A mézelő méhek laboratóriumban való tartására vonatkozó javított szabványok ellenére az UMD kutatása szerint a ketrecbe zárt méhek élettartama rövidebb, mint 50 évvel ezelőtt. Ez arra utal, hogy a környezeti feltételeken kívül más is okozhatja a kereskedelmi méhészek méhcsaládjainak nagyobb arányú elvesztését.

A Marylandi Egyetem entomológusainak új tanulmánya azt mutatja, hogy az ellenőrzött, laboratóriumi környezetben tartott egyedi mézelő méhek élettartama 50%-kal rövidebb, mint az 1970-es években. Amikor a tudósok modellezték a mai rövidebb élettartam hatását, az eredmények megfeleltek az amerikai méhészek által az elmúlt évtizedekben tapasztalt növekvő kolóniaveszteség és csökkenő méztermelés tendenciáinak.

„Elkülönítjük a méheket a kolónia életétől, közvetlenül azelőtt, hogy felnőttként kikelnek, így bármi is csökkenti az élettartamukat, az még ezt megelőzően történik” (Fotó: Pixabay)

Egyébként természetes módon öregednek és pusztulnak el

A méhcsaládok cserélődése elfogadott tényező a méhészetben, mivel a méhcsaládok természetes módon öregednek és pusztulnak el. Az elmúlt évtizedben azonban az amerikai méhészek magas veszteségekről számoltak be, ami azt jelentette, hogy több méhcsaládot kellett kicserélniük, hogy életképesek maradjanak a műveletek. Az okok megértésére törekedve a kutatók a környezeti stresszhatásokra, a betegségekre, a parazitákra, a növényvédőszer-expozícióra és a táplálkozásra összpontosítottak.

Ez az első olyan tanulmány, amely a mézelő méhek élettartamának általános csökkenését mutatja ki. Potenciálisan független a környezeti stressztényezőktől, és arra utal, hogy a genetika befolyásolhatja a méhészeti ágazatban megfigyelhető általánosabb tendenciákat. A tanulmányt a Scientific Reports című folyóirat 2022. november 14-i számában tették közzé.

Genetikai komponens

„Elkülönítjük a méheket a kolónia életétől, közvetlenül azelőtt, hogy felnőttként kikelnek, így bármi is csökkenti az élettartamukat, az még ezt megelőzően történik” – mondta Anthony Nearman, a rovartani tanszék doktorandusza és a tanulmány vezető szerzője. „Ez bevezeti a genetikai komponens gondolatát. Ha ez a hipotézis helyes, akkor egy lehetséges megoldás felé is mutat. Ha el tudunk különíteni néhány genetikai tényezőt, akkor talán a hosszabb életű mézelő méhek érdekében tudunk tenyészteni.”

Nearman először akkor figyelt fel az élettartam csökkenésére, amikor Dennis van Engelsdorp entomológus docenssel közösen tanulmányozta a felnőtt méhek laboratóriumi nevelésének szabványosított protokolljait. Korábbi tanulmányokat megismételve a kutatók méhbábokat gyűjtöttek a mézelő méhkaptárakból, amikor a bábok 24 órán belül keltek ki a viaszcellákból, amelyekben nevelkednek. Az összegyűjtött méhek inkubátorban fejezték be a növekedést, majd felnőttként speciális ketrecekben tartották őket.

A halálozási arány megduplázódását tapasztalták

Nearman éppen azt vizsgálta, hogy milyen hatással van a ketrecbe zárt méhek cukros vizes étrendjének sima vízzel való kiegészítése a természetes körülmények jobb utánzása érdekében. Észrevette, hogy az étrendtől függetlenül a ketrecbe zárt méhek átlagos élettartama fele volt annak, mint az 1970-es években hasonló kísérletekben a ketrecbe zárt méheké. (Ma 17,7 nap, míg az 1970-es években 34,3 nap volt.) Ez az elmúlt 50 év publikált laboratóriumi vizsgálatainak alaposabb áttekintésére késztetett.

„Amikor ábrázoltam az élettartamokat az idő függvényében, rájöttem, hogy hűha, valójában ez a hatalmas időhatás van” – mondta Nearman. „A mézelő méhek laboratóriumi nevelésére vonatkozó szabványosított protokollok csak a 2000-es években váltak hivatalossá, így azt gondolnánk, hogy az élettartam hosszabb vagy változatlan marad, mert egyre jobbak vagyunk ebben, igaz? Ehelyett a halálozási arány megduplázódását tapasztaltuk.”

Kevesebb táplálékszerzési idő és alacsonyabb méztermelés

Bár a laboratóriumi környezet nagyon különbözik a kolóniától, a laboratóriumban tartott méhekről szóló történelmi feljegyzések a kolóniákon tartott méhekhez hasonló élettartamra utalnak. A tudósok általában azt feltételezik, hogy azok az elszigetelt tényezők, amelyek az egyik környezetben csökkentik az élettartamot, a másikban is csökkentik azt. Korábbi tanulmányok azt is kimutatták, hogy a valóságban a mézelő méhek rövidebb élettartama kevesebb táplálékszerzési idővel és alacsonyabb méztermeléssel jár. Ez az első olyan tanulmány, amely ezeket a tényezőket összekapcsolja a méhcsaládok cserélődési arányával.

Amikor a kutatócsoport modellezte az élettartam 50%-os csökkenésének hatását egy olyan méhészetre, ahol az elveszett méhcsaládokat évente pótolják, a kapott veszteségek aránya 33% körüli volt. Ez nagyon hasonló a méhészek által az elmúlt 14 évben jelentett 30%-os és 40%-os átlagos téli és éves veszteségekhez.

Nearman és van Engelsdorp megjegyezte, hogy az általuk laboratóriumban tartott méhek valamilyen alacsony szintű vírusfertőzésnek vagy növényvédőszer-expozíciónak lehetnek kitéve a lárvális stádiumban, amikor a kaptárba költöznek, és a dolgozó méhek etetik őket. A méhek azonban nem mutatták az ilyen expozíció nyílt tüneteit, és a hosszú élettartam genetikai összetevőjét más rovaroknál, például a gyümölcslegyeknél is kimutatták.

A kutatók következő lépése az lesz, hogy összehasonlítsák a mézelő méhek élettartamának tendenciáit az Egyesült Államokban és más országokban. Ha eltéréseket találnak a hosszú élettartamban, akkor elkülöníthetik és összehasonlíthatják a lehetséges hozzájáruló tényezőket, mint például a genetika, a növényvédőszer-használat és a vírusok jelenléte a helyi méhállományban.

(Forrás: phys.org)

Megosztás

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás