Az alapművelés feladata a művelési rendszeren belül, hogy a termesztendő növény igényének megfelelően biztosítsa a talaj adott mélységig lazult állapotát. Mélysége alapvetően függ a soron következő növény igényétől és a talaj állapotától. A legtöbb kultúra szá­mára a 22-­25 cm, míg a kapások és a repce számára a 30­-35 cm mélységű lazultság felel meg. Ebben a talajszelvényben a talaj nem tartalmazhat tömör talpat, ami akadályozná a víz le­- és felfelé irányuló mozgását, vagy a gyökerek fejlő­dését. A tárcsa és eke munkája következtében keletkezett talajtömörödéseket a legjobban a hántott tarlón történő egyszerű talajvizsgálatokkal lehet tetten érni - véli Kalmár Tibor, a Väderstad ügyvezetője.
A forgatás nélküli talajművelés is megéri, sőt, üzemanyagköltséget is csökkenthet
Az ásó­próba, valamint a pálcaszondázás során könnyedén megállapítható, hogy milyen mélységig szükséges átlazítani a talajt. Az ennél mélyebb talajmunka felesleges és energiapazarló, a sekélyebb (15 cm alatt tömörödés) viszont növeli az aszálykár kockázatát, valamint csapadékos évjáratban a felszíni pangóvizek kialakulásának veszélyét. Az alapművelés tehát nem lehet sablonos – mondja a szakember. Egyre gyakrabban lehet találkozni azzal, hogy a gazdák minden évben lazítanak, mert az kis költséggel elvégezhető jobb szerkezetű talajokon és mert a talajállapot (nyirkosszáraz) lehetővé is teszi azt. Annak ellenére teszik ezt, hogy a talajszerkezet jó, tö­mörödésektől mentes, és közben figyelmen kívül hagyják, hogy ilyen mélységű beavatkozás után különösen fontos a megfelelő mértékű tömörítés, hogy a talaj ne maradjon levegős.
A talajművelés során követendő legfőbb elv: a lehetséges mértékben keveset, és csak a szükséges mértékben sokat!
Az alapművelés jobb minőségben és kisebb energiával hajtható végre, ha szakszerű tarlómunkák előzték azt meg. Az aratást követően 1­2 napon belül seké­lyen meghántott, visszazárt és 30-­35 százalék mértékben szármaradvánnyal takart felszín alatt elindul a talaj biológiai beéredése. A forgatás nélküli alapművelési változatok közül a kultivátoros eljárás – az eszköz építésétől függően – alkalmas lehet az eketalptömörödés átrepesztésére. Azonban a mélyebben, 38­-40 cm alatt található tömör rétegek áttöréséhez már középmély (40­60 cm) lazítást kell alkalmaznunk – mondja Kalmár Tibor.
A kultivátorok alkalmazható­ságának optimális nedvességintervalluma a szántóföldi vízkapacitás 42-­55 százalék­a, azaz amikor a talaj száraz­nyirkos. A kultivátorok kímélően művelik a talajt, nem képeznek talpat, mérsékelten rögösítenek, illetve porosítanak. Csapadékos évjáratban az átázott talajok szintén kultivátorokkal művelhetők a legkisebb szerkezetkárosítás mellett. A modern kultivátorok sokoldalúan használhatók, és több művelő elem kombinációjaként épülnek fel. Lehetővé teszik a széleskörű használható­ságot: tarlómunkákra, alapművelésre, lazított és szántott talajok elmunká­lására, magágykészítésre egyaránt alkalmasak. Aratáskor a jó minőségben zúzott és terített szármaradvány a későbbiekben nagyban segíti a kultivátorok munkáját.
A mélyebb talajmunkákhoz más technika szükséges
Ezt tulajdonképpen feltételként is tá­maszthatjuk, hiszen a kultivátorok a roszszul aprított szármaradványt nem képesek jó minőségben bekeverni. A sekély tarlómunkákhoz előnyös a 20­-30 cm­-es kapaosztás, valamint szélesebb kések, szárnyas elemek alkalmazása. Ugyanakkor nem jó megoldás, ha a kultivátor eleve szárnyas késekkel szerelt, hiszen elkeni a nedves talajt, mélyebben való alkalmazhatósága pedig emiatt eleve kizárt. Mélyebb talajmunkákhoz a keskenyebb kések jöhetnek számításba, ugyanakkor fontos a kellő mértékű kapanyomás, melyet rugók vagy munkahengerek biztosítanak. A kultivátorok hatékonyan ritkítják a magról kelő gyomokat, a mélyebben dolgozó változatok pedig az évelők terjedését is korlátozzák. [embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=Y3hjSUV7bSU[/embedyt]

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

A magyar földeken is fontos a vadriasztó lánc használata

2024.07.04.

A magyar földeken is fontos a vadriasztó lánc használata, érdemes figyelni a szabályokra és a környezetre.

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás