A téli metszés idején többféle növényvédelmi munkára is sort keríthetünk annak érdekében, hogy a tenyészidőben kevesebb fertőzéssel kelljen megküzdenünk. Mik is ezek a megelőző védekezési módszerek? A téli metszés során alapvető például, hogy eltávolítsuk a beteg ágakat.

Beteg ágaknak tekintendők a meggy, a kajszi vagy a szilva moníliás vesszői, amelyek valószínűleg még a virágzás idején fertőződtek meg. Ha nem vágjuk le azokat tőből, vagy az egészséges részig, a gomba tovább tud terjedni az ágakban, és rákos sebek alakulnak ki.

Fertőzött csúcsrügyből lisztharmatos hajtás fejlődik, a metszés a megoldás (Forrás: magyarmezogazdasag.hu)

Az elszáradt fás részeket 20-30 centiméterrel hosszabban vágjuk le, mint amekkora a szemmel látható száradás. A betegségre mézgakiválás is felhívja a figyelmet. Az említett csonthéjasokon kívül az őszibarack, a mandula és a cseresznye is fogékony a fertőzésre.

Szedjük le a fákról a gyümölcsmúmiákat!

És ha már a moníliánál tartunk, az összeaszalódott gyümölcsmúmiákat is szedjük le a fákról. Ezek más későbbi moníliafertőzés áldozatai.

Amerikai kísérletekkel bizonyították, hogy számottevően csökken a fertőzésveszély azokban az ültetvényekben, ahol sikerül minden moníliás gyümölcsöt begyűjteni a fákról. Múmiákat gyakorlatilag minden gyümölcsfán találhatunk, ugyanis hazánkban három különböző moníliafaj fertőz, csonthéjasokat, almástermésűeket egyaránt.

Többféle növényvédelmi munka a téli metszés idején

Többféle növényvédelmi munkára is sort keríthetünk annak érdekében, hogy a tenyészidőben kevesebb fertőzéssel kelljen megküzdenünk. Mik is ezek a megelőző védekezési módszerek?

Egyes almafajták különösen érzékenyek a lisztharmatra, ezek közé tartozik a Jonathan és annak leszármazottai, az Idared, a Granny Smith, a Golden Delicious, a Mutsu, az újabb fajták közül a Crimson Crisp.

Micéliummal telel át a lisztharmatgomba

Metszéssel úgy lehetünk a segítségükre, hogy lecsipkedünk minden vesszővéget, amin lisztharmatos rügyet látunk. Ezek általában a csúcsrügyek, amelyekben micéliummal telel át a lisztharmatgomba.

A fertőzött rügyek ezüstös szürkék, és a rügypikkelyeik nem olyan zártak, mint az egészséges rügyeké, ezeket hívjuk rojtos rügynek. A beteg rügyekből pedig tavasszal lisztharmatos hajtások fejlődnek.

Nevéből is érzékelhető, hogy a nektriás ágrákosodás kórokozó gombája a fák ágain vagy törzsén okoz rákos sebeket. Először csak besüppedő foltok láthatók a fertőzés helyén, majd a kéreg fölrepedezik, illetve megjelennek a gomba szaporítóképleteit rejtő apró barna dudorok a kérgen.

Kezelés nélkül a betegség egyre terjed, és az ág elhal, elszárad. Ha tehát sok apró, szemölcsszerű kidudorodást látunk egy ágon, vágjuk le, a rákos sebeket pedig kacorral vágjuk körül, és kenjük be rezet is tartalmazó sebkezelő anyaggal. A gombának a hűvös, csapadékos, párás idő kedvez, sebzéseken keresztül fertőzi a fákat. Elsősorban az alma és a körte fogékony a betegségre.

Virágzás idején metsszük!

Gyors ágszáradás a következménye a pszeudomonaszos betegségnek, amit egy baktérium okoz. Elsősorban a csonthéjasokat fertőzi kora tavasszal, sebzéseken keresztül, és ennek megelőzésére javasolják, hogy a kajszit és az őszibarackot virágzás idején metsszük.

Nemcsak gombák és baktériumok fertőzését állíthatjuk meg, hanem egyes kártevők telelő alakjaitól is megszabadulhatunk. A nyugalmi időszakban végezhetjük el a kéregkaparást, törzstisztítást is, amivel telelő hernyókat, kártevő lepkék, levéltetvek, atkák tojásait távolíthatjuk el a fákról.

Mielőtt nekikezdünk az aprólékos munkának, terítsünk valamit a fa alá, amiről össze tudjuk gyűjteni a kaparékot. Ettől tüzeléssel célszerű megszabadulni, míg a gyümölcsmúmiákat mélyre is eláshatjuk a kertben. A beteg növényi részeket semmiképp se komposztáljuk, mert a legtöbb kórokozó szaporítóképletei elég ellenállóak ahhoz, hogy túléljék a folyamatot.

(Forrás: magyarmezogazdasag.hu)

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás