Az Agrárgazdasági Kutató Intézet statisztika jelentése szerint megkedvelték a gazdák igénye nőtt a a lombtrágyák, a növénykondícionálók és a biológiai készítmények iránt. Ezek fogytak tavaly a legnagyobb mennyiségben, miközben értékben még mindig a legkisebb részt képviselik a növényvédő szerek piacán. A növényvédő szerek felhasznált volumene 2017-ben 7,3 százalékkal emelkedett 2016-hoz képest, értékben pedig mintegy 2 százalékos növekedés volt tapasztalható. A gombaölő szerek iránti igény nem változott 2017-ben az előző évhez képest, a rovarölő szereké viszont 4 százalékkal növekedett. A gyomirtó szerek eladott mennyisége 3 százalékkal esett vissza, miközben az egyéb szereké 26 százalékos növekedést mutatott a 2016. évi forgalomhoz képest - írja az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) elemzése.
A lombtrágyák és a biostimulátorok iránti kereslet jelentősen megnőtt
A herbicidek közül 2017-ben a legnagyobb mennyiségben a Fozát 480 szert használták a gazdák, ugyanis a gyommentesítés mellett állományszárításra is alkalmas, valamint alkalmazható szinte minden növénykultúrában. A második legnagyobb mennyiségben kukorica-gyomirtó szert permeteztek ki a termelők (Lumax). A gombaölők közül a kéntartalmú szerekre volt a legnagyobb a kereslet, amelyeket elsősorban az őszi kalászosok, a borszőlő és egyes korán virágzó gyümölcsfák esetében használnak. A peszticidek közül a legnagyobb arányban a talajfertőtlenítő szerek fogytak, amelyeket elsősorban tavasszal juttatnak ki a termelők a vetéseket megelőzően. Az inszekticedek közül a két legnagyobb tavaszi szántóföldi kultúrában használatos szerből fogyott a legnagyobb volumen (Kentaur 5 G). Az AKI által megfigyelt egyéb szerek közül a rágcsálóirtásra használatos Redentinből fogyott a legtöbb.
A peszticidek 2017. évi nettó árbevétele 108,8 milliárd forintot tett ki, ami 2 százalékkal haladja meg a 2016. évi bevételt. A különböző hatásmechanizmusú szerek értékesítési árait vizsgálva megállapítható, hogy a gyomirtó szerek átlagára 13 százalékkal nőtt, a gombaölőké 4, a rovarölőké 3 százalékkal csökkent, míg az egyéb szereké 23 százalékkal esett vissza.
Növekedett az import és az export is
A külkereskedelmi forgalom alapján megállapítható, hogy 2017-ben a növényvédőszer-import volumene 15,5 százalékkal, míg az exporté 26,5 százalékkal nőtt 2016-hoz képest. A tárgyévben 52,5 ezer tonna növényvédő szert hoztak be az országba 122,5 milliárd forint értékben. Az elmúlt nyolc év forgalmi adatai alapján (2010–2017) hazánk elsősorban importorientált volt, azonban ez 2017-re megfordult, ugyanis mind volumenben, mind értékben az export irányába tolódott el. Az export értéke a tárgyévben 173,3 milliárd forint volt, amely több mint 40 százalékkal haladta meg az import árbevételét. A növényvédő szerek értékesítéséről szóló összefoglalót ide kattintva böngészheti.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás