A magyar érdekek is érvényesültek GMO ügyben
Közel egy éve, hogy vita folyik a génmódosított növények tiltásáról. Tavaly novemberben már látszott a fény az alagút végén, azaz, hogy az Európai Unió Parlamentje várhatóan módosítani fogja a GMO-k termesztése kapcsán létrejött jogszabályt. Tegnap, január 13-án pedig meg is szavazták, hogy az egyes EU-s tagállamok rendelkezhessenek egyénileg, hogyan viszonyulnak saját országukban a témakörhöz.
A GMO mentesség megőrzése a magyar alaptörvényben megfogalmazott célkitűzés. Így a törvényalkotók szerint hazánknak kiemelten fontos stratégiai érdeke biztosítottnak látszik a jövőben is azzal, hogy egyénileg hozhat szabályozásokat. A módosítás eredményeként egy tagállam kétféleképpen tilthatja vagy korlátozhatja a GMO-k termesztését.
- Tegyük fel, hogy az adott tagállamon belül tiltott a gmo-termesztés. Azonban lehetőség van arra is, hogy ennek ellenére egy termesztő kérelmet nyújtson be, hogy az ő területére vagy területének egy részére ne legyen érvényes a tiltás. A kérelmet elbírálják, és az ez alapján született határozat-tervezetről a tagállam dönt végső soron. Azaz, hogy jóváhagyja-e, vagy megtiltja az adott gazdának is a gmo termesztést. VAGY
- A tagállam az engedélyezést követően szabadon dönthetne a tiltásról vagy korlátozásról azzal, hogy jelzi a bizottság felé indokait. A tagállam mérlegelheti, hogy figyelembe veszi-e a bizottságtól esetlegesen kapott észrevételeket.
A tagállamok több dologra is hivatkozhatnak indoklásukban:
Hirdetés
- a földhasználattal kapcsolatos nemzeti politikájukra,
- a GMO-k más termékekben való előfordulásának elkerülésére,
- illetve agrárpolitikai célokra, valamint társadalmi és gazdasági indokokra is.
Ezáltal most már nem csak környezetvédelmi és egészségügyi indokokra való hivatkozással tudjuk megtiltani a GMO-k termesztését.
A mostanáig fennálló rendszer alapján rendkívül nehéz volt a moratórium meghozatala és fenntartása:
- Egyrészt igen költséges tudományos vizsgálatok szükségesek hozzá, melyhez a fajtatulajdonosok nem adnak a szabadalmukkal védett vetőmagokból.
- Másrészt pedig az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA), a GMO-król eddig mindig pozitívan állást foglaló tudományos tanácsadó testület véleménye alapján, a tilalom feloldására vonatkozó javaslatról a többi tagállam dönt. A bizottság moratóriumot eltörlő javaslata ellen szinte lehetetlen megszerezni a minősített többséget, bár ez Magyarországnak az elmúlt időszakban kétszer is sikerült.
Összegezve tehát, a most elfogadott jogszabály módosítás alapján egyszerűbb lesz a GMO-k termesztésének tiltása.
Forrás: FM Sajtóiroda
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés