Az értékesítés helyes idejének megválasztásán túl az idén a fuzáriumfertőzés is erősen befolyásolta, hogy milyen áron tudták eladni a terményeiket a gazdálkodók. Ezekkel kapcsolatban a Glencore Agriculture Hungary Kft. területi képviselőinek csoportvezetője, Bálint Béla válaszolt a Magro.hu kérdéseire. Az elsősorban búza, kukorica, árpa, napraforgó, repce és szója kereskedelmével, illetve az olajos magvak feldolgozásával is foglalkozó cég munkatársa szerint a gazdáknak nem érdemes kockáztatniuk, amikor a terményeladásokat tervezik. Minderről bővebben beszél majd a Magro KUKORICA és BÚZA Konferenciasorozatán Kaposváron és Debrecenben.

Mik az idei tapasztalataik, hogyan értékesítik a terményüket a gazdálkodók?

Nagyon fontos a megfelelő időzítés. Azt nem lehet előre megmondani, hogy mi fog történni, azzal viszont számolni kell, hogy a külföldre történő eladás nagyon kitett az árfolyamváltozásoknak, az átváltás akár több százalékot is el tud vinni az exporttermékek értékesítésénél. Érdemes előre gondolkodni, és több időpontban történő eladásokkal porlasztani a kockázatot, hogy a megtermelt munka végén, az értékesítés után az árbevétel kiszámításakor elégedett legyen a gazda. A piac szélsőséges, és ha valaki egyszerre akarja eladni a terményét, el kell fogadnia az adott helyzetet. Ezt a kockázatot a termelő előkötéssel, betakarításkori és tavaszi eladással is csökkentheti. A kukoricánál sokan elhibázták, hogy egy bizonyos ár reményében túl sokáig tartották az árut. Emiatt pedig bajba kerültek, mert úgy marad a nyakukon, hogy már jön az új termés. Így olyan áron kellett, vagy kell eladni a terményt, amin nem szerették volna.

Bálint Béla a Glencore Agriculture Hungary Kft. területi képviselőinek csoportvezetője

Mi volt a helyzet a búzánál?

Közepes termést vártunk, és így is lett. A minősége és a beltartalmi értéke ugyan nagyon jó, de az Alföld nagy részén termő búzánál toxinproblémák jelentkeztek, amiket kezelni kellett és kell még ma is. A fertőzés miatt az akár javító minőségű búzát sem lehetett eladni, csak takarmányozási célra, és azt is csak az EU piac határértékein belül. Fontos lenne, hogy a gombaölő szerekkel történő megfelelő védekezésen túl a helyes raktározásra és a terményvizsgálatra is áldozzanak a gazdák, mert hiába jó a minőség, ha a fuzáriumfertőzés miatt nem lehet eladni.

Érdemes előre bevizsgáltatni a terményt, hogy a termelők tudják, mit adnak el. Ennek hiányában olyan helyzet is előfordult egy felvásárlóval, hogy a magyar búzáról már Olaszországban derült ki, hogy van benne toxin, ami igen súlyos veszteséget okozott a termelőnek. Érdemes és kell is mérni a minőséget, ennek hasznáról és módjáról tart majd előadást a Magro KUKORICA és BÚZA Konferenciasorozatán Kaposváron és Debrecenben is.

A Magro KUKORICA és BÚZA Konferenciasorozat idén is két helyszínen várja a gazdákat

Mennyire kockáztatják meg a gazdák, hogy nem vizsgáltatják be a gabonájukat?

Ez az év sokaknak komoly tanulópénz volt. A fertőzéssel kapcsolatos bevételkiesés megmutatta, hogy nem érdemes kockáztatni. A gazdák több dolgot tehetnek: toxinmérőt vesznek, jobban odafigyelnek a növényvédelemre, és minőségvizsgáló cégeket bíznak meg a termény ellenőrzésével. Az áru értékéhez képest a vizsgálati költség elenyésző. A fertőzött termény tonnánként akár 5-6 ezer forinttal is kevesebbet érhet, ehhez képest a bevizsgálás 150 Ft/tonna.

Tudjon meg még többet a terménykereskedelem lehetőségeiről és hozzon ki többet a földjéből! Ehhez jöjjön el a IV. KUKORICA és BÚZA Konferenciasorozatra, Kaposvárra 2019. december 12-én vagy Debrecenbe 2020. január 16-án, ahol az agrárszakma kiváló eladói számolnak be a kukorica és a búza termesztéstechnológiai újdonságairól, és adnak tanácsokat a korszerűbb és hatékonyabb termesztéshez.

További információ és regisztráció a rendezvényre a konferencia hivatalos oldalán: https://www.magro.hu/konferencia/

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás