Az Egyesült Királyság kormánya 3,3 millió font támogatást adott tudósoknak a gyepgazdálkodás eredményesebbé tételére, a lóhere potenciáljának kutatására, hogy csökkentsék a nitrogénműtrágyáktól való függőséget. Ahhoz, hogy a kormány 2050-re elérje a nettó nulla célkitűzést, az állattenyésztésből származó üvegházhatású gázok kibocsátását 2035-ig 78%-kal kell csökkenteni.

Eközben a világ népessége az előrejelzések szerint 2050-re eléri a 10 milliárd főt, az élelmiszerek iránti kereslet pedig növekedni fog. 70%-kal.

A gyepgazdálkodás fejlesztésére, a lóhere felhasználásának kutatására az Egyesült Királyság kormánya 3,3 millió fontot finanszírozott a National Plant Phenomics Centre, IBERS, Aberystwyth Egyetemen (Fotó: Pixabay)

Az Egyesült Királyság juh- és szarvasmarha-tenyésztése túlnyomórészt füves legelőkön alapul, amelyek kémiai nitrogénműtrágyát használnak az állatállomány takarmányozására használt fű termesztésére. Jelenleg 1 tonna nitrogén műtrágya gyártási folyamata akár 8 tonna szén-dioxidot is felszabadíthat.

Kormányzati támogatás a lóhere és más hüvelyesek potenciáljának felszabadításához

A lóhere és más hüvelyesek képesek „megkötni” saját nitrogénjüket a légkörből, és ezt megoszthatják az ugyanazon a területen termő fűvel. Ezért az Egyesült Királyság kormánya finanszírozta azt a kutatást, amely lehetővé teszi a tudósok számára, hogy kiaknázzák a lóhere és más hüvelyesek potenciálját a műtrágyahasználat és az állattenyésztési ágazat kibocsátásának csökkentése érdekében. 

Ez a kutatás megváltoztathatja az állattenyésztést szerte a világon, segítve az országokat a kibocsátás csökkentésében.

A walesi Aberystwyth Egyetem kutatóintézete , az IBERS tudósai megvizsgálják a vörös és fehér lóhere és egy másik hüvelyes növény, a Birdsfoot Trefoil azon képességét, hogy javítsák az állatállomány termelékenységét, miközben csökkentik a kémiai nitrogénfelhasználást.

A Germinal és Aberystwyth egyetemek új hüvelyes fajtákat fejlesztettek ki, amelyek az éghajlatváltozás miatt jobban ellenállnak a szarvasmarhák és juhok legeltetésének, valamint a szélsőséges időjárásnak. Olyan vegyületeket tartalmaznak, amelyek csökkenthetik a szarvasmarhák és juhok metánkibocsátását.

A kutatás farmon végzett kísérleteket is magában foglal majd annak meghatározására, hogyan támogassák a gazdálkodókat a nettó nulla cél elérésében.

Csökkenteni a műtrágya használatát

Dr. Christina Marley, az Aberystwyth Egyetem IBERS munkatársa elmondta: „Ez a projekt valóban segíthet csökkenteni a műtrágyák használatát és a mezőgazdasági kibocsátásokat. A cél az, hogy a legtöbbet hozzuk ki a lóhere és más hüvelyesek azon képességéből, hogy természetes módon növeljék a nitrogénszintet az Egyesült Királyság gyepeiben. 

Nagyon várjuk, hogy együtt dolgozhassunk az állattenyésztőkkel, hogy megértsük, hogyan lehet a legjobban felhasználni ezeket az új hüvelyeseket a valódi gazdálkodási rendszerekben. Nagyon sok lehetőség rejlik ezekben az egyes őshonos növényeinkhez való alkalmazkodásban, mivel mi, mint társadalom, szélesebb körű közös erőfeszítéseket teszünk az éghajlatváltozás leküzdésére.”

A nitrogén nélkülözhetetlen tápanyag a fűtermesztéshez

Paul Billings, a Germinal UK & Ireland ügyvezető igazgatója elmondta: „A nitrogén nélkülözhetetlen tápanyag a fűtermesztéshez. Enélkül nem tudnánk megtermelni azt a füvet, amelyre szükségünk van állataink etetéséhez, valamint a szükséges tej- és hústermékek előállításához. A nitrogénműtrágyák azonban gyártásuk és szállításuk során az üvegházhatású gázok kibocsátásának, valamint a szántóföldi veszteségeknek, például a dinitrogén-oxidnak és az ammóniának is az egyik fő forrását jelentik. Ezek a vízi útjaink nitrátveszteségének forrásai is.”

Billings hozzátette, hogy drágák, és a gazdálkodók óriási ingadozást tapasztaltak az árakban, különösen az elmúlt 2 évben, amikor az áringadozások 300% körüliek voltak. 

„A kormányok világszerte jogosan mondták, hogy csökkentenünk kell a nitrogénműtrágyáktól való függőségünket. Megoldásra van szükségünk. A hüvelyesek, például a fűvel termesztett fehér és vörös lóhere képesek megkötni a nitrogént a levegőből, de kibocsátás nélkül. Egy jelenlegi, jó lóheretartalmú gyep átlagosan évi 100-150 kg nitrogént tud megkötni hektáronként. Ebből a lóhere körülbelül 75 kg-ot használ fel magának. A többi a fű rendelkezésére áll.”

Hozzátette: „De mi lenne, ha maximalizálnánk a lóhere nitrogénmegkötő képességét azáltal, hogy elegendő lóherével rendelkezünk, amely meg tud maradni a gyepben, és a megfelelő talajmikrobákkal és megfelelő tápanyagokkal párosítjuk?”

Hogy megszűnjön a vegyszeres nitrogénműtrágyák alkalmazása

„Ezt egy olyan irányítási megközelítésbe is be kell zárnunk, amely támogatja a gazdálkodókat, és megadja nekik azokat az eszközöket és információkat, amelyekre szükségük van ahhoz, hogy ez kereskedelmi környezetben működjön, és profitot termeljenek” – jegyezte meg Billings.

„Ez az, amit szeretnénk elérni a Project NUE-Leg segítségével. Szeretnénk elérni, hogy a lóhere légköri nitrogénmegkötő képessége háromszorosára növekedjen hektáronként évi 300 kg nitrogénig, és ezáltal megszűnjön a vegyszeres nitrogénműtrágyák alkalmazása. 

Ez a projekt valóban átalakítja a gyepgazdálkodást az Egyesült Királyságban és világszerte. Változó lehet a kibocsátás csökkentésében és a gazdaságok jövedelmezőségének támogatásában. Ebben az összefüggésben nagyon hálásak vagyunk az Egyesült Királyság kormányának ezért a finanszírozási díjért, amely lehetővé teszi, hogy ez a fontos projekt továbblépjen a következő farmon végzett tesztelési és bizonyítási fázisba” – mondta.

(Forrás: dairyglobal.net)

Megosztás

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás