Több mint 4 millió mezei rágcsálót pusztítottak el a legutóbbi szezonban a hazai településeken telelő fülesbaglyok. Az általuk kiirtott rágcsálók össztömege meghaladhatja a 100 tonnát. A hazai gazdálkodóknak ennyi mezőgazdasági kárt is okozó egér és pocok ellen nem kell védekezni. Ezeket a baglyok teljesen ingyen, biológiai úton, plusz környezetterhelés nélkül távolítják el a földekről - derült ki a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület téli lakossági felmérési adataiból.

A növekedés jelentős, az egyesület a 2018-as felmérés után még csak 2,8 millió elpusztított rágcsálóról számolt be. Két éve a bagolypopulációt 11,5 ezresre tippelte, idén már több mint 16 ezer példányról tudnak, a számítást akkor is lakossági felmérésre alapozták - írta meg a Qubit. A MME idén januárban is lakossági megfigyelők segítségével mérte fel a hazai bagolypopuláció nagyságát. Az egyesület munkatársain és önkéntesein kívül a hazai nemzeti parkok alkalmazottai, óvodák, általános iskolák és további félezer önkéntes megfigyelő gyűjtötte az adatokat a télre a települések vonzáskörzetébe költöző baglyokról. A nagy érdeklődésnek köszönhetően a főváros mellett az összes magyarországi megyéből érkeztek beszámolók. Az adatok alapján a Magyarország 631 településéről, 871 helyszínről jelentkező bagolyfigyelők 16082 erdei fülesbagolyról tettek jelentést.

4 milliónál is több mezei rágcsáló végezte az erdei fülesbaglyok gyomrában tavaly

Az erdei fülesbagoly életmódja

Ezek az éjszakai ragadozó madarak nemcsak tekintélyes megjelenésűek és agrár szempontból hasznosak, de népszerűek is. Ahogy arról mi is beszámoltunk, a közepes termetű, álcázó mintás tollazatú, hosszú, felmereszthető, tollfülű erdei fülesbagoly (Asio otus) lett lakossági szavazás alapján 2020-ban az év madara.

Az erdei fülesbaglyok a téli időszakban csoportosan keresik fel a települések, különösen az mezőgazdasági területek falvainak és városainak belterületeit. Az ilyen telelőhelyen általában legfeljebb néhány tucat madár húzza meg magát. Ám Magyarország „bagoly fővárosában”, a Jász-Nagykun-Szolnok megyei Túrkevén, illetve a szomszédos Kisújszálláson a telelő erdei fülesbaglyok száma egy-egy évben akár az ezer példányt is elérheti. A telelő bagolycsapatokhoz csatlakozhatnak más fajok is. A csapat alkalmanként réti fülesbaglyokkal, kuvikokkal, macskabaglyokkal is bővülhet. A baglyok azért húzódnak télen az agrárgazdálkodásból élő falvakba, mert az érintett települések környékén jó eséllyel juthatnak élelemhez, ott ugyanis gazdag az egér- és pocokfajokból álló rágcsáló kínálat.

https://www.youtube.com/watch?v=sSZWOo7u56c
Erdei fülesbagoly

További híreink

Marihuánától beállt sertések húsát szolgálják fel luxus éttermekben

2024.07.07.

A sertéseknek adott indiai kender pozitív hatással van a hangulatukra és növeli a testtömeg-gyarapodást. Emellett húsuknak kiváló íze van. Mennyi igaz ebből? Áttekintjük a gazdák beszámolóit és a tudományos kutatásokat.

Tükrök, zene és kefék: Mi nyugtatja leginkább a teheneket?

2024.07.07.

Különböző környezetgazdagítási módszerekkel foglalkozunk. Melyik a leghatékonyabb? Country zene, hangoskönyvek, tükrök, képek vagy kefék és vakarózók?

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás