Nem az olyan őshonos nagyragadozók, mint a hiúzok, a farkasok vagy a medvék jelentenek veszélyt az emberre, hanem a számos betegséget terjesztő kullancsok és szúnyogok – mondta a Híradónak Gombkötő Péter, a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság zoológiai referense, aki számos, a magyarországi medvékkel kapcsolatos tudnivalóról, így a medveészlelésekről is beszélt.

A Híradó hosszú, hasznos tartalomban írta meg, hogy egészen a 19. század közepéig éltek barna medvék hazánk jelenlegi területén is. A napjainkban fokozottan védett állatnak minősülő őshonos nagyragadozó az elmúlt másfél évszázadban csak olykor-olykor tévedt ide, ám az utóbbi években egyre több beszámoló született a vadállat magyarországi felbukkanásáról.

A magyarországi medvékkel kapcsolatos tudnivalókról, így a medveészlelésekről is beszélt Gombkötő Péter, a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság zoológiai referense - a képen egy fiatal barna medve az erdélyi Kovászna megyében található Torja község közelében, 2021. augusztus 21-én (Fotó: MTI/Veres Nándor)
A magyarországi medvékkel kapcsolatos tudnivalókról, így a medveészlelésekről is beszélt Gombkötő Péter, a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság zoológiai referense - a képen egy fiatal barna medve az erdélyi Kovászna megyében található Torja község közelében, 2021. augusztus 21-én (Fotó: MTI/Veres Nándor)

Magyar medvék

Miskolc főutcáján, a villamossíneken kószált a helyiek által Mihályként emlegetett állat, pár hete pedig a Bükk által körbeölelt nagyváros egyik játszóterének közelében látott barna medvét egy járókelő. Az utóbbi napokban Nógrád és Hajdú-Bihar vármegyében is többen látni vélték a nagyvadat, az egyik halápi gazda pedig azt állítja, hogy jelentős kárt okozott az állatállományban a tanyáján portyázó vadállat.

Ezeket a medveészleléseket nem erősítették meg a területileg illetékes szakemberek. A Hortobágyi Nemzeti Park még nem kommentálta az állítólag Hajdú-Biharban portyázó nagyvad jelenlétét, a Bükki Nemzeti Park szakembere pedig sem megerősíteni, sem cáfolni nem tudta azt a bejelentést, miszerint megtermett nőstény medve kószált bocsával pár hete a Horváth-tetői játszótér közelében, hiszen a helyszíni vizsgálatkor nem találtak értékelhető nyomokat.

„Semmi nem támasztja alá a szemtanú jelzésén túl az Avason a faj jelenlétét” – mondta Gombkötő Péter, aki szerint a helyszínen nem leltek a vadállat jelenlétére utaló szőrszálat, láb- vagy egyéb genetikai nyomokat. A helyszínen készült, és az igazgatóságuk számára megküldött felvétel pedig nem köthető medvéhez.

Gyakran felbukkan a Bükkben

A szakember kifejtette, hogy 2008-tól a Bükkben és a nógrádi régióban is többször bukkant fel medve,  idén pedig május végéig szinte folyamatosak voltak az észlelések, ám azóta nincs hitelt érdemlő adat a nagyragadozó jelenlétére.

Míg Székelyföldön komoly veszélyt jelent az ember és a medve közötti konfliktus, addig itt nincs ok félelemre, hiszen Erdélyben nagyságrenddel több barna medve él.

Hazánkban csak egy lassan visszatelepülő medveállományról lehet beszélni, melynek tagjai időszakosan tartózkodnak itt, van olyan példány, amely évekig itt él, majd eltűnik.

Behajszolták a medvét a városba

A zoológiai szakreferens szerint a hazánkban élő medveállomány nagyságrendjénél fogva nem jelent veszélyt a lakosságra. Jellemzőbb az, hogy a felelőtlen emberek provokálják a medvéket, ezáltal önmagukat és másokat sodornak veszélybe. Példaként említette, hogy pár éve egy autós üldözés során hajszoltak egy barna medvét lakott övezetbe, a megzavart állat ezt követően megjelent Miskolc belvárosban, ahol a villamossíneken is kószált, majd felbukkant számos észak-magyarországi településen, mielőtt kilépett az országból.

Kiemelte azt is, hogy a fokozottan védett nagyragadozóink illegális elpusztításával kapcsolatosan számos eljárás folyt, illetve jelenleg is folyamatban van.

A zoológus elmondta, hogy a barna medvék látása nem túl éles, szaglásuk viszont kiváló, leginkább növényi táplálékot, de esetenként dögöt is fogyasztanak. Az erdei vadetetőket is látogatják, sajnos hozzászoktathatók a vadgazdálkodók által biztosított táplálékhoz, ennek következtében pedig csökkenhet a medvéknek az emberektől való félelemérzete is. A külföldön készült felvételek tanúsítják, hogy a kiszórt bőséges élelemért általában nem folyik harc a fajok között az erdőkben, a medvék és a vaddisznók például békésen, egymás mellett csemegéznek.

Jó anya a medve

Gombkötő Péter a medvék életmódjával kapcsolatban kiemelte, hogy rövid idő alatt hatalmas távolságokat képesek megtenni, általában párkeresés miatt kelnek útra, gyakran országhatárokat átlépve kóborolnak, próbálnak territóriumot foglalni és szaporodni.

A hímek magányosak, „remete” életet élnek, a nagy testű példányok két lábra állva, akár két és fél méter magasak is lehetnek. A hímek csak az ivarzás időszakában keresik a nőstények társaságát. Ha a párzás után vemhesség alakul ki, a nőstény télen hozza a bocsát vagy ikreit a világra.

„A medve jó anya, nagyjából két évig gondozza kicsinyeit, ebben az időszakban felügyeli és mindenre megtanítja az utódait. Mindez tartós anyai kötődésre utal” – hangsúlyozta a zoológiai szakreferens. 

A fajon belüli szelekció megfigyelhető a medve esetében. Beszélt a hímek – emberi szemmel kegyetlennek tűnő – állományszabályozó szerepéről is, hiszen a hímek képesek elölni a bocsokat annak érdekében, hogy anyjukat párzásra késztessék, kényszerítsék. 

A medvével való találkozás

A szakember szerint kicsi az esélye annak, hogy szemtől szemben medvével találkozzunk a magyar erdőkben. A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság honlapján számos tanáccsal látják el a kirándulókat és a gazdálkodókat a nagyragadozókkal kapcsolatos konfliktushelyzetek megelőzésének érdekében. Ha véletlenül medvével találkozunk, ne nézzünk a szemébe, ne fordítsunk neki hátat, ne akarjunk elfutni, mert gyorsabb nálunk, ne próbáljuk közelről lefényképezni, ne etessük – javasolják a szakemberek.

Beleillik a bükki élővilágba

„Az első és legfontosabb aranyszabály, hogy ne térjünk le a kirándulás során a kijelölt erdei ösvényekről, hiszen a turistautak emberszagú közege már eleve egyfajta védelmet biztosít. Ennek a szabálynak a betartásával már önmagában igen komoly óvintézkedést teszünk meg önmagunk védelmében” – tanácsolta Gombkötő Péter.

Hangsúlyozta, hogy a medve nem játék, hanem vadállat, ám az emberre nem az olyan hazánkba visszatelepülő nagyragadozók, mint a hiúz, farkas vagy a medve jelentenek valódi veszélyt, hanem a vérszívók, köztük szúnyogok és kullancsok, amelyek számos veszélyes kórt terjesztenek.

Gombkötő Péter kiemelte, hogy hazánk területén évszázadokkal ezelőtt is élt medve, hiúz és farkas is, ezeknek az őshonos fajoknak a visszatelepülését üdvözlik a természetvédelmi szakemberek.

Míg a felelőtlen állattartók által szabadon engedett egzotikus fajok veszélyt jelenthetnek a helyi ökoszisztémára, az őshonos barnamedvének helye van a Bükkben, mert beleillik a magyar erdők élővilágába - írta a cikk a szakemberre hivatkozva.

További híreink

A medvéknél nagyobb veszély hazánkban a kórt terjesztő kullancs és szúnyog

2024.12.02.

A magyarországi medvékkel kapcsolatos tudnivalókról, így a medveészlelésekről is beszélt Gombkötő Péter, a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság zoológiai referense.

Kézikönyvvel segíti a gazdákat az új Agrár-környezetgazdálkodási támogatás igénylésében a NAK

2024.12.02.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara egy kézikönyvben foglalta össze az AKG-val kapcsolatos tudnivalókat.

A világon elsőként Dánia adóztatja meg a tehenek károsanyag-kibocsátását

2024.12.02.

A dán parlament megszavazta a törvényjavaslatot, ami 2030-tól kezdve környezetvédelmi adót vet ki a mezőgazdaságra a károsanyag-kibocsátás után.

Nagy sebességű robotültetők a precíziós palántaneveléshez

2024.12.01.

A holland TTS vállalat kifejlesztett egy sor nagysebességű automata robotot, amelyeket a fiatal palánták hatékony és pontos átültetésére terveztek. Az öt különböző modellt kínáló TTS gépek akár 10 centiméteres sortávolságot is képesek kezelni, így a legkülönfélébb ültetési igényeknek is megfelelnek.

Az ecet, ami több ezer éve velünk van – és még mindig meglepődünk, mire képes

2024.12.01.

Ha kimondjuk az ecet szót ma Magyarországon, többségünknek a zöld flakonos, iparilag előállított ecetsav, egy savanyú, „maró anyag” jut az eszébe. Mire is használjuk az ecetet manapság? Kávéfőző tisztítására, vízkőmentesítésre és óvatosan mérve a jól ismert ételecettel savanyúbb ízt adunk a bablevesnek vagy a lencsefőzeléknek.

Teff: az egészségtudatosak és gluténérzékenyek új gabonája

2024.12.01.

Mérete alig nagyobb egy mákszemnél, de tápértéke kiemelkedő. Az etióp konyhában az „injera" nevű savanykás, lapos kenyér alapanyaga, de lisztként, teljes magként vagy pehelyként is elérhető.

Partnerhírek
Partner

AKG 2025: kiknek érdemes belevágni és hogyan segíthetnek a szakértők?

2024.11.29.

Az agráriumot izgalomban tartó kérdés most az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás lehetősége. Minden termelőnek döntést kell hoznia lehetőségei és adottságai függvényében, hogy pályázik-e vagy sem. Ezt a kérdéskört jártuk körbe a Lajtamag Kft. termékfejlesztőjével, Somody Gergővel; Dr. Nagy Idával a Lajtamag Kft. szaktanácsadójával és Nagy Lászlóval, az Agro Profi Kft. vezető szaktanácsadójával.

Partner

Költségcsökkentés helyett az intenzifikációban látja a kiutat a TIMAC AGRO

2024.11.28.

A műtrágyapiac az elmúlt években folyamatos változásokon ment keresztül, amelyek mély hatással voltak az agráriumra. Az árak normalizálódása, a kereslet ciklikussága és a gazdálkodók alkalmazkodó-képessége új kihívásokat teremtett. Tóth Balázs, a TIMAC AGRO ügyvezető igazgatója segít megérteni, hogyan látják a hazai műtrágyapiacot és milyen innovációkat hoz a vállalat az ágazat számára.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 94 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás