Hódmezővásárhelyen, a XXVIII. Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napok Szakkiállítás és Vásár helyszínén beszélgettünk az MKB Agrárpartner Program szakmai vezetőjével, Simon Attilával. A szakember beszélt a szolgáltatásuk egyik legnagyobb előnyéről, megosztotta az idei szezon betakarításához kapcsolódó tapasztalatokat, valamint részletesen beszélt a takarmány- és a terménypiac aktuális és várható jellemzőiről.

Hogy alakul a terménypiac idén ősszel?

Egy soha nem látott mértékű áremelkedés alakult ki, amelynek két fő oka van. Az egyik a vártnál kicsit kevesebb, átlagos magyarországi termés, a másik pedig Kína sertéságazatának megnövekedett importigénye. Ezeken kívül befolyásoló körülmény az is, hogy ebben a helyzetben Nyugat-Európa többet exportál, így a belföldi piacain egyfajta vákuum keletkezett, amit többek között magyar búzával pótolnak. Nagy hátrány, hogy Magyarországról - a folyóink megfelelő fenékmélységének hiányában- csak drágán tudunk szállítani, a vízi útvonalakon fél, vagy háromnegyed részt tudunk az uszályokra rakodni. A trieszti kikötő tengelyen elérhető ugyan, de az átrakodás megnöveli a költségeket.

Milyen kihívásokkal szembesülnek a növénytermesztők és az állattartók?

Simon Attila, az MKB Agrárpartner Program szakmai vezetője

Aki a saját állattartásához a saját terményét használja fel, némi piaci előnyt élvez. Persze kérdés, ha a terményt nem etetné fel az állataival, hanem a szabadpiacon adná el, nem érne-e el magasabb árbevételt. Úgy gondolom, hogy csak az marad versenyképes, aki az állatállomány táplálásához szükséges takarmánymennyiségnek legalább a felét maga tudja megtermelni. Lényeges kérdés a fehérje felhasználása és származása is. Az importnál ugyancsak árnövekedést lehet tapasztalni, ezzel párhuzamosan sokat várnak a hazai fehérjeprogramtól. Fontos szerepe lesz annak, hogy mennyire tér vissza a borsó, a lóbab és a többi fehérjenövény a hazai vetésforgókba. A növénytermesztők számára az elmúlt 4-5 év igazán jól sikerült, ami hozzájárul a beruházási és a pályázási kedv növekedéséhez, de tartok attól, hogy kicsit egyoldalúvá válik az ágazati előnyük. Addig jó a helyzet, amíg a beruházás hitelezéséhez az önerőt egy agrárvállalkozás maga állítja elő, de amikor már ahhoz is hitelt kell felvennie, és a megtermelt marzs 10 százalék alatti, akkor el kell gondolkodni a hatékonyságon, a megtérülésen és a kockázatokon. A másik kihívás egy akkora szintlépés, amit a dimenzióváltáshoz vagy a kvantumugráshoz lehet hasonlítani. Amikor ugyanis a kis- vagy középvállalkozásból lesz közepes- vagy nagyvállalkozás, és a cég több 100 millió forintos árbevételt generál, a vállalatvezetés már egy egészen másfajta gondolkodást igényel, mint azelőtt. Másként kell gazdálkodni is, például más logikára van szükség a takarmányozás, a pénzügyi döntések és az állategészségügy területén is.

Milyen előnyt kínál a gazdáknak az MKB Bank?

Gyorsaságot, mindenképpen! Erre az építőanyagok és szolgáltatások áremelkedésének ütemét látva óriási szüksége van a gazdáknak. A gyors ügyintézés ma már jobban befolyásolja a beruházást, mint az adott időszak 0,5 vagy 1 százalékos kamatváltozása. Meghatározó az is, hogy lesz-e elegendő olyan kivitelező, aki szakszerűen és pontosan valósítja meg a terveket. A fejlesztések befejezését az is komolyan befolyásolja, hogy mennyi idő alatt érkeznek meg a speciális gépek a gazdaságokhoz. A késés ugyanis pont azt a szakaszt fékezi le, amikor már működtetni kellene a rendszereket. Az épületek elkészítése is nehéz feladat, de a technológiai beüzemelésre bizony sokat kell várni.

A terménypiac várható alakulásáról is beszélt Simon Attila, az MKB Agrárpartner Program szakmai vezetője - Fotó: Magro.hu, CSZS, Mezőkövesd

Milyenek az idei aratási szezon eredményei?

A termény minősége és beltartalma jó, így a magyar gabona jellemző tulajdonságait ez a szezon is teljesíti. Az esők nem voltak országosak, az aratás rendben lezajlott, a modern kombájntechnológiáknak köszönhetően pedig alacsony szemveszteséggel zárhattak a gazdák. A napraforgók hozzák az országos átlagot. Aki mindent megadott a növényeinek, jól jár, mert magas áron lesz jó minőségű és megfelelő mennyiségű termése. A kukorica idén várhatóan nem ér el olyan szép eredményt, mint 2020-ban, mert éppen a virágzás közepén volt nagy aszály. A júliusi csőképződés és címerhányás idején nem teltek meg a sorok. A csapadék eloszlása heterogén volt, lokálisan, 50-80 kilométeres szakaszokon jelentkezett.

Az új fajták genetikájában egyre fontosabbá válik a szárazságtűrő képesség és a vízleadás gyorsasága. Eközben az aszály miatt megindult a kukorica és a cirok párbaja. Az átlagosnál szárazabb évben az utóbbi a győztes, 600-800 milliméteres országos eső esetén viszont a kukorica verhetetlen. Az alacsonyabb aranykorona értékű, szárazságnak kitett területeken érdemes cirokkal próbálkozni, mert rossz körülmények között jó eredményeket és minőséget hoz. A cirok olcsóbban előállítható, magabiztosabban termelhető és nem igényli a hidas traktor használatát.

Mit üzen a magyar termelőknek?

A modern gazdáknak a megérzéseik mellett egyre inkább a számításaikra is kell hagyatkozniuk. Ez utóbbihoz a megfelelő agrotechnika és szaktudás rendelkezésre áll, aki kéri, annak pedig az MKB Bank felkészült szakértői örömmel segítenek a financiális megvalósításban. Az MKB Bank szolgáltatásaival igazodik az agrárszektor heterogén finanszírozási igényeihez, illetve olyan pénzügyi szolgáltatási palettát hozott létre, amely figyelembe veszi az ügyfél gazdasági méretét, továbbá gazdálkodásának szervezeti összetettségét is. Abban támogatjuk a gazdaságokat, hogy egy pénzügyileg stabil környezetben tudjanak dolgozni és fejlődni.

Az MKB Agrárpartner Program érti, hogy a gazdáknak mire van szükségük és mindenben a segítségükre van. Szívügyünk az agrárium.

MKB Agrárpartner: Szívügyünk az agrárium.

(x)

Megosztás

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás