Az olyan gabonafélék előállítása, amelyek nem igényelnek műtrágyát, már nem utópia többé. Úgy tűnik, egyre inkább elérhetővé válnak, a MIT kutatásainak köszönhetően.

A gabonafélék - búza, kukorica, rizs - termesztésének alapvető problémája, hogy más növényekkel ellentétben rengeteg műtrágyára van szükségük a megfelelő növekedésükhöz. A műtrágya használata azonban komoly környezeti károkozással jár és előállítása is rendkívül energiaigényes. A probléma megoldásának elősegítéséhez sokféle lehetőség van. Ilyen például a vetésforgó vagy más növények egyidejű termesztése, de a MIT-nél a Szent Grálon dolgoznak: olyan gabonaféléken, amelyek saját műtrágyát készítenek maguknak.

A MIT egyre közelebb kerül a műtrágyát nem igénylő gabonafélékhez (Fotó: Pixabay, illusztráció)

A legtöbb műtrágya kulcseleme a nitrogén, ami szuper fontos szerepet játszik a növények növekedésében. Néhány növény, különösen a hüvelyesek, "megragadják" a nitrogént a levegőből és elérhetővé teszik azt a talajban. Teszik ezt olyan baktériumokkal, amelyek magukon a növények gyökérgümőin élnek, ám a gabonafélék ezt nem tudják megtenni. Tehát a gabonafélék - a világ messze legyakrabban termesztett növényei - ürítik a rendelkezésre álló nitrogént a talajból, majd még többet igényelnek, amelyet műtrágya formájában kapnak meg - írja a Modern Farmer.

A műtrágya előállíása azonban rendkívül energiaigényes, sok-sok fosszilis üzemanyagot igényel, különösen földgázt, ami nem ideális. Ráadásul a kijuttatása ritkán hatékony, sokszor nagy mennyiség megy veszendőbe és még a vizeket is szennyezi - ami szintén probléma.

A MIT-nél a Voigt Lab - amit a vezetője, Christpher Voigt után neveztek el - azon dolgozik, hogyy olyan gabonaféléket hozzon létre, amelyek hüvelyesként működnek, és megkötik a saját nitrogénjüket. A baktériumoknak vagy azok hatásainak a hüvelyesekről a gabonafélékre történő átvitele azonban hihetetlenül bonyolult és nehéz, akadályokkal tarkított.

A MIT ezen a héten bejelentette, hogy a Voigt Lab sikeresen vitt át néhány alapvető struktúrát a baktérium sejtjein belül, elkerülve azt az esetlegesen felmerülő leküzdhetetlen problémát, amit a teljes baktérium átvitele jelent. A kutatók ugyanakkor gyorsan megjegyzik, hogy ez csak egy lépés, bár nagy lépés a nitrogént megkötő gabona létrehozásához. Az egyes gabonafélék minden egyes fajtája különbözik; minden egyes nitrogénkötő baktérium különbözik. De munkájuk komoly haladást jelent a cél elérése felé.

A környezetvédelmi és biztonsági előnyökön túl egy nitrogént megkötő növényt olyan talajba is el lehet vetni, amelyet a nitrogénszegénysége miatt ilyen célra korábban figyelembe sem vettek. Elméletileg a projekt sikeressége megnyithat egy olyan világot, ahol kevesebb a műtrágya és több a növény.

További híreink

Takarmányelemzés valós időben – a hatékonyság növeléséért

2024.11.24.

A modern tejtermelésben a pontosság és a valós idejű adatok elengedhetetlenek a jövedelmezőség és a fenntarthatóság szempontjából. A Dinamica Generale NIR On Tank fejlett megoldást kínál. A rendszer közvetlenül a takarmánykeverő kádra telepítve a takarmányozás irányítása és a tejtermelés optimalizálása érdekében biztosítja az egyenletes táplálkozási minőséget és a működési hatékonyságot.

Miért létfontosságú a szelén a sertések számára, és hogyan javíthat a hozamokon?

2024.11.24.

A szelénhiány a sertések csökkent növekedésével és szaporodási teljesítményével függ össze. Ezért az állatok szelénigényének kielégítése az optimális termelési hatékonyság, a termelői jövedelmezőség és a fogyasztók tápláló fehérjeforrással való ellátásának egyik kulcstényezője.

A NitroVolt zöld technológiája új korszakot nyit a műtrágyatermelésben

2024.11.24.

A NitroVolt nevű dán startup a magvető tőkebevonás révén a jövőbe ugrik a kibocsátásmentes ammóniatechnológiával, amely lehetővé teszi a gazdálkodók számára, hogy közvetlenül hozzáférjenek a fenntartható műtrágyaforráshoz.

Intelligenciából jeles: csak a szükséges helyre és mértékben juttatja ki a tápanyagokat a műtrágyázó rendszer

2024.11.24.

A Stout intelligensen adagoló műtrágyázó rendszere olyan megoldás, amely átalakítja a kereskedelmi gazdálkodók trágyázáshoz való hozzáállását. Ez a technológia a növénytrágyázás olyan megközelítését vezeti be, amely a pontosságra, a költséghatékonyságra és a fenntarthatóságra összpontosít.

Invazív fajok támadása: Mosómedvék és nutriák okozta kihívások Magyarországon

2024.11.23.

Két gyérítési akció zajlott le a magyarországi mosómedvék és nutriák állományának visszaszorítása érdekében az elmúlt hónapokban, a feladat azonban korántsem fejeződött be. Mivel mindkét inváziós faj gyorsan terjed, és országszerte számtalan nehezen kezelhető problémát okozhat, további terjedésük lassítása természetvédelmi, vízügyi és mezőgazdasági szempontból is kulcsfontosságú kérdés.

Korallvirág kisokos: Fény, víz és gondoskodás lépésről lépésre

2024.11.23.

A korallvirág (Kalanchoe blossfeldiana) egy kedvelt szobanövény, amely színes virágaival és kevés gondozási igényével hódít a növénykedvelők körében. Különleges tulajdonságai és változatos színei miatt sokan választják, ám a megfelelő gondozásával kapcsolatban mégis sok kérdés merülhet fel. Összegyűjtöttük a leggyakrabban feltett kérdéseket és válaszokat, hogy mindenki megtalálja a legjobb módszereket ennek a gyönyörű növénynek az ápolására.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Graecus CBK szárzúzó
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus CBK szárzúzó

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Graecus BFP Talajmaró
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus BFP Talajmaró

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás