A levágott fű nem hulladék: komposzt és talajtakaró is lehet belőle
Hiába az információs társadalom gyors adatátvitele, sajnos még ma is sokan dobják ki a nyírást követően a levágott füvet. Pedig sokkal hasznosabb felhasználási módja is van, minthogy a kukába kerüljön. Nem csupán a komposztba lehet tenni, hanem talajtakaróként is alkalmazható. Mielőtt azonban mulcs lenne a fűnyesedékből, érdemes tisztában lenni azzal, hogy mire kell odafigyelni a felhasználáskor.
A levágott fűvel történő talajtakarás, azaz a nyesedék mulcsozása a gyepen vagy az ágyásokban olyan gazdaságos megoldás, amellyel javítható a talaj minősége, megakadályozható egyes gyomok elszaporodása, továbbá segíthet megőrizni a talaj nedvességét.
A lenyírt fűnyesedéket a komposztálóba is bele lehet önteni, és felhasználható a kert talajának javításához is. Azok, akik nem szeretnek sokat vesződni a fűnyírással, hagyhatják, hogy a lenyírt fű elvégezze a saját munkáját a gyepen. A fűnyesedék alkotta talajtakaró mulcs egyszerű, hatékony, és ötletes módja annak, hogy a kerti hulladékot hasznossá lehessen tenni - írta a Hobbikert oldal.
Hirdetés
A lenyírt fű a nyírás közben egyenletesen a gyepre szóródik és ott komposztálódik. A 2-3 centiméternél rövidebb fűnyesedék összeesik, gyorsan lebomlik és beépül a talajba. A hosszabb fűnyesedéket érdemes összegyűjteni vagy összegereblyézni, és máshol szétteríteni a talajon, mivel ezek a hosszabb fűszálak a talaj felszínén maradnak és tovább tart a komposztálódásuk.
A frissen levágott fű talajtakaróként való felhasználásának, a mulcsozás előnyei:
- hűvösen tartja a gyepalkotó fű tövét és a gyökereit,
- megtartja a nedvességet, továbbá
- akár 25 százaléknyi tápanyagot is vissza lehet juttatni vele abból, amit a fű növekedése a talajból elvon.
A pázsitfű nyesedéke jelentős mennyiségű nitrogént tartalmaz, amely valamennyi növény egészséges növekedéséhez és fejlődéséhez szükséges. A fűnyesedék használata az egyik legjobb módja a keletkező hulladékot újrahasznosításának. A nyesedék gyorsan lebomlik és nitrogént juttat ki a talajba, miközben növeli a porozitást és csökkenti a nedvesség párolgását. Frissen lenyírt és szárított fű egyaránt használható mulcsozásra.
Ez lehetővé teszi, hogy a nyesedék elkezdjen lebomlani, mielőtt kellemetlen szag alakulna ki, vagy rothadásnak indulna. A vastagabb rétegek esetén nagyobb az esélye annak, hogy túl nedves marad, ami befülledést és penészesedést válthat ki. Ennek tetejében pedig büdös, rothadó szagot áraszt magából. A megszáradt fűnyesedék vastagabb rétegben is leteríthető és remek talajtakarót alkothat a veteményesben a zöldségfélék körül. A fűnyesedék felhasználható továbbá a kerti gyalogutak takarására, amivel megelőzhető a sáros területek kialakulása és megakadályozható a gyomok előretörése a szabadon hagyott területeken.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés