Hiába az információs társadalom gyors adatátvitele, sajnos még ma is sokan dobják ki a nyírást követően a levágott füvet. Pedig sokkal hasznosabb felhasználási módja is van, minthogy a kukába kerüljön. Nem csupán a komposztba lehet tenni, hanem talajtakaróként is alkalmazható. Mielőtt azonban mulcs lenne a fűnyesedékből, érdemes tisztában lenni azzal, hogy mire kell odafigyelni a felhasználáskor.

A levágott fűvel történő talajtakarás, azaz a nyesedék mulcsozása a gyepen vagy az ágyásokban olyan gazdaságos megoldás, amellyel javítható a talaj minősége, megakadályozható egyes gyomok elszaporodása, továbbá segíthet megőrizni a talaj nedvességét.

A levágott fű nem hulladék, több célra is felhasználható

A lenyírt fűnyesedéket a komposztálóba is bele lehet önteni, és felhasználható a kert talajának javításához is. Azok, akik nem szeretnek sokat vesződni a fűnyírással, hagyhatják, hogy a lenyírt fű elvégezze a saját munkáját a gyepen. A fűnyesedék alkotta talajtakaró mulcs egyszerű, hatékony, és ötletes módja annak, hogy a kerti hulladékot hasznossá lehessen tenni - írta a Hobbikert oldal.

A lenyírt fű a nyírás közben egyenletesen a gyepre szóródik és ott komposztálódik. A 2-3 centiméternél rövidebb fűnyesedék összeesik, gyorsan lebomlik és beépül a talajba. A hosszabb fűnyesedéket érdemes összegyűjteni vagy összegereblyézni, és máshol szétteríteni a talajon, mivel ezek a hosszabb fűszálak a talaj felszínén maradnak és tovább tart a komposztálódásuk.

A frissen levágott fű talajtakaróként való felhasználásának, a mulcsozás előnyei:

  • hűvösen tartja a gyepalkotó fű tövét és a gyökereit,
  • megtartja a nedvességet, továbbá
  • akár 25 százaléknyi tápanyagot is vissza lehet juttatni vele abból, amit a fű növekedése a talajból elvon.

A pázsitfű nyesedéke jelentős mennyiségű nitrogént tartalmaz, amely valamennyi növény egészséges növekedéséhez és fejlődéséhez szükséges. A fűnyesedék használata az egyik legjobb módja a keletkező hulladékot újrahasznosításának. A nyesedék gyorsan lebomlik és nitrogént juttat ki a talajba, miközben növeli a porozitást és csökkenti a nedvesség párolgását. Frissen lenyírt és szárított fű egyaránt használható mulcsozásra.

Ez lehetővé teszi, hogy a nyesedék elkezdjen lebomlani, mielőtt kellemetlen szag alakulna ki, vagy rothadásnak indulna. A vastagabb rétegek esetén nagyobb az esélye annak, hogy túl nedves marad, ami befülledést és penészesedést válthat ki. Ennek tetejében pedig büdös, rothadó szagot áraszt magából. A megszáradt fűnyesedék vastagabb rétegben is leteríthető és remek talajtakarót alkothat a veteményesben a zöldségfélék körül. A fűnyesedék felhasználható továbbá a kerti gyalogutak takarására, amivel megelőzhető a sáros területek kialakulása és megakadályozható a gyomok előretörése a szabadon hagyott területeken.

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás