Egy fenntarthatóbb jövő felé - írja a Green Deal, a Zöld megállapodás témáját bemutató weboldal az Európai Unió első klímasemleges kontinens megteremtését célzó programjáról. Az éghajlatváltozás és a környezeti károk elleni küzdelem sürgető feladat az EU és az egész világ számára. A jobb jövő érdekében olyan stratégiára van szükség, amelyben Európa továbbra is világelső szerepet tölthet be a fenntarthatóságra és a klímasemlegességre irányuló erőfeszítésekben. Ebben nagy része van a mezőgazdasági termelés szabályozásának is.

Mit tesz az Európai Unió?

Az uniós gazdaság fenntarthatóságát célzó európai zöld megállapodás, a Green Deal az EU ütemterve, amellyel a környezeti és éghajlati kihívásokból lehetőségeket kovácsolhatunk, és az átalakulást mindenki számára méltányossá és befogadóvá tehetjük - írják. Az új növekedési stratégia az EU gazdaságát modern, klímasemleges, erőforrás-hatékony és versenyképes gazdasággá hivatott átalakítani. Célja többek között, hogy:

  • az üvegházhatású gázok kibocsátásának mértéke 2050-re nettó nullára csökkenjen;
  • a gazdaság növekedése függetlenedjen az erőforrás-felhasználástól;
  • a klímasemleges és reziliens társadalom felé vezető úton mindenkinek esélye legyen az érvényesülésre, és ne legyenek elmaradott térségek.
Több útvonal és lehetséges forgatókönyv szerint valósulhat meg a gyakorlatban az európai Zöld megállapodás, a Green Deal - Fotó: Magro.hu, CSZS, Mezőhegyes

Az uniós missziók jelentős mértékben hozzájárulnak az európai zöld megállapodás céljainak eléréséhez. Az egyes missziók olyan intézkedések - például kutatási projektek, szakpolitikai intézkedések vagy akár jogalkotási kezdeményezések - portfóliójaként működnek, amelyek egy olyan mérhető cél elérésére irányulnak, amelyet egyedi intézkedésekkel nem lehetne megvalósítani. Ezek a küldetések a Horizont Európa keretprogram szerves részét képezik.

A Green Deal az EU szerint:

Az éghajlatváltozás és a környezet károsodása egzisztenciális veszélyt jelent Európa és az egész világ számára. E problémák kezelése érdekében az európai zöld megállapodás az EU gazdaságát modern, erőforrás-hatékony és versenyképes gazdasággá fogja átalakítani. Az európai zöld megállapodás a koronavírus-válságból is kiutat mutat. A 7 éves uniós költségvetés és a Next Generation EU eszköz révén rendelkezésre álló, összesen 1,8 billió (ezermilliárd) eurót kitevő pénzösszeg egyharmada az európai zöld megállapodás célkitűzéseinek finanszírozására szolgál. Az Európai Bizottság javaslatokat fogadott el annak érdekében, hogy éghajlat-, energia-, közlekedés- és adópolitikája révén az EU 2030-ra legalább 55%-kal csökkenteni tudja a nettó üvegházhatásúgáz-kibocsátást az 1990-es szinthez képest. 

Egészséges élelmiszerrendszer 

Az emberek, a társadalmak és a bolygónk egészsége egymással kölcsönhatásban áll. A fenntartható élelmiszerrendszerek ezért az európai zöld megállapodás, azaz az uniós fenntartható és inkluzív növekedési stratégia középpontjában állnak, amelynek célja a gazdaság fellendítése, az emberek egészségének és életminőségének javítása, valamint a természet védelme. A közös agrárpolitika által támogatott európai mezőgazdasági és élelmiszerrendszer jelenleg is a világ egyik etalonja az élelmiszer- és az ellátásbiztonság, a táplálkozás és a minőség tekintetében. Itt az idő, hogy a fenntarthatóság szempontjából is globális viszonyítási ponttá váljon. A fenntartható élelmiszerrendszerre való átállás környezeti, egészségügyi és társadalmi, valamint méltányosabb gazdasági előnyökkel járhat. A világjárványból való kilábalás fenntartható pályára állít minket.

Az EU céljai:

  • az élelmezésbiztonság garantálása az éghajlatváltozás és a biológiai sokféleség csökkenése közepette,
  • az uniós élelmiszerrendszer környezeti és éghajlati lábnyomának csökkentése,
  • az uniós élelmiszerrendszer rezilienciájának erősítése,
  • vezető szerep a versenyképes fenntarthatóságra történő globális átállás folyamatában a termelőtől a fogyasztóig.

Az EU weboldala szerint az európai zöld megállapodás, a Green Deal jóvoltából javulni fog a ma élő emberek és a későbbi generációk jóléte és egészsége. A megállapodás az alábbiakat ígéri:

  • Friss levegő, tiszta víz, egészséges talaj, biológiai sokféleség
  • Korszerűsített, energiahatékony épületek
  • Egészséges és megfizethető élelmiszerek
  • Jobb tömegközlekedés
  • Tisztább energia és tiszta, élvonalbeli, innovatív technológiák
  • Hosszabb élettartamú, javítható, újrafeldolgozható és újrahasznosítható termékek
  • Időtálló munkahelyek és készségfejlesztés az átállás jegyében
  • Globálisan versenyképes és reziliens ipar

Több szempontból is érdemes megvizsgálni a Green Deal gyakorlatát

Kiszámolták, mennyit veszít az Európai Unió a mezőgazdasági termelés zöldítésével, a Green Deal-lel. A koronavírus járvány gazdasági hatásai a most kibontakozó világválság és az infláció. Ilyen körülmények között nehezen elfogadható a Green Deal kapcsán arról beszélni, hogy a termőföldek művelés alóli kivonásával, ökológiai termelésre való átállításával, a vegyszer- és a műtrágyahasználat felezésével csökkentsék a termelést. Fontos kérdések, hogy mennyivel esne vissza az eredmény és ez mennyit drágítana a már egyébként is elszálló árakon. A több lehetséges forgatókönyvet felvázoló és elemzéseket tartalmazó anyagunkat itt lehet elolvasni.

A NAK álláspontja az alábbi hivatkozásokon ismerhető meg:

A NAK számára elfogadhatatlan a „Termőföldtől az asztalig” és a Biodiverzitás stratégia

A Green Deal az élelmiszeriparban is komoly hátrányokat okozhat

súlyos következményekkel járhat az uniós élelmiszertermelésre, a gazdaságokra és a vidékre nézve az Európai Bizottság „Termőföldtől az asztalig” (F2F) stratégiája

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás