„Liebig igen szemléletesen a fejlődés szintjét egy olyan hordóhoz hasonlította, amelynek dongái különböző magasságúak. E szellemes paradigma igen szemléletes, logikusnak tetsző, és mindössze egy hibája van, - hogy nem igaz.  Sir John Lawes empirikus megfigyeléseivel igyekezett cáfolni e tételt, mivel tapasztalata szerint a talaj és a növény egyféle dinamikus rendszert alkot, amely sok esetben úrrá képes lenni bizonyos kritikus tápanyaghiányokon is.”  (Jolánkai M. és mtsai, 2009)

Ma a tápanyag-gazdálkodás oktatásában és gyakorlatában is megdönthetetlen dogma Liebig dézsája. Olyan mélyen beépült a köztudatba, hogy egy magára valamicskét is adó szakember előadását el sem kezdheti anélkül, hogy meg ne emlékezzen e kiváló tudós elméletéről, melynek a talajra való kiterjesztését, illetve annak mai –kereskedelmi érdeket sem mellőző- értelmezését én sem osztom. Az elmélet nagyon jól működik a termesztő közeges hajtatásban, ahol a kókuszrost csupán támasztó közeg és folyadékfelszívó tulajdonságát használják ki, de se hozzá nem tesz, sem el nem vesz tápanyagot a rendszerből. Így az induló és az onnan kilépő tápoldat tápelem tartalmának különbségét a hajtatott növények használták fel. Egy ilyen rendszerben minden elégtelenül betáplált elem esetében azonnal, fiziológiás hiánytünetekkel jelentkezik a minimum elv.  A talajon történő termesztés esetén azonban a talaj a természetes tápanyag tőkéjével „beleszól” tápanyagok körforgalmába és a növények táplálásába, így a talajon keresztüli műtrágyázás nem követi Liebig elméletét.

[gallery link="file" ids="12981,12982,12983"]

A „dézsa elvet” sajnálatos módon a marketing „ördögi” tudománya arra használja, hogy fenntartsa a termelői lelkekben a lehetőleg belső kényszert a műtrágya folyamatos, sokszor okszerűtlen, de a kereskedelem számára jövedelmező felhasználására.

Tartamkísérletek, de a mi saját szántóföldi kísérleteink is bizonyítják, hogy a műtrágyázásnak a talaj nem csak közege, hanem az abban folyó tápanyagforgalom szerves része is. Ha kell és tud, hozzátesz a bevitt anyagokhoz, ugyanakkor kritikus helyzetekben el is vesz abból (pl. kálium fixáció). Kísérleti munkánk során tapasztaltuk, hogy - éppen a talaj miatt - normál szántóföldi körülmények között trágyahatást elérni P  és  K vonatkozásában rendkívül nehéz.

Különösen is érdekes, hisz éppen ezért az „élményért” költünk műtrágyára. Nem az kérdés, hogy kell-e műtrágyázni, hanem az, hogy hogyan, mivel és mikor? Mindenképpen szükséges egy olyan módszer, amivel a talaj tápanyagtőkéjét forgásba, lendületbe hozzuk, nem pedig folyamatos trágyázással (trágyázgatással) annak folyamatait egyirányúsítjuk.

Szerző: Lajos Mihály, cégvezető, Agrofil-SZMI Kft.

(x)

Megosztás

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás