A mezőgazdasági szektor gazdasági mutatóit megnézve igazán nincs okunk panaszra: stabilan növekvő árbevétel, és egyre több vállalkozás jellemzi jelenleg az iparágat. Viszont egy tényező mindent felül tud írni: az időjárás.
Az időjárás jelentős befolyásoló tényező
Az idei év
GDP növekedéséhez
nagy mértékben hozzájárult a mezőgazdasági szektor jó teljesítménye. Sajnos ez nem minden évben alakul így, hiszen az időjárási viszonyok erősen befolyásolják a mezőgazdaság teljesítőképességét a szabadtéri szántóterületek nagy aránya miatt. Ahhoz, hogy egy stabilan jól működő, fejlődő ágazattá válhasson ez a szektor, kiszámítható időjárásra lenne szükség, valamint arra, hogy
az állattenyésztés teljesítménye is felzárkózzon a –sokszor kiszámíthatatlan – növénytermesztés mellé.
A Bisnode nemzetközi üzleti információszolgáltató elemzéséből kiderül, hogy bár a mezőgazdaságban működő vállalkozások száma nőtt, a növekedés mértéke igen csekély az előző időszakokhoz képest: éveken keresztül 4 %-kal nőtt ez a szám, 2011-ről 2012-re viszont csupán 1 %-kal. Konkretizálva: 2007-ben az ilyen jellegű cégek száma 11 ezer darab volt, jelenleg 13 ezer mezőgazdasági tevékenységgel foglalkozó cég tevékenykedik. Viszont az árbevételek növekedése nagyobb mértékű volt, mint a cégek számának növekedése, így kimondható, hogy az ágazat teljesítménye javuló tendenciát mutat: 2007-ben 450 milliárd forintos bevételről beszélhetünk, 2012-ben viszont már 1770 milliárd forintról.
Az ágazaton belüli erőmegoszlások is eltérnek a legtöbb ágazatétól: míg máshol a tíz legnagyobb piaci szereplő akár az összárbevételek felét is birtokolni tudja, a mezőgazdaságban inkább a kisebb részesedések a jellemzőek, így több jelentős szereplő van a szektorban.
A vállalkozások életében a fizetési határidő és a késedelmek mértéke igen fontos tényező – ezzel nem mondtuk újdonságot. Azzal talán igen, hogy késedelmek fizetésének tekintetében szintén jól szerepel a mezőgazdaság: itt, ha késnek a számlák, akkor átlagos an 16 nappal csúsznak a határidőtől, míg a többi ágazatban ez szám átlagosan 22-23 nap a felmérés szerint. Ráadásul a késedelmek mértéke is alacsonyabb, mint a többi szektor vállalkozásainál. Arról nem is beszélve, hogy több számlát fizetnek időben, a többi ágazat szereplőihez képest.
Egy szépen teljesítő, prosperáló szektor képét festik le nekünk az adatok – a tények! –, viszont nem szabad elfelejteni az örök félelmet, ami bármikor minden számítást áthúz: az időjárást.