A mikrobiológiai készítmények alkalmazásának előnyei őszi vetésű kultúrákban
Még ugyan nem kezdődtek el az őszi kalászosok és a káposztarepce vetése, de már tervezés alatt van, hogy mekkora területen és hol szerepeljenek ezen kultúrák a vetésforgóban.
Mielőtt a baktériumos talajoltás előnyeiről lenne szó, nézzük meg miért és hogyan érdemes a még nem kezelt gabonát, esetleg repcetarlót szakszerűen elrendezni. (1. sz. kép)
Mivel a kutatások is alátámasztják azt a tényt, hogy a szántóföldi talajokban elszegényedett a mikrobiális élet a különböző stresszhatások miatt (nem okszerű műtrágyázás és vegyszerezés, indokolatlan szántás, klímaváltozás káros hatásai…stb.), ezért a lebontó folyamatok is lassabban történnek meg. Számos esetben pedig a leghatékonyabb cellulózbontó, a fuzárium, mint patogén gomba terjedhet el. Ezért is szükséges támogatni mikrobiológiai készítményekkel a szár- és gyökérmaradványok lebontását. A növényi részek irányított mikrobiális lebontásával költséghatékonyan juttathatunk tápelemeket a talajba és még az aszály hatásától is védettebbé tehetjük vele a termőközeget. A szármaradványok visszaforgatásával növekszik a talaj szervesanyag-tartalma, vízmegtartó képessége és csökken a műtrágyázás költsége. Mindent egybevetve a búza esetében 40.000 – 50.000 Ft/ha, repcénél 30.000 – 40.000 Ft/ha nyereséggel számolhatunk.
A vetés előtti talajoltással többek között a tápanyag-utánpótlást támogatjuk, mégpedig - a kutatások szerint - éppen a növény igényei szerint és a vegetáció végéig. (2. sz. kép) A talajoltó készítményekben ugyanis olyan törzsek vannak, amelyek képesek nitrogént kötni, a káliumot és a foszfort pedig felvehetővé tenni a növények számára, de biztosítanak egyéb tápelemeket is pl. vasat, cinket, valamint vitaminokat is. A talajvizsgálatok szerint sok esetben akár 20-25 évre elegendő kálium és foszfor áll rendelkezésre a talajban, csak éppen kötött formában.
A talajszerkezetet pedig exopoliszacharidot termelő baktériumokkal javíthatjuk. A poliszacharid nyálkaszerű anyag mely az aggregátum képződést segíti, vagyis a morzsalékos talaj kialakulását. Ezért tapasztalják a gazdák, hogy a pár éve talajoltott területeket könnyebb művelni, így kevesebb gázolaj fogy. A megfelelő szerkezetű talaj jobb víz- és hőháztartással rendelkezik, így a növények képesek kivédeni az aszály okozta stressz káros hatásait.
A talaj- és növényegészség védelmére megannyi biológiai megoldás létezik. A talajoltó mikrobiológiai készítményekben vannak sziderofort termelő törzsek is. A kórokozók (patogén gombák) elszaporodásának visszaszorítására az úgynevezett sziderofor hatás működik. A sziderofor képes a vasiont megkötni és a növénynek átadni. A vasionok hiányában azonban a patogén gombák elterjedése gátolt. A kis csíranövényt a betegségektől a sziderofort termelő törzsek védik meg.
Ha a fentiek szerint alkalmazzuk a mikrobiológiai készítményeket az őszi vetésű növénykultúráknál is a következő eredményekkel számolhatunk:
- gazdaságosabb termelés (műtrágya-megtakarítás)
- jobb talajszerkezet, könnyebb művelhetőség
- magasabb termésátlag, jobb minőség
- nagyobb stressztűrés (hő- és szárazságstressz)
- egészségesebb növényállomány, kiegyenlített termésátlag
- AÖP támogatásban 2 pont (talajoltó baktériumkészítmények és tarlóbontó mikrobiológiai termékek alkalmazása)
Keresse a Magyar Talajvédelmi Baktérium -gyártók és -forgalmazók Szakmai Szövetség Tagjainak megbízható, minőségi mikrobiológiai termékeit!
Az Agrár-ökológiai Programban a mikrobiológiai készítmények használatával már elérheti a támogatást. Válassza a Magyar Talajvédelmi Baktérium -gyártók és -forgalmazók Szakmai Szövetség tagjainak minőségi, magyar készítményeit!
Magyar Talajvédelmi Baktérium -gyártók és -forgalmazók Szakmai Szövetsége
Szövetséget támogató tag:
(x)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 88 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés