A repcetermesztés körülményei bizonytalanok, de a megújult Clearfield®-technológia továbbra is nagyon széles hatásspektrumú, megbízható gyomirtást biztosít és alkalmazásakor nem kell kompromisszumot kötni: terméseredményben a Clearfield® fajták is kiválóan felveszik a versenyt. Ráadásul a teljes technológia ára is kedvezőbb lett. Mindezt Oczot Márton, a BASF Hungária Kft. junior repce termékmenedzsere mutatta be nekünk.

Milyen kihívásokkal küzdenek a hazai repcetermesztők a növényvédelem és különös tekintettel a gyomszabályozás terén?

A legnagyobb problémát a bizonytalan klimatikus körülmények okozzák. Tavaly több termelő felhagyott a repce termesztésével olyan bizonytalanságok, mint például a tavaszi és őszi szárazság miatt. A preemergens készítményeknél ősszel ugyanis bemosó csapadékra van szükség, és ha ez nem érkezik meg időben, akkor az a gyomirtás hatékonyságát veszélyeztetheti.

Ugyanakkor a Butisan® Complete készítményünkkel végeztünk hatástartam vizsgálatokat és azt láttuk, hogy az ősszel preemergens módon kijuttatott 2,5 liter per hektáros kezelés esetén, a Butisan® Complete még akkor is hatékony a gyomok ellen, ha a kijuttatása után 20-25 nappal jön meg a csapadék. A metazaklór és a dimetenamid-p ugyanis jelentős talajon keresztüli hatástartammal rendelkezik.

Oczot Márton, a BASF Hungária Kft. junior repce termékmenedzsere

Melyik gyomok ellen a legnehezebb a védekezés?

Az országban egyre több helyen okoznak gondot a repcével azonos családba tartozó keresztesvirágú gyomok (pásztortáska, sebforrasztó zsombor, mezei tarsóka, vadrepce, repcsényretek) és az egyszikű gyomok, mint például a nagy széltippan, és évjárattól függően veszélyt jelent a gabona árvakelés is.

A termelők mostanában, az említett gyakran későn érkező bemosócsapadék miatt, egyre inkább a posztemergens megoldásokat kezdik alkalmazni. Itt azt érdemes szem előtt tartani, hogy minél hamarabb kikapcsoljuk a gyomkonkurenciát, annál kevesebb vizet és tápanyagot von el a repcétől az amúgy is egyre szárazabb őszön és annál erősebben tud a télbe menni az állomány.

Egyébként a Butisan® Complete, ami jellemzően preemergens készítmény, korai posztemergens módon is kijuttatható, kiváló hatékonyságára ebben az esetben is számíthatunk.

Pedig érdemes továbbra is a repcében gondolkodni, mert a termény termelői ára jelenleg 180 ezer Ft környékén jár.

A termelési kedv csökkenőben van, de nemcsak a gyomirtási problémák, hanem ezzel részben összefüggésben a terméseredmények miatt is. Az elért országos termésátlagok igen alacsonyan, a 2,6 tonna/ha-os szinten alakultak tavaly, amit csak részben kompenzált a magas terményár.

Az idei termés és a felvásárlási árak nagyban befolyásolják majd a vetésterületet. Akinek 2021-ben jó lesz a repcetermése, az nem fog felhagyni a termesztéssel.

A BASF mit ajánlana a gazdáknak a repce gyomszabályozására?

A már mintegy 10 éve a piacon elérhető, de most megújult Clearfield®-technológiát. Ez tartalmaz egy növényvédő szer hatóanyagot, az imazamoxot, amit csak imazamox-toleráns hibrideknél lehet használni.

Korábban a Clearfield®-hibridek viszonylag alacsonyabb termésátlaggal teremtek, mint a hagyományosak. Vannak, akik emiatt nem választották eddig ezt a technológiát. Azonban már kombinált technológiai ajánlatunkban is elérhető az InVigor 1266 CL elnevezésű Clearfield®-hibridünk, amiről a kísérletek és az üzemi tapasztalatok azt mutatják, hogy versenyképes a hagyományos hibridekkel és nagyon jó terméspotenciállal rendelkezik. Ráadásul az aszálystresszt is jól tolerálja.

Az ajánlat másik eleme a Cleratop® gyomirtó szer, ami a 2021-es évtől új, kedvezőbb áron jelenik meg a piacon, tehát alacsonyabb hektárköltséggel tudnak a gazdák repcét termeszteni és a gyomszabályozás kérdéseit megoldani. Széles gyomspektrumának köszönhetően egy őszi kezeléssel megoldható a repce legfontosabb magról kelő egy- és kétszikű gyomnövényei elleni védelme, és hatásának köszönhetően a speciális egyszikűirtók alkalmazása akár el is hagyható. Kimagasló hatékonysággal bír a repce rokonnövényeinek számító keresztesvirágú gyomok, az egyre nagyobb tömegben megjelenő T4-es (pl. disznóparéj fajok, libatopfélék, csattanó maszlag), valamint az egyszikű gyomnövények ellen, beleértve a kezelés idejére már kikelt gabona árvakeléseket is.

Hogy szól a konkrét ajánlat?

Egy 10 hektáros csomagban az új, alacsonyabb áron elérhető Cleratop®-ot és a hozzávaló Clearfield® InV1266 CL vetőmagot most egy 2+1-es akció keretében vásárolhatják meg a gazdák. Így a gyomirtó szer kedvezőbb ára mellett, két zsák vetőmag áráért 3 zsákot kapnak. Az ajánlat a 2021-es szezonban érvényes. Szeretnénk ezzel a Clearfield® technológiát minél szélesebb körben elérhetővé tenni, hiszen ez az út a kompromisszummentes repcetermesztéshez.

(x)

Megosztás

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás