A megelőzés sokkal olcsóbb a probléma kezelésénél a terményraktározásban is
A kukoricaszezon ugyan a gazdák többségének jól sikerült, az alacsony terményárak miatt mégsem boldogok, és kivárnak az értékesítéssel. Emiatt viszont a szokásosnál nagyobb készletek vannak a raktárakban, amelyek állagára így jobban kell ügyelni, különösen mivel még 2021-es és 2022-es termény is előfordul. Párkányi Gábor, a Mertcontrol Group ügyvezető igazgatója foglalta össze a legfontosabb tudnivalókat a Magro.hu olvasóinak.
Tárolási szempontból mi jellemzi most a kukorica piacot?
A tavalyinál és a szokásosnál ugyan kisebb vetésterületen, de jó terméseredmények születtek idén. 8,1 tonnás termésátlaggal 5,4 millió tonna kukoricát takarítottak be a gazdálkodók. Viszont óriási készletek vannak a raktárakban, akadozik az értékesítés, így a téli tárolásra nagyon oda kell figyelni. A hírek szerint mintegy 2 millió tonna kukorica keresi a helyét a külföldi piacokon, mert a belföldi felhasználáson felül ennyi a felesleg.
Az időjárás raktározási és terményállag megóvási szempontból nem kegyes hozzánk, mert jellemzően nagyon magas a páratartalom, így a tételek nem tudnak szellőzni és nem tudják leadni a hőt, ami miatt már látunk problémákat.
Hirdetés
Az a hirtelen hőmérsékletcsökkenés és ingadozás, amit novemberben tapasztalhattunk nemcsak a silókban, de még a síkraktárakban is megviselte a terményt. Idén a szokásosnál korábban indult meg a párakicsapódás, ami jellemzően inkább januárban szokott. Ha ezeket a tárolási problémákat nem kezeljük, az árut nem mozgatjuk és szellőztetjük, minőségromlás következhet be, amire most különösen nagy esély mutatkozik, tekintve hogy a legtöbb telep több hétre bezár.
Ha a terményhalmok felülete megkeményedik a párakicsapódás miatt, megszűnik a szellőzés lehetősége, az áru elkezd csírázni, melegedni, penészedni és bogarasodni. A penészedés pedig együtt jár a toxinképződéssel, így most különösen aktuális az állagmegóvás témája. A nagyobb mennyiségek miatt, ha a tárolókapacitás nem bővült, ugyanazon a négyzetméteren kell sokkal több terményt tárolni.
Hogyan alakult idén a kukorica minősége?
Az idei kukorica toxintartalma kedvezően alakult, egy-két déli és keleti területen mértünk 5-10 ppb aflatoxin-szennyezettséget, de ez valószínűleg egyrészt a tavalyi aszállyal magyarázható, másrészt azokon a területeken látjuk, ahol tavaly nagyon erős volt az aspergillus-fertőzés, és valószínűleg a spórák megmaradtak a területen.
Piaci információk szerint néhány helyen még 2021-es termény is lapul a magtárakban. Okoz-e ez problémát?
Akinek még van 2021-es vagy 2022-es terménye, és akkor mértek belőle 10 ppb-s aflatoxint, azt javaslom, ne azzal számoljon. Meg kell újra nézni, mert a toxinszint biztos, hogy nem csökken, sőt, inkább emelkedni szokott, mert a raktárban a gombák életképesek maradhatnak. Ha az esetleg gyengébb minőségű, szennyezett kukorica összekeveredik az ideivel, akkor elronthatja a minőségét. Legyen mindenki tisztában azzal, mi van a raktárában.
Csak az a kérdés, a gazdálkodók külön tudják-e kezelni a tételeket…
Ha nem tudják, akkor meg azért érdemes megmérni az egész árualapot, hogy ismert legyen, ki, mit ad el és mivel kell számolnia a szállításnál. Drága a fuvar, a tudatlanságnak komoly anyagi következményei lehetnek. Azon kívül, hogy visszaküldik az árut, még teljesíteni kell a szerződést, például fedezeti vásárlással. Ezért azt javaslom, mindig a megelőzésben gondolkozzunk, mert amikor már tüzet kell oltani és problémát kell kezelni, az mindig többe kerül. Többszörösébe, mint a prevenció.
Milyen rugalmasan, milyen határidővel végzik el a méréseket?
Minden nap, még hétvégén is dolgozunk, így az ünnepek alatt is. Akár még aznap, de másnap nagy valószínűséggel tudunk ellenőrt küldeni. A helyszíni mérést azonban nem javaslom, mert nagy a pontatlansága. A reprezentatív mintát akkreditált laboratóriumban érdemes kielemezni.
A saját mintaszállító rendszerünkkel másnapra garantáltan megérkezik a teszteredmény. Tehát nem rajtunk múlik, hogy a termény kontroll alatt maradjon az ünnepek alatt is.
A rendszeres ellenőrzéseken túl hogyan oldható még meg a monitorozás?
Néhány raktárba okos szenzort helyeztünk ki, amely alapvetően a tárolási hőmérsékletet figyeli, de mivel ez korrelál a nedvességtartalommal, a bogarak számával és az áru általános állapotával, hasznos indikátor az áru állagát illetően. A szondák által mért adatokat online követhetjük nyomon, a rendszer ráadásul riasztást is küld, ha a hőmérséklet hirtelen megváltozik.
Hogyan lehet a szondához hozzájutni?
Tőlünk is megvásárolható, de bérleti konstrukcióban, tonna- vagy havidíjas alapon is elérhető. Egy nagyon ügyes megoldás, mindenkinek javaslom, akinek nagy mennyiségű áruja van.
Ezek lehetnek merev, háromméteres pálcák, de flexibilis és hosszú szenzorsorok, szondák is, amiket egy pneumatikus, vákuumos mélységi mintavevővel juttatunk bele a terménybe. A 30 Celsius fok feletti, illetve 10 Celsius fok alatt terményekre kell különösen figyelni.
Üzletileg hogy sikerült az idei év a Mertcontrol Kft. számára?
A 2023-as évünk gazdaságilag jól zárul. Az élelmiszer üzletágunk nagyon szépen fejlődik, a termény és takarmány üzletágunk pedig továbbra is stabil piaci részesedéssel van jelen a piacon. A tanúsítási üzletágunk is elindult, jövőre várunk tőle érdemi eredményt. A megfelelő számú auditor rendelkezésre áll, de még bővítjük a létszámot.
Az idei év kiemelt projektje számunkra egyébként az irodai fejlesztés volt, illetve saját ügyfél- és ügykezelő, valamint az ügymenet támogató szoftvert élesítettünk.
Romániai leányvállalatunk egy új, most már saját irodába költözött, de Szlovákiában szintén új irodában folytatjuk a tevékenységünket. Magyarországon, pedig, Kerepesről Fótra tesszük át a főhadiszállásunkat 2024-ben. Elkészült egy olyan 2500 négyzetméter összalapterületű ingatlan, ahol egy 1250 négyzetméteres laboratórium áll majd rendelkezésre, és ahol már használni fogjuk a nemrég vásárolt, újabb nagyműszeres analitikai berendezésünket is. Az ilyen gáz- vagy folyadékkromatográfiai elven működő gépek rendkívül drágák, de a toxinokat ezekkel lehet mérni a legpontosabban.
Ennek ellenére toxin- és problémamentes, valamint kihívásoktól kevésbé terhelt ünnepeket és új évet kívánok!
(x)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 88 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés