nem lehetett egy kisebb területet választani a konferencia programjának.
Aktuális problémák és megoldások a kertészeti ágazatban címmel tartottak szakmai konferenciát a debreceni FarmerExpo rendezvényen
„A hatékonyság fokozásának jelentősége a zöldségtermesztésben” címmel Ledó Ferenc a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet elnöke tartott előadást, aki a hatékonyság, a termelékenység és a gazdaságosság kölcsönhatásainak elemzésére építette a témáját. Bemutatta az innováció jelentőségét, valamint a technológiai fejlesztések szükségszerűségét is. Továbbá kiemelte, mennyire fontos a precíziós gazdálkodás bevezetése, hogy a kertészek gazdaságosabban tudjanak termelni „A kártevők elleni védekezés kihívásai napjaink zöldség- és gyümölcstermesztésében” témában Pénzes Béla, a Szent István Egyetem Kertészettudományi Kar Rovartani Tanszékének egyetemi tanára beszélt. Elmondta, hogy a kertészetekben a növényvédelem kihívásai időről időre változnak, ennek okai pedig:
  • a termesztéstechnológia elemeinek változása,
  • a vetésszerkezet átalakulása, a vetésforgó hiánya,
  • a növényházi termesztés,
  • az átmeneti takarásos termesztés terjedése,
  • az inváziós rovarfajok megjelenése, valamint
  • a klímaváltozás.
A gyümölcstermesztésben a termesztéstechnológiák változása pedig az alanyhasználat, a peszticid használat, a gyomirtás változásában van. Új kártevő fajok jelentek meg: az amerikai keleti cseresznyelégy, a szelídgesztenye-gubacsdarázs, a nyugati dióburok-fúrólégy, a foltosszárnyú muslica valamint az ázsiai márványos poloska. A védekezés nagyon nehéz ellenük. A korábban már megismert kártevők is gondot okozhatnak. Ezek például a vértetű, a kaliforniai pajzstetű, és a cserebogár pajor, ami szinte megoldhatatlan gondot okoz a homoktalajú ültetvényben. Szerinte jó úton jár a zöldséghajtatásban a növényvédelem, a jelentős kártevők ellen a biológiai növényvédelem hatékony védelmet ad a kultúráknak. A mai legnagyobb feladat a hajtatásban a vándorpoloskák terjedése. A szabadföldi termesztésben pedig a gyapottok bagolylepke jelenti a legnagyobb gondot - mondta. Pénzes Béla ismertette az egyes kártevők esetén lehetséges megoldásokat. A kémiai szerhasználaton kívül a biológiai, integrált eszközök jelentőségét hangsúlyozta, mint a helyes megfigyelés és a csapdázás.
A problémák megoldására a következőket javasolta:
  • a hazai kertészeti kultúrák növényvédelmét segítő kutatások támogatása,
  • előrejelzési módszerek fejlesztése/adaptálása, automatizálása,
  • növényvédelmi technológiafejlesztési kutatások,
  • innováció felgyorsítása,
  • táblaszintű előrejelzésre alapozott, független szaktanácsadás,
  • növényvédelmi költségek csökkentése,
  • peszticidterhelés csökkentése,
  • felkészülés a neonikotinoidok esetleges visszavonásából adódó gondok megoldására.
A teljes anyagot a FruitVeb cikkében olvashatja el.

További híreink

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás