A termelési támogatás kiterjesztését kezdeményezte a kivi- és fügetermesztés tevékenységekre Magyarország az Európai Bizottságnál (EB). Az Agrárminisztérium (AM) mezőgazdaságért felelős államtitkára, Feldman Zsolt Becsehelyen, a legnagyobb magyarországi kiviültetvényben tett látogatásakor a Magyar Távirati Irodának elmondta, hogy a lehetőséget látnak a kivi és a füge magyarországi termesztésében. Ezért kezdeményezték az EB-nél a termeléshez kötött, hektáralapú támogatás kiterjesztését. Ezen felül elindult a kivi és a fügeültetés szakmai feltételeinek kidolgozása, hogy telepítési támogatásra is lehetőség nyíljon. A tervek szerint a gazdálkodók már a 2019-re vonatkozó támogatási kérelmek beadásakor jelezhetik igényüket a kivi- és a fügetermesztés iránt. Láthatóan komoly piaci igény van azokra a friss gyümölcsökre, amelyek nem távoli országokból, tartósító eljárással eltarthatóvá tett formában érkeznek Magyarországra, ráadásul árban is versenyképesek - mondta az államtitkár.
A kivi- és fügetermesztés a globális felmelegedés miatt Magyarország déli részén már teljesen ésszerű ágazattá fejlődhet - MTI Fotó: Varga György
Ezen felül a kivi- és fügeültetvények munkaerőigénye sok más gyümölcskultúráénál alacsonyabb. Ezért is érdemes a gazdálkodóknak átgondolni ezt a lehetőséget ott, ahol a feltételek megfelelőek.
Cseresnyés Péter, az Innovációs és Technológiai Minisztérium parlamenti államtitkára, a térségi Mura Nemzeti Program miniszteri biztosa arról beszélt, hogy a Magyarországon legnagyobbnak számító, 6 hektáros kiviültetvény egyfajta mintaprogramnak számít. Arra is példa, hogy a térség adottságait kihasználva, fejlesztéssel, új technológiákat alkalmazva miként lehet az elhagyott zártkerteket ismét termelésbe fogni. Sőt, az importot kiváltani. Az államtitkár szerint az agrártárcával egyeztetések kezdődtek arról, hogy miként lehet a kisebb ültetvények gazdáit támogatási forrásokhoz juttatni és piacra segíteni. Erre jó példa lehet a közeli Nagyrécsén bogyósgyümölcsök termesztésére, feldolgozására és értékesítésére helyi gazdákból alakult termelői összefogás.
Az egyre északabbra tolódó termesztési övezetek miatt gond nélkül termeszthető a kivi és a füge Magyarország déli részén
Gyuricza Csaba, a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ főigazgatója az MTI kérdésére válaszolva elmondta, hogy a klímaváltozás a mezőgazdaságban szükségessé teszi a technológiaváltást. Látható, hogy elsősorban Dél-Magyarországon olyan új növényfajták termesztésére is lehetőség nyílik az egyre északabbra tolódó termesztési övezetek miatt, amelyekre néhány évtizede még nem volt példa.
Emiatt a málnatermesztést ma már szinte nem lehet árnyékolás nélkül végezni Magyarországon, holott erre korábban nem volt szükség. Eközben olyan új gyümölcsök jelentek meg, mint a kivi vagy a füge. Mindez szükségessé teszi a tudományos kutatásokat is, hiszen a termelésnek új irányokba kell mozdulnia.
Cseresnyés Péter, az Innovációs és Technológiai Minisztérium parlamenti államtitkára, a Mura-program miniszteri biztosa (j) és Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium mezõgazdaságért felelõs államtitkára szedi a kivit Miklós Ákos Márton kiviültetvényén a szüret kezdetekor a Zala megyei Becsehelyen 2018. október 13-án. A termelési támogatás kiterjesztését kezdeményezte a kivi- és fügetermesztésre Magyarország az Európai Bizottságnál (EB).
MTI Fotó: Varga György
A közel 6 hektáros kiviültetvény szakmai vezetője, Miklós Ákos Márton szerint a tavalyihoz képest megduplázódott a zöld kiviből a termésmennyiség. Ez idén meghaladja a 20 tonnát. De ezen felül a sárga vagy gold kiviből is 3-4 tonnás termésre számítanak. Már hónapokkal a nemrég kezdődött betakarítás előtt elkelt a teljes termésmennyiség, az egyik nemzetközi áruházlánc magyarországi hálózata árusítja a becsehelyi eredetmegjelölésű kivit. Úgy látja, hogy a jelenlegi termésmennyiség többszörösére is lenne igény.
???? Arról is beszélt, hogy nemrég a Pannon Egyetem Georgikon Karának kutatói és a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szakemberei a becsehelyi ültetvényen fügekísérlet fajtavizsgálaton vettek részt. A most 226-fajta fügével futó kísérletben keresik azokat a változatokat, amelyek a leginkább alkalmasak a magyarországi viszonyok közötti nagyüzemi termesztésre. Ezt segíti többek között a Miklós Ákos Márton által betelepített fügedarázs is, mert az alig 1 milliméteres porzórovarnak köszönhetően keményebb héjú és magasabb cukortartalmú a termés.

Megosztás

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás