A mesterséges intelligencia alapján működő berendezések és gépek magasabb szintre emelik a mai mezőgazdasági rendszerek hatékonyságát. Ez a technológia a növénytermesztés és az állattenyésztés fejlődéshez is egyaránt hozzájárulhat. A mindennapokban is több olyan eszköz terjedt el, amely mögött már az AI (artificial intelligence) tudása dolgozik. De mit hoz a jövő az ilyen technológiák terjedésével és fejlődésével?

Czékus Mihály a Mezőhír portálon írt részletes szakmai cikket, ezt az anyagot szemléztük. Az AI-alapú technológiák segítenek javítani a hatékonyságot minden területen, és kezelik azokat a kihívásokat, amelyekkel a különböző iparágak szembesülnek, beleértve a mezőgazdasági szektort. Ennek kapcsán az agráriumnak ezekre a területeire érdemes gondolni: terméshozam, öntözés, talajelemzés, termésfigyelés, tápanyag-visszapótlás, növényvédelem és az állatállomány egészsége.

A mesterséges intelligencia alapján működő berendezések és gépek magasabb szintre emelik a mai mezőgazdasági rendszerek hatékonyságát. De mit hoz a jövő az ilyen technológiák terjedésével és fejlődésével? - Fotó: Magro.hu, CSZS, Sáregres

Az AI-alapú berendezések és gépek a mai mezőgazdasági rendszert más szintre emelik. Ez a technológia hatékonyabbá teszi a növénytermesztést, és javítja a valós idejű megfigyelést, a betakarítást és a feldolgozást. A mezőgazdasági robotokat és drónokat használó automatizált rendszerek legújabb technológiái óriási mértékben hozzájárulnak a kibocsátás minőségének javulásához. A precíziós gazdálkodás kategória termelte a legnagyobb bevételt a mesterséges intelligencia területén a mezőgazdasági piacon - írta a cikk.

Támogatja a hozam előrejelzését

A környezeti tényezők mellett a fajtaválasztás és a vetőmag minősége határozza meg a maximális teljesítményszintet a növények számára. Az új technológiák segítik a gazdák igényeinek leginkább megfelelő hibrid vetőmagok kiválasztását. A mesterséges intelligencia hozzájárul annak megértéséhez, hogyan reagálnak a magok a különféle időjárási viszonyokra és a különböző talajtípusokra. Ezeknek az információknak az összegyűjtésével a növénybetegségek kialakulásának esélye is csökken. Így a gazdák könnyebben meg tudnak felelni a piaci trendeknek, az éves eredményelvárásoknak, a fogyasztói igényeknek, továbbá könnyebben tudják maximalizálni a terméshozamot.

Megoldás a munkaerőhiány gondjaira

A mesterséges intelligencia jelentős előnyökkel járhat a munkaerőhiány kezelésében. Ez sok vállalat számára komoly kihívást jelent, mivel nehezen találnak képzett dolgozókat a termelési folyamataikhoz. Az AI segíthet enyhíteni ezt a problémát azáltal, hogy automatizál számos olyan feladatot, amelyek általában emberi beavatkozást igényelnek. A mesterséges intelligenciára épülő technológiák hozzájárulhatnak, hogy a munkaerőhiánnyal küzdő nagyüzemi mezőgazdasági vállalkozások több száz hektáron bevethetik a robotikát. Az önjáró robotgépek segítenek csökkenteni az üzemeltetési költségeket, és tovább javítani a szántóföldi terméshozamot. A Kray Technologies megtervezte a világ első teljesen digitális és pilóta nélküli (drón) permetezőjét. Az eszköz napi 1200 hektáros területkapacitással rendelkezik. 

https://www.youtube.com/watch?v=IZ_11V63BFA

Az izraeli székhelyű vállalat, az Edete „mesterséges növénybeporzási” megoldást fejleszt az egyre fogyatkozó beporzó-rovarállomány pótlására. A vállalat egy új módszert dolgoz ki a pollen tárolására, majd a beporzás szinkronizálására beporzógépek segítségével.

https://www.youtube.com/watch?v=0FNQiYOwVnU

Javuló növényvédelem

A mesterséges intelligencia segít a növénybetegségek, a kártevő-fertőzöttség és a nem megfelelő ütemű fejlődés kimutatásában. Számos technológiai cég fejlesztett ki robotokat, amelyek számítógépes látást és mesterséges intelligenciát használnak a gyomok megfigyelésére és precíz permetezésére. Ezek az intelligens permetezőgépek a növényekre szokásosan kipermetezett vegyszerek mennyiségének 80%-át képesek megtakarítani, jelentősen csökkentve a gyomirtásra fordított kiadásokat. Az agráriumra specializálódott, innovatív startupok mesterséges intelligenciát alkalmaznak számos fejlesztésükben. Példaként megemlíthető, hogy egy berlini székhelyű mezőgazdasági startup kifejlesztett egy többnyelvű növénybetegség- és kártevő-diagnosztikai alkalmazást, amely a növényekről készült fotókat használja a betegségek azonosítására. Ez az alkalmazás a képfelismerés-alapú technológiát használja. A gazda okostelefonja segítségével képet készíthet a növényekről, amelyet az applikáció szervere az adatbankban szereplő képpel párosít. 

A növényi kártevők mellett a rovarkártevők vonatkozásában is létezik AI-alapú segítség. A szlovén eredetű Trapview egy automatizált kártevő-megfigyelő és előrejelző rendszer, amely közel valós idejű adatokat biztosít a gazdálkodóknak. Az AI-technológiát alkalmazva a vállalat algoritmusai mintegy 40 különböző rovarfaj azonosítására képesek előrejelzési modelljeikben. A cég állítása szerint ők rendelkeznek a világ legnagyobb algoritmus- és kártevő-adatbázisával.

Az öntözés fejlesztése AI segítségével

A vízszükségletek valós idejű előrejelzése bonyolult. Ezt a prediktív képességet, ami igazi tudományos áttörést jelent, csak az adattudomány, a mesterséges intelligencia és az IT fejlődésével lehet elérni. Becslések szerint a mezőgazdaság használja fel a világ rendelkezésre álló édesvízkészletének 85 százalékát. Ez az arány pedig gyorsan növekszik a népesség növekedésével és az ebből fakadó élelmiszerigény változásával. Ez azt jelenti, hogy hatékonyabb technológiákat kell kidolgozni, hogy biztosítsák a vízkészletek megfelelő felhasználását az öntözésben. A hagyományos öntözőrendszerek egyik legnagyobb hátránya a vízpazarlás. A modern technológia segítségével sok cég fejlesztett már ki érzékelőalapú intelligens öntözőrendszert az optimális vízfelhasználás érdekében. Az öntözőrendszerek optimalizálása és annak mérése, hogy a növények megfelelő gyakoriságú öntözése mennyire javítja a terméshozamot, mind olyan terület, amelyen a mesterséges intelligencia hozzájárul a gazdálkodás hatékonyságának javításához - írták.

Az intelligens öntözés kialakításához számos okos megoldás (Sprinkl, Hydrawise, HydroPoint, Ag Leader, DOMIS: Design of Micro IrrigationSystems, CropX, Ecozen Solution) közül válogathatnak a gazdák.

Az állatállomány egészségének nyomon kísérése

A mesterséges intelligenciában rejlő lehetőségek kihasználása az állategészségügyben lehetővé teszi az olyan rendkívül összetett kérdések kezelését, mint például a járványtan vagy a gazdaszervezet és a kórokozó közötti kölcsönhatások tanulmányozása. A mesterséges intelligencia hozzájárulhat a jobb diagnosztikához a betegségek felderítésében, a megbízhatóbb előrejelzésekhez és a hibák számának csökkentéséhez. 

Annak megértése, hogy egyes haszonállatfajok hogyan reagálnak az étrendre és az étkezési körülményekre, felbecsülhetetlen abból a szempontból, hogyan lehet maximalizálni az állomány teljesítményét.

Az okostelefonra letölthető, az állattenyésztést segítő alkalmazások például: Cattlytics, My Cattle Manager, My Poultry Manager, Cow Master, Farm Manager and Analyzer, VacApp, AGEX Herd, Ranch Manager, NAVFARM, Livestock Manager, CattleMax, FarmWizard, Chetu, Muuu, CattlePro.

AI-jövőkép

A technológia alkalmazása segít előrejelezni az időjárást és a mezőgazdasággal kapcsolatos egyéb feltételeket, mint például a talajminőség, a talajvíz, a termésciklus és a növénybetegségek kimutatása, amelyek kritikus problémákat tartogathatnak a gazdálkodóknak. A mezőgazdaság azonban nem függhet teljesen a mesterséges intelligenciától, mivel az csak azok között a keretek között működhet, amire programozták. 

Ahogy egyre nagyobb a tudatosság és a technológiák elérhetővé válnak az átlagos gazdálkodók számára, úgy nyílnak olyan új távlatok, amelyekben a mezőgazdaság félig autonóm lehet a mesterséges intelligencia vezérletével. Az AI-rendszereknek sok adatra van szükségük a gépek betanításához és a pontos előrejelzésekhez. Kiterjedt mezőgazdasági területek esetén bár a térbeli adatok könnyen gyűjthetők, az időbeli adatok nehezen hozzáférhetők. Például a legtöbb növényspecifikus adatot évente csak egyszer lehet megszerezni, amikor a növények fejlődnek/kifejlődnek. 

A mesterséges intelligencia helyettesítheti azt a tudást, amellyel a gazdák mindig is rendelkeztek? A válasz egyelőre valószínűleg nem – de a közeljövőben minden bizonnyal egyre magasabb szintre fejlődik, kiegészíti és segíti a döntéshozatalt, továbbá javítja a teljes gazdálkodási folyamatot. Az ilyen technológiai fejlesztések valószínűleg jobb mezőgazdasági gyakorlathoz, nagyobb hozamokhoz vezetnek, és minőségileg javítják a gazdálkodók életét - írta a cikk.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás