A minőségi bevizsgálás hiánya korlátozhatja a gazda terményértékesítési lehetőségeit
Az értékesítés helyes idejének megválasztásán túl az idén a fuzáriumfertőzés is erősen befolyásolta, hogy milyen áron tudták eladni a terményeiket a gazdálkodók. Ezekkel kapcsolatban a Glencore Agriculture Hungary Kft. területi képviselőinek csoportvezetője, Bálint Béla válaszolt a Magro.hu kérdéseire. Az elsősorban búza, kukorica, árpa, napraforgó, repce és szója kereskedelmével, illetve az olajos magvak feldolgozásával is foglalkozó cég munkatársa szerint a gazdáknak nem érdemes kockáztatniuk, amikor a terményeladásokat tervezik. Minderről bővebben beszél majd a Magro KUKORICA és BÚZA Konferenciasorozatán Kaposváron és Debrecenben.
Mik az idei tapasztalataik, hogyan értékesítik a terményüket a gazdálkodók?
Nagyon fontos a megfelelő időzítés. Azt nem lehet előre megmondani, hogy mi fog történni, azzal viszont számolni kell, hogy a külföldre történő eladás nagyon kitett az árfolyamváltozásoknak, az átváltás akár több százalékot is el tud vinni az exporttermékek értékesítésénél. Érdemes előre gondolkodni, és több időpontban történő eladásokkal porlasztani a kockázatot, hogy a megtermelt munka végén, az értékesítés után az árbevétel kiszámításakor elégedett legyen a gazda. A piac szélsőséges, és ha valaki egyszerre akarja eladni a terményét, el kell fogadnia az adott helyzetet. Ezt a kockázatot a termelő előkötéssel, betakarításkori és tavaszi eladással is csökkentheti. A kukoricánál sokan elhibázták, hogy egy bizonyos ár reményében túl sokáig tartották az árut. Emiatt pedig bajba kerültek, mert úgy marad a nyakukon, hogy már jön az új termés. Így olyan áron kellett, vagy kell eladni a terményt, amin nem szerették volna.
Mi volt a helyzet a búzánál?
Közepes termést vártunk, és így is lett. A minősége és a beltartalmi értéke ugyan nagyon jó, de az Alföld nagy részén termő búzánál toxinproblémák jelentkeztek, amiket kezelni kellett és kell még ma is. A fertőzés miatt az akár javító minőségű búzát sem lehetett eladni, csak takarmányozási célra, és azt is csak az EU piac határértékein belül. Fontos lenne, hogy a gombaölő szerekkel történő megfelelő védekezésen túl a helyes raktározásra és a terményvizsgálatra is áldozzanak a gazdák, mert hiába jó a minőség, ha a fuzáriumfertőzés miatt nem lehet eladni.
Hirdetés
Érdemes előre bevizsgáltatni a terményt, hogy a termelők tudják, mit adnak el. Ennek hiányában olyan helyzet is előfordult egy felvásárlóval, hogy a magyar búzáról már Olaszországban derült ki, hogy van benne toxin, ami igen súlyos veszteséget okozott a termelőnek. Érdemes és kell is mérni a minőséget, ennek hasznáról és módjáról tart majd előadást a Magro KUKORICA és BÚZA Konferenciasorozatán Kaposváron és Debrecenben is.
Mennyire kockáztatják meg a gazdák, hogy nem vizsgáltatják be a gabonájukat?
Ez az év sokaknak komoly tanulópénz volt. A fertőzéssel kapcsolatos bevételkiesés megmutatta, hogy nem érdemes kockáztatni. A gazdák több dolgot tehetnek: toxinmérőt vesznek, jobban odafigyelnek a növényvédelemre, és minőségvizsgáló cégeket bíznak meg a termény ellenőrzésével. Az áru értékéhez képest a vizsgálati költség elenyésző. A fertőzött termény tonnánként akár 5-6 ezer forinttal is kevesebbet érhet, ehhez képest a bevizsgálás 150 Ft/tonna.
Tudjon meg még többet a terménykereskedelem lehetőségeiről és hozzon ki többet a földjéből! Ehhez jöjjön el a IV. KUKORICA és BÚZA Konferenciasorozatra, Kaposvárra 2019. december 12-én vagy Debrecenbe 2020. január 16-án, ahol az agrárszakma kiváló eladói számolnak be a kukorica és a búza termesztéstechnológiai újdonságairól, és adnak tanácsokat a korszerűbb és hatékonyabb termesztéshez.
További információ és regisztráció a rendezvényre a konferencia hivatalos oldalán: https://www.magro.hu/konferencia/
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés