Sok mondásunk mélyén ott az igazság, hogy a legjobb szakemberek azok, akik szolgáltatóként és vásárlóként is kiismerik ugyanazt a területet. Horváth János, az AGROTEC Magyarország Kft. Szentlőrinci Területi Központjának fél éve kinevezett területi műszaki vezetője szerint az ő esetében sem volt másként, a szakirányú végzettség és a mezőgazdaság szeretete mellett a hatékony szervizháttér kiépítéséhez kellett az a rutin, amit előzőleg egy 9000 hektáros gazdaság műszaki vezetőjeként megszerzett.

A szakember célja, hogy kihasználja azt a lépéselőnyt, amit a gazdálkodói gondolkodásmódjának, elvárásainak ismerete jelent a műszaki háttér szervezéséhez. Napi feladatokról kérdeztük, valamint arról is, hogy mit jelent a gyakorlatban egy lépéssel a hibák és elvárások előtt járni a mezőgazdaságban.

Horváth János, az AGROTEC Magyarország Kft. Szentlőrinci Területi Központjának műszaki vezetője

Mennyiben egyszerűsíti le a dolgod területi műszaki vezetőként, hogy ismered a másik oldalát is a gépekkel végzett napi munkának a mezőgazdaságban?

Horváth János: A szakmához a tudást a Budapesti Műszaki Egyetemen szereztem meg okleveles gépészmérnökként, de szerintem az AGROTEC Magyarország Kft. partnerei számára legalább ilyen lényeges az a gyakorlati tapasztalat, ami hozzájuk hasonlóan a „felhasználói oldalról” származik, évekig dolgoztam ugyanis egy 9000 hektáros gazdaság műszaki vezetőjeként. Legyen szó traktorokról, kombájnokról, munkagépekről, üzemeltetési oldalról pontosan ismerem az igényeket, kihívásokat, amiket az olyan szántóföldi klasszikusok termelése támaszt a gépekkel szemben, mint a kukorica, napraforgó, szója, repce, de vetőmagtermesztésben és állattartásban is van gyakorlati tudásom, ezek ugyanis mind a gazdaság profiljába tartoztak. Köszönhetően ezeknek, nem kívülállóként építek szolgáltatást, hanem gyakorlatilag belelátok a partnerek gondolataiba, úgy szervezem a folyamatokat, műszaki és szervizhátteret, ahogy egy gazdaság műszaki szakembere azt igényli.

Szerinted ahhoz, hogy a partnerek elégedettek legyenek, milyen a „jó területi műszaki vezető”, aki a háttérből láthatatlanul fogja össze a feladatokat, vagy aki jelen van és folyamatosan elérhető?

H.J.: A kulcs szerintem az egyensúly a műszaki munkák terén a mezőgazdaságban. Ez egy sajátos világ, az idő múlását itt nem a hét napjai határozzák meg, hanem az időjárás, a levegő és a talaj hőmérséklete – ami nincs tekintettel se a szombat-vasárnapra, se a húsvétra például. A partnereknek fontos, hogy tudják, bármikor ott lesz valaki a telefon másik végén, ha egy kritikus műveletnél valamilyen műszaki probléma lép fel, és segít annak a gyors elhárításában. Azonban az se mellékes, hogy ne erőszakoljuk rá magunkat a gazdákra, mert szeretik a maguk ritmusában intézni a dolgaikat. Ezért kombináljuk a csendben kiépített hibátlan műszaki hátteret a partnerek rendszeres felkereséseivel. Hiszek ugyanis abban, hogy a közös munka magasabb szintjét jelenti, amikor őszintén érdeklődünk a partnerek felől. Sokkal jobb szolgáltatást tudunk biztosítani, ha ismerjük a gépparkot, azt, hogy melyik gép hány üzemóránál jár, milyen feladatokat osztanak rá az adott időszakban. Az élő kapcsolattal előre felkészülhetünk a várható feladatokra, személyre szabott ajánlatokat tehetünk a karbantartás megkönnyítéséhez, magasabb színvonalú kiszolgálást nyújthatunk, amikor szükséges, mintha akkor találkoznánk először a partnerrel, amikor egy gépével problémába ütközött.

Mennyire lényeges a jó csapat a sikeres műszaki munkához?

H.J.: A jó csapat ehhez a szakmához is elengedhetetlen, hiszen, ha a munkatársak nem tudják, mi a dolguk, akkor kudarcra vagyunk ítélve. Abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy olyan szerviztechnikus gárdával dolgozhatom együtt, akik a saját részterületeik beható ismeretén túl még egy rendkívül fontos dologra is képesek: egymás segítésére csapatként. Ez a titka annak, hogy ne sorrendben, egymás után tudjuk kiszolgálni a partnereket, hanem párhuzamosan oldjunk meg műszaki feladatokat, összeadva azt a speciális tudásanyagot, amit a munkatársak külön-külön birtokolnak. Ebben segítek a munka megszervezésével, de elengedhetetlen az az önállóság, amivel utána a munkatársak nekilátnak a kivitelezésnek.

Pontosan ismeri a traktorok, a kombájnok és egyéb munkagépek igényeit és kihívásait üzemeltetési oldalról

Milyen célokat tűztetek ki magatok elé műszaki vonalon a csapattal?

H.J.: A legfontosabb célunk, hogy a precíziós gazdálkodáshoz kifejlesztett gyári szoftvercsomagunk a műszaki karbantartás alapjává váljon. Az A-connect rendszeren belül minden regisztrált mezőgazdasági géphez távfelügyeleti rendszer érhető el. Ennek a lényege, hogy egy jóváhagyást követően a gépekbe szerelt érzékelők szinte minden lényeges gépadatot továbbítanak a szervizcsapat részére. Mi figyeljük, értelmezzük az adatokat, amiknél egy kiugró változás előre megjósolhatja, ha egy műszaki meghibásodás várható, akár azelőtt, hogy a partner ebből bármit észrevenne. A rendszer segítségével új szintre léphetünk karbantartás terén, hiszen ahelyett, hogy javítanánk, immár megelőzhetjük a műszaki problémákat. Azon leszünk, hogy ezt minél szélesebb körben kihasználjuk a munkánkban. 

Mi az, ami örömet szerez számodra ebben a munkában?

H.J.: Sok elköteleződéssel jár ez a hivatás mezőgazdasági vonalon, de sokkal többet ad vissza, mintha a négy fal között dolgoznék mérnökként egy irodában. Minden nap más, az időjárás és az évszakok mentén számtalan változást kell naponta lereagálni. Itt emberekkel dolgozhatok, problémákat oldhatok meg, és ha a nap végén egy partner megköszöni, hogy segítettünk neki eljutni a megoldáshoz, az olyan sikerélmény, amiért megéri ezt csinálni. Szükség is van erre, mert tényleg rendkívül szerteágazó a feladatköröm. Reggel 7-kor indul a munkaidő a központban, amihez már az autómban a munkán gondolkozom. 7:20-ig átbeszéljük a teendőket a szerviztechnikus kollégákkal, az előző napi emailek, esti hívások áttekintése után és a kollégáktól kapott információkra építve kialakítjuk a napot, amit az aznapi javításokhoz beérkezett alkatrészek ellenőrzése, munkalapok áttekintése és még számos adminisztratív feladat egészít ki. Nem beszélve a napi akár 15-20 új hívásról, amit a beidőzített partnerlátogatások mellett kell intézni. Szerencsére a családi háttér támogat ebben, ahogy említettem, a munka bőven feltölt cserében, így mindig várom a következő napot.

(x)

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Fontos növényvédelmi kérdésekre válaszoltak a NAK szakértői

2024.07.11.

A drónok és más precíziós technológiák forradalmasítják a növényvédelmi folyamatot, és potenciálisan csökkenthetik a növényvédőszer-használatot is.

Mától csökkent a gázolaj ára

2024.07.11.

Csütörtöktől csökken a gázolaj nagykereskedelmi ára, literenként bruttó 4 forinttal kerül majd kevesebbe. A benzin beszerzési ára most nem változik

Már csak néhány napot kell kibírni és utána lassú csökkenés várható a levegő hőmérsékletében

2024.07.11.

Csütörtökön sok napsütés várható fátyol-, és gomolyfelhőkkel. Az északi tájak mellett a déli óráktól máshol is erőteljessé válik a gomolyfelhő-képződés, és elszórtan záporok, zivatarok kialakulása várható, legkisebb eséllyel délnyugaton. A szél többnyire mérsékelt marad, zivatarok környezetében azonban erős, viharos lökések is lehetnek. A legmagasabb nappali hőmérséklet 34 és 40 fok között alakul, északnyugaton lehet pár fokkal alacsonyabb a hőmérséklet, ott 30, 33 fok közötti értékek lesznek a jellemzőek. Késő estére 25 és 32 fok közé csökken a hőmérséklet.

Nézze meg, ma milyen időjárási riasztás van érvényben a megyéjében - mindenki értintett

2024.07.11.

Ma, csütörtökön folytatódik az embertpróbáló időjárás. Az ország minden vármegyéjére valamilyen figyelmeztetés van érvényben.

Digitalizációval teszi hatékonyabbá a nyúlhústermelést egy új magyar fejlesztés

2024.07.11.

Költséghatékony nyúlhústermelést tesz lehetővé az Állatorvostudományi Egyetem és a Tetrabbit Kft. digitális fejlesztése.

Hatnapos munkahetet vezettek be, kísérletképpen - támogatná?

2024.07.10.

Drasztikus kísérletbe kezdett a görög kormány egyes iparágakban, a népességfogyás és a szakképzett munkaerő hiánya miatt: hatnapos munkahetet vezettek be, bár szakértők szerint, ezek egyikére sem nyújt megoldást az újítás, mindössze a tüneti kezelésre lehet elegendő.

Partnerhírek
Partner

Nem Nagy Testvér a távsegítség - sokat várnak a szervizesek a precíziós mezőgazdasági szolgáltatástól az AGROTEC Magyarország Kft.-nél

2024.06.25.

A MyPLM Connect szolgáltatással ellátott New Holland traktorokhoz, kombájnokhoz már több mint egy éve elérhető Magyarországon az új gépállapot-felügyeleti rendszerként a Control Room szolgáltatás, ami újraírja az üzemben tartás szabályait. A hivatalos magyar márkakereskedő AGROTEC Magyarország Kft. komáromi központjából munkaidőben felügyelt rendszerrel ugyanis számtalan bosszantó probléma, ami eddig külön kiszállást, EST diagnosztikai laptoppal traktorban töltött hosszú órákat igényelt a szervizesektől, mára távolról, online is orvosolhatóvá vált. Az olyan tapasztalt szakemberek, mint Szűr Gábor, a Komáromi Területi Központ területi műszaki vezetője szerint az előnyök már most is komolyak, pedig még csak belekóstoltunk a rendszer lehetőségeibe.

Partner

ÁTK, kertészeti, erdészeti és precíziós kivitelű traktorok a SOLIS-tól

2024.05.26.

Egy igazán multifunkcionális traktorokat hozott a magyar piacra az ODISYS. A megfordítható kormányzás lehetőségét is biztosító erőgépek használatával nincs többé kitekeredett nyak és testtartás, legyen az a munka akár targoncázás, szár és nyesedékzúzás, de akár árokásás. Hernek Zoltán, a cég tulajdonos-ügyvezetője mutatta be nekünk.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Hirdetésfeladás