A madár, amely több millió rágcsáló levadászásával könnyíti meg a magyar gazdák életét
Több mint 4 millió mezei rágcsálót pusztítottak el a legutóbbi szezonban a hazai településeken telelő fülesbaglyok. Az általuk kiirtott rágcsálók össztömege meghaladhatja a 100 tonnát. A hazai gazdálkodóknak ennyi mezőgazdasági kárt is okozó egér és pocok ellen nem kell védekezni. Ezeket a baglyok teljesen ingyen, biológiai úton, plusz környezetterhelés nélkül távolítják el a földekről - derült ki a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület téli lakossági felmérési adataiból.
A növekedés jelentős, az egyesület a 2018-as felmérés után még csak 2,8 millió elpusztított rágcsálóról számolt be. Két éve a bagolypopulációt 11,5 ezresre tippelte, idén már több mint 16 ezer példányról tudnak, a számítást akkor is lakossági felmérésre alapozták - írta meg a Qubit. A MME idén januárban is lakossági megfigyelők segítségével mérte fel a hazai bagolypopuláció nagyságát. Az egyesület munkatársain és önkéntesein kívül a hazai nemzeti parkok alkalmazottai, óvodák, általános iskolák és további félezer önkéntes megfigyelő gyűjtötte az adatokat a télre a települések vonzáskörzetébe költöző baglyokról. A nagy érdeklődésnek köszönhetően a főváros mellett az összes magyarországi megyéből érkeztek beszámolók. Az adatok alapján a Magyarország 631 településéről, 871 helyszínről jelentkező bagolyfigyelők 16082 erdei fülesbagolyról tettek jelentést.
Az erdei fülesbagoly életmódja
Ezek az éjszakai ragadozó madarak nemcsak tekintélyes megjelenésűek és agrár szempontból hasznosak, de népszerűek is. Ahogy arról mi is beszámoltunk, a közepes termetű, álcázó mintás tollazatú, hosszú, felmereszthető, tollfülű erdei fülesbagoly (Asio otus) lett lakossági szavazás alapján 2020-ban az év madara.
Hirdetés
Az erdei fülesbaglyok a téli időszakban csoportosan keresik fel a települések, különösen az mezőgazdasági területek falvainak és városainak belterületeit. Az ilyen telelőhelyen általában legfeljebb néhány tucat madár húzza meg magát. Ám Magyarország „bagoly fővárosában”, a Jász-Nagykun-Szolnok megyei Túrkevén, illetve a szomszédos Kisújszálláson a telelő erdei fülesbaglyok száma egy-egy évben akár az ezer példányt is elérheti. A telelő bagolycsapatokhoz csatlakozhatnak más fajok is. A csapat alkalmanként réti fülesbaglyokkal, kuvikokkal, macskabaglyokkal is bővülhet. A baglyok azért húzódnak télen az agrárgazdálkodásból élő falvakba, mert az érintett települések környékén jó eséllyel juthatnak élelemhez, ott ugyanis gazdag az egér- és pocokfajokból álló rágcsáló kínálat.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés