Hirdetés
A levéltrágyázás jelentősége a napraforgóban
A napraforgóra a múltban úgy tekintettünk, mint egy „élelmes” más szóval „talajzsaroló” növényre, mely nagy és mélyre hatoló gyökérzetével hatékonyan képes felvenni a talajból a szükséges tápelemeket, még csapadékszegény időjárási körülmények között is. Ebben volt igazság, azonban ahogy az elvárt termésmennyiségek meghaladták a hektáronkénti 3-3,5 tonnát szükségszerűvé vált a nitrogén, a kálium és a foszfor mellett más makroelemek, mint a magnézium, a kén, és több mikroelem pótlása is. A gyökéren keresztüli növénytáplálás nem feltétlen elegendő. A nagy hozamok eléréséhez a növények a talajból nem minden esetben tudnak elegendő makro- és főleg mikroelemhez jutni, ezért megkerülhetetlen technológiai elemmé vált a lombtrágyázás. A levélen keresztüli tápelemfelvétel, bár mértékét tekintve korlátozott, akár 2-20-szor is hatékonyabb lehet, mint gyökéren keresztül. Ezen felül a szakszerűen kivitelezett és jól időzített levéltrágyázással elkerülhetjük mind az abszolút, mind pedig a látens tápelemhiány (még nincsenek látható hiánytünetek) okozta termésveszteséget, minőségromlást. Célzott használatukkal növelhetjük a környezeti stresszfaktorokkal, mint az időjárási szélsőségekkel, vagy növényi károsítókkal szembeni ellenálló képességét. Fontos kiemelni, hogy a levéltrágyázás nem helyettesíti, hanem kiegészíti a talajon keresztüli növénytáplálást.
De milyen esetekben indokolt a levéltrágyázás? Az intenzív növénytermesztésben szinte mindig, de ez így túl egyszerű válasz lenne…
Indokolt, ha a talajvizsgálati eredmények alapján egyes tápelemek abszolút vagy relatív hiánya jelentkezhet. Abszolút hiány esetén gyakran lesznek látható hiánytünetek is. A tápelemek relatív hiánya viszont sokkal veszélyesebb, mert nehezebb visszavezetni egy-egy adott tápelem hiányára. Az első lépés a talajvizsgálati eredmények elemzése (pH, egyes tápelemek relatív túlsúlyának vizsgálata), amit célszerűen levélanalízis követ, ellenőrizve a növényállomány tápelem-ellátottságát, azaz tápláltságát. Fontos megemlíteni, hogy fiatal korban, a gyorsan fejlődő állomány tápanyagigénye sokszor meghaladja a gyökerek tápanyagfelvevő képességét.
A napraforgó-termesztésben az intenzív növekedés vagy a virágzást megelőző időszakban gyakran szükséges a levélen keresztüli magnézium-, kén- és mikroelempótlás. Ezzel elkerülhető a kezdeti növekedési erély megtorpanása vagy a gyengébb termékenyülés problémája. De beszéljünk az egyes tápelemekről. A magnézium a klorofil központi atomja, nem helyettesíthető más tápelemmel. Részt vesz számos enzim aktiválásában, a szénhidrát- és zsíranyagcserében, ezért pótlása elengedhetetlen. Hiányában a levelek kifakulnak, érközi klorózis jelentkezik, amikor csak a főér és környéke marad hosszabb ideig zöld. Amennyiben talajon keresztüli pótlása nem történt meg, vagy felvétele gátolt, akkor pótlására a két új innovatív lombtrágyatermék a Magnesol-S és a MagneMix-S is rendelkezésre áll, melyek valódi és gyors megoldást jelentek az intenzív vegetatív növekedés magnéziumigényének biztosítására. A Magnesol-S (7% MgO: 14% SO3) 10-15 l/ha dózisban kijuttatva nem csak magnéziumot, hanem a napraforgó számára fontos ként is pótolja. A ként egyes esszenciális aminosavakban (cisztein és a metionin), vitaminokban (B1, biotin, tiamin) találjuk meg, legismertebb a szerepe a zsírsavak (olaj) szintézisében van. Szükséges a glutation előállításához, mely mint antioxidáns, a növényi immunrendszer nélkülözhetetlen eleme. Kénhiányos területeken közvetlen kénpótlásra a Genezis Nitrokén használata is javasolt. A MagneMix-S (5% MgO + 10% SO3 + B, Zn, Cu, Fe, Mn, Mo) szintén 10-15 l hektárdózissal kijuttatva a magnézium és a kén mellett az intenzív növekedést támogatandó, mind a 6 mikroelemet is pótolja.
Gyakori azonban, hogy a mikroelemek ismételt kijuttatására még nagyobb hangsúlyt kell fektetnünk, ugyanis napraforgóban egy komolyabb (4 t/ha vagy a feletti) termésszinten nagyon is jelentős igény jelentkezik (1. táblázat).
A Genezis Olajosnövény BS (10,4% N; 4% SO3; 1,2% B + összes aminosav tartalom 13,53%) aminosavtartalma révén hatékonyan tölti fel a növényi sejtek aminosavraktárait, jelentősen meggyorsítva a riboszómákon folyó fehérjeszintézist. A termék 17 féle aminosavat tartalmaz, köztük a metionint, mely minden esetben a fehérjeszintézist indító (iniciáló) aminosava. A készítmény fokozza a biotikus és abiotikus stresszfaktorokkal szembeni ellenálló képességet, különösen a kritikus fejlődési időszakokban. Napraforgóban 3-4 levélpártól már ajánlott kijuttatása a gyorsabb korai növekedési erély kihasználás céljából, és egészen a virágzás időszakáig használható.
A mikroelemek közül nehéz kiemelni egyet-egyet, de a bór pótlására mindenképpen hangsúlyt kell helyezni, különösen akkor, ha más kultúrákban már tapasztaltunk hiánytüneteket. A bór esszenciális mikroelemként a pollentömlők stabilitásához járul hozzá, hiányában a termékenyülés nem lesz megfelelő, kritikus esetben virágelrúgás is jelentkezhet. Pótlására már 3-4 levélpártól akár 2-3 alkalommal is sort kell keríteni, ugyanis a napraforgónak legalább 450-550 g/ha bórt érdemes még a virágzás előtt kijuttatni, mert a növényben nem, vagy alig mozog. Ha nem áll rendelkezésre elegendő bór a virágzatképzés idején, akkor maga a bimbó bór hiányában le is eshet, ami komoly termésveszteséget jelenthet.
Használjuk ki lehetőségeinket és válasszunk a napraforgónak a Genezis Partnerhálózat gazdag levéltrágya kínálatából! Gyors hatás, hatékony felszívódás!
(x)
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Védjük a gyökereket az Agrováció termékével
A gyökérzónába kijuttatott AMG Pro-tech a csapadék/talajnedvesség hatására szétáramlik a gyökérzónában és védelmet alakít ki a kelő mag számára.
AKG 2025: kiknek érdemes belevágni és hogyan segíthetnek a szakértők?
Az agráriumot izgalomban tartó kérdés most az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás lehetősége. Minden termelőnek döntést kell hoznia lehetőségei és adottságai függvényében, hogy pályázik-e vagy sem. Ezt a kérdéskört jártuk körbe a Lajtamag Kft. termékfejlesztőjével, Somody Gergővel; Dr. Nagy Idával a Lajtamag Kft. szaktanácsadójával és Nagy Lászlóval, az Agro Profi Kft. vezető szaktanácsadójával.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatEladó John Deere 8345R e23 ILS 2020-as évjáratú traktor
69 900 000 HUF
+ áfaEladó használt MetalFach N267 szervestrágyaszóró
4 990 000 HUF
+ áfaTöbb mint 1.100 hirdetés 102 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés