A méhek egyik legveszélyesebb fertőzése, a deformált szárnyvírus elcsökevényesíti a szárnyakat, és a beporzott növényeket megfertőzve terjeszti a betegséget. A méhvírus ellen eddig nem találtak hatásos gyógymódot, de nemrég a kutatók megfigyelték, hogy a házi méhek előszeretettel látogatják a gombákat. Ebből következtettek arra, hogy minden bizonnyal ösztönös öngyógyítási folyamatról lehet szó. Egy másik élőlény felhasználásával védhetik meg magukat a méhek a méhatka közvetítette vírus ellen. Az Agrárágazat írt cikket a témáról, ezt az anyagot szemléztük. A gombák ugyanis hatékony vírusölő tulajdonságokkal is rendelkeznek, így valószínű, hogy a méhek nemcsak a táplálkozás miatt látogatják többek között a taplóféléket, hanem gyógyszerként használják a gombát. Ilyen például a hazánkban is megtalálható óriás lakkostapló.
A méhvírus ellen gombákat fogyasztanak a méhek, így gyógyítják magukat
A viselkedés egyébként nem egyedi az állatvilágban. Más fajok is ösztönösen keresnek és fogyasztanak olyan hatóanyagú növényeket vagy más anyagokat, amelyek bizonyos betegségeik tüneteit enyhítik vagy elmulasztják. Egy, a Nature folyóiratban közölt tanulmány szerint az óriás lakkostapló kivonatával kezelt méhállományokban jelentősen visszaesett a kórokozók száma. Sőt, a deformáltszárny-vírus mellett egy másik kórokozó, a Lake Sinai Virus (LSV) számát is csökkentette az állatokban – írja a Qubit cikke. Egy másik hasonló példa a humán gyógyászatban is hatékony szernek tartott pecsétviaszgomba, amit a természetgyógyászatban több betegség (Alzheimer-kór, rák) kezeléséhez és általános erősítőként javasolnak immun- és májerősítő, koleszterin- és vércukorszint-optimalizáló hatása miatt. Az Agrárágazat cikke szerint a gombafaj a méheket sújtó betegségek ellen is hatékony.
Ez a vírus veszélyezteti a világ méheit
A deformált szárnyvírus (deformed wing virus, DWV) a háziméh egy retrovírusa, a háziméh 22 ismert vírusának egyike. Először Japánban izolálták az 1980-as évek elején. Mára világszerte elterjedt. Megtalálható a virágporban és a poszméhméhészetekben is. Graystock et al 2013 Fő közvetítője a háziméhnél az ázsiai méhatka. Nevét a leglátványosabb tünetéről kapta, a szárnyak torzulásáról, elcsökevényesedéséről, és röpképtelenségről. De gyakran társul hozzá lekerekített potroh, bénulás és más idegrendszeri tünetek - írja a Wikipedia.

Megosztás

További híreink

Invazív fajok támadása: Mosómedvék és nutriák okozta kihívások Magyarországon

2024.11.23.

Két gyérítési akció zajlott le a magyarországi mosómedvék és nutriák állományának visszaszorítása érdekében az elmúlt hónapokban, a feladat azonban korántsem fejeződött be. Mivel mindkét inváziós faj gyorsan terjed, és országszerte számtalan nehezen kezelhető problémát okozhat, további terjedésük lassítása természetvédelmi, vízügyi és mezőgazdasági szempontból is kulcsfontosságú kérdés.

Korallvirág kisokos: Fény, víz és gondoskodás lépésről lépésre

2024.11.23.

A korallvirág (Kalanchoe blossfeldiana) egy kedvelt szobanövény, amely színes virágaival és kevés gondozási igényével hódít a növénykedvelők körében. Különleges tulajdonságai és változatos színei miatt sokan választják, ám a megfelelő gondozásával kapcsolatban mégis sok kérdés merülhet fel. Összegyűjtöttük a leggyakrabban feltett kérdéseket és válaszokat, hogy mindenki megtalálja a legjobb módszereket ennek a gyönyörű növénynek az ápolására.

A területalapú támogatási rendszerről beszélt a NAK elnöke

2024.11.23.

Nélkülözhetetlen eleme a területalapú támogatási rendszer a hatékony és fenntartható mezőgazdasági művelésnek - mondta Papp Zsolt György, a NAK elnöke

Újra videón szerepel egy bükki medve

2024.11.23.

Az elmúlt években megbarátkoztak a medvék a Bükkel és Nógráddal.

A körforgásos gazdaság lehet a kiút a fenntarthatatlan gazdálkodásból Áder János szerint is

2024.11.23.

A lineáris gazdaság működtetése fenntarthatatlan, kiutat az elhasznált nyersanyagokat újrahasznosító körforgásos gazdaság jelenthet.

Az emberi kézéhez hasonló „finom” fogást tanulják a robotok

2024.11.22.

Arató robotok, tengeralattjáró-vadászok és távoli bolygókon közlekedő autonóm roverek… A cél az, hogy ezek általánosan alkalmazhatóbbá és önállóbbá váljanak a jövőben – a német Fraunhofer Institute for Material and Beam Technology IWS drezdai kutatói azon dolgoznak, hogy az eszközök „érezni” tudjanak.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 87 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás